ایران با جامعه بین‌المللی درباره آتش‌بس فوری در غزه همسو است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93269
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۰۲ |
ایروانی:

ایران با جامعه بین‌المللی درباره آتش‌بس فوری در غزه همسو است

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: ایران با جامعه بین‌المللی در درخواست برای آتش‌بس فوری و توقف تجاوز‌های نظامی بی‌امان رژیم صهیونیستی و ضرورت توقف آوارگی اجباری بیش از یک میلیون نفر از مردم غزه، همسو است.
ایران با جامعه بین‌المللی درباره آتش‌بس فوری در غزه همسو است

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت که برای بررسی اوضاع فلسطین برگزار شد افزود: ما شاهد کشتار وحشیانه، جنایات و مجازات دسته جمعی مردم فلسطین در غزه هستیم که نقض آشکار قوانین بین‌المللی بشردوستانه است. حملات تروریستی به بیمارستان الاهلی که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ غیرنظامی بی‌گناه از جمله زنان و کودکان شد، تنها می‌تواند یک جنایت جنگی شنیع باشد.

وی اضافه کرد: همانطور که دبیرکل سازمان ملل در جلسه امروز شورای امنیت تاکید کرد، عملیات ۷ اکتبر فلسطین در خلاء انجام نشد. برای دهه‌ها، فلسطینیان از تاریخ دردناکی از اشغال، تجاوز، تبعیض و تحمیل سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل رنج برده‌اند.
سفیر کشورمان افزود: برغم حمایت موثر اکثریت قاطع اعضای سازمان ملل از تصویب قطعنامه‌های متعدد مجمع عمومی در تأیید حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین و حمایت از مبارزات مشروع آنان از جمله از مقاومت مسلحانه، شورای امنیت متاسفانه در اقدام قاطع با موانعی روبرو بوده است. این مانع در درجه اول ناشی از حمایت‌های بی‌قیدوشرط آمریکا است که از