ایران به نیابت از کسی مذاکره نمی‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46042
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۴ |
سید حسن نصرالله:

ایران به نیابت از کسی مذاکره نمی‌کند

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ایران ثابت کرده است که به نیابت از هیچکس مذاکره نمی‌کند. دوست و غیر دوست اگر از ایران کمک بخواهند، ایران از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.
ایران به نیابت از کسی مذاکره نمی‌کند

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای این سخنرانی به اقدام اخیر وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در مسدود ساختن وب سایت‌های ایران و مقاومت اشاره کرد و گفت: ایالات متحده آمریکا به بهانه‌های واهی وب سایت‌های متعلق به ایران و محور مقاومت در منطقه را مسدود ساخت.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اقدام وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در مسدود ساختن وب سایت‌های مقاومت یک بار دیگر دروغ بودن تمامی ادعاهای دولت‌های مختلف واشنگتن در حمایت از آزادی بیان را آشکار ساخت.

وی در ادامه سخنان خود یادآور شد: وب سایت‌های محور مقاومت به این دلیل توسط ایالات متحده آمریکا مسدود شدند که همواره مواضع ضد صهیونیستی اتخاذ کردند و مخالفت خود با اقدامات تجاوزکارانه تل‌آویو در منطقه و جهان را فریاد زدند. این وب سایت‌ها همواره با تلاش‌های آمریکا برای بسط هیمنه در منطقه و تفرقه افکنی میان ملت‌های منطقه مخالفت کردند.

آمریکا با رسانه‌های وابسته به دیکتاتورها و تروریست‌ها کاری ندارد

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خاطرنشان ساخت: ما در لبنان نیز شاهد آن هستیم که ایالات متحده آمریکا به دنبال تفرقه افکنی است. آمریکایی‌ها در لبنان نیز از رسانه‌ها برای پیشبرد اهداف خود بهره برداری می‌کنند. آنها از طریق رسانه‌ها لبنانی‌ها را تحریک می‌کنند تا به جان یکدیگر بیفتند. تلاش‌های آمریکا برای ایجاد اختلاف، تفرقه و دودستگی در صفوف لبنانی‌ها برای ما کاملاً آشکار است.

سید حسن نصرالله در ادامه اظهار داشت: آمریکایی‌ها در رسانه‌ها برای ایجاد تفرقه میان لبنانی‌ها تلاش می‌کنند و در عین حال در اقدامی عجیب، سایت‌های خبری مقاومت را مسدود می‌سازند. این سایت‌ها در قبال مسائل بی‌اعتنا نبودند و در خصوص فتنه‌ها و مسائل مختلف موضع‌گیری می‌کردند.

وی افزود: ادعاهای آمریکا در خصوص حقوق بشر و آزادی بیان صرفاً ادعاهای دروغ است. در عین حال ما شاهدیم که رسانه‌های رژیم‌های دیکتاتوری و حتی گروه‌های تروریستی هدف آمریکا قرار نمی‌گیرد.

ایجاد فتنه میان ارتش و حزب الله

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از این سخنرانی به ادعاهای آمریکا درباره حمایت از ارتش لبنان پرداخت و گفت: آمریکا اینگونه ادعا می‌کند که با هدف مقابله با حزب الله از ارتش لبنان حمایت به عمل می‌آورد. این ادعا در واقع تلاشی برای فتنه‌انگیزی میان ارتش و حزب الله است. ما همواره حامی حمایت تسلیحاتی از ارتش لبنان بوده و هستیم و در رایزنی‌های خود با کشورهای دوست بر این مسأله تأکید داشته‌ایم.

در همین ارتباط، او افزود: ما حتی از برخی کشورهای دوست خواستار کمک تسلیحاتی به ارتش لبنان شدیم و حتی سفر وزیر دفاع وقت ایران را هم ترتیب دادیم اما تصمیم سیاسی در بیروت مانع شد.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: همانطور که بارها اعلام کردیم، ما خواهان تقویت قدرت نظامی ارتش لبنان هستیم اما آنچه که باعث تعجب و شگفتی ما می‌شود، این است که آمریکایی‌ها مدعی هستند که برای حمایت تسلیحاتی از ارتش پیشگام شده‌اند.

نصرالله در ادامه سخنان خود تأکید کرد: ما در حزب الله، ارتش را تضمین کننده ثبات و امنیت لبنان تلقی می‌کنیم و همواره در راستای تقویت قدرت آن گام برداشته‌ایم. در فرهنگ ما ارتش یک ضلع مثلث «معادله طلایی» است. هیچ شکی در این مسأله نیست.

سید حسن نصرالله افزود: علیرغم اینکه آمریکایی ادعا می‌کنند که برای حمایت تسلیحاتی از ارتش لبنان پیشگام شده‌اند، اما خودِ آنها جلوی پیشرفت ارتش را گرفته‌اند. این آمریکایی‌ها هستند که اجازه نمی‌دهند ارتش لبنان از طریق کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به تسلیحات پیشرفته دست پیدا کند.

دبیرکل حزب الله لبنان در همین راستا اظهار داشت: واقعیت این است که آمریکایی‌ها از ارتش لبنان و تسلیح آن هراس دارند. آنها می‌ترسند ارتش لبنان تسلیح شود و پس از قدرت یافتن در برابر دست پرورده آن یعنی رژیم صهیونیستی بایستد.

سید حسن نصرالله یادآور شد: ما خواستار تقویت پدافند هوایی ارتش لبنان و حفظ کرامت ملت لبنان در مقابل تجاوزهای رژیم صهیونیستی هستیم. این همان چیزی است که آمریکایی‌ها از آن می‌هراسند و برای جلوگیری از تحقق آن تلاش می‌کنند.

فرافکنی علیه حزب الله در پرونده تشکیل دولت جدید

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده تشکیل دولت جدید در این کشور اشاره و اعلام کرد: متأسفانه شاهد آن هستیم که برخی در داخل لبنان عدم تشکیل دولت جدید را به ایران و حزب الله ربط می‌دهند. این اصلاً درست نیست. این چیزی جز یک ادعای پوچ نیست.

وی همچنین عنوان کرد: برخی ادعا می‌کنند که ایران از حزب الله خواسته است که تا زمان مشخص شدن نتایج مذاکرات وین و نیز تا زمان مشخص شدن نتایج مذاکرات ایرانی _ سعودی، با فرایند تشکیل دولت جدید لبنان همراهی نکند. این ادعایی است که توسط برخی طرف‌ها مطرح می‌شود.

نصرالله عنوان کرد: واقعیت این است که مذاکرات میان ایران و عربستان در طول مدت زمان گذشته تنها بر روی روابط دوجانبه متمرکز بوده است. این مذاکرات هیچ ارتباطی به پرونده تشکیل دولت لبنان نداشته است. در وین نیز ایران جز درباره پرونده هسته‌ای درباره هیچ مسأله دیگری ازجمله پرونده تشکیل کابینه لبنان، با طرف مقابل گفتگو نکرده است. ایران ثابت کرده است که به نیابت از هیچکس مذاکره نمی‌کند. دوست و غیر دوست اگر از ایران کمک بخواهند، ایران از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: متهم ساختن حزب الله لبنان به کارشکنی در مسیر تشکیل دولت جدید یک تهمت و افترا است. این یک ظلم آشکار در حق حزب الله است. ما معتقدیم که همگان باید دست به دست هم دهند تا دولت جدید تشکیل شده و کشور از بحران خارج شود.

وی همچنین به طرح ابتکاری «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان برای تشکیل دولت جدید این کشور اشاره کرد و گفت: طرح ابتکاری نبیه بری که همچنان نیز به قوت خود باقیست، طرف‌های مختلف را به یک نقطه بسیار مهم رسانده است و آن، توافق بر سَر تعداد وزرای دولت است. طرف‌های مختلف توافق کرده‌اند تا تعداد وزرای دولت ۲۴ وزیر باشد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: از زمان انتصاب سعد الحریری به عنوان نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید لبنان ما در حزب الله از هیچ تلاشی برای شکل‌گیری دولت جدید دریغ نکرده‌ایم. من خود شخصاً بارها و بارها بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر کابینه تأکید کرده‌ام.

حزب الله در پرونده تشکیل دولت در جبهه حق است

وی در ادامه اظهار داشت: ما هرگز به سه‌گانه شدن تعداد وزارتخانه‌های دولت فکر نکردیم. ما با چنین طرحی موافق نیستیم. هدف این است که ما به نقطه‌ای برسیم که هم میشل عون و هم سعد الحریری از آن رضایت داشته باشند. در این شرایط کابینه تشکیل خواهد شد. حزب الله در پرونده تشکیل دولت بی طرف است و از حق حمایت می‌کند.

در مسأله بحران سوخت از ایران کمک می‌گیریم

دبیرکل حزب الله لبنان با اشهر به بحران‌های داخلی لبنان به ویژه بحران سوخت در این کشور، گفت: اگر حکومت لبنان نمی‌تواند بنزین و گازوئیل را تأمین کند، سراغ ایران خواهیم رفت. اگر کسی می‌تواند از روابط دوستانه خود استفاده کند و مشکل لبنان را حل کند، حتماً این کار را انجام دهد.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه حزب الله هیچ گاه تصور نمی‌کرد که روزی لبنان مجبور شود به فکر تأمین بنزین و گازوئیل کشور باشد، درباره ادعاهای آمریکا و عربستان مبنی بر کمک به لبنان گفت: چند سال پیش آمریکا اعلام کرد که ۱۰ میلیون دلار به لبنان می‌دهد. آیا کسی چیزی از این ۱۰ میلیون را صرف مردم لبنان کرد؟ این دلارها کجاست؟

تشکر از دولت و مقاومت عراق

وی در بخش پایانی سخنرانی خود نیز یادآور شد: از عراق تشکر می‌کنیم که با وجود شرایط سخت در این کشور، تصمیم به همکاری با لبنان در موضوع یک میلیون تُن نفت گرفت. از فرماندهی کتائب حزب‌الله عراق تشکر می‌کنیم که اعلام کرد که حاضر است بخشی از معادله منطقه‌ای برای حمایت از قدس شریف و مسجدالاقصی باشد.

دبیرکل حزب الله لبنان در همین راستا ادامه داد: از دولت و مقاومت عراق تشکر می‌کنم. از همه کسانی که می‌خواهند لبنان پایدار بماند تشکر می‌کنم. ما اقدامات همه کسانی را که با اعمال تحریم علیه لبنان باعث ایجاد شرایط اقتصادی فعلی شدند، محکوم می‌کنیم. ایالات متحده آمریکا به عنوان شیطان بزرگ، با تحریم‌های خود علیه لبنان اوضاع اقتصادی این کشور را پیچیده‌تر از گذشته کرده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.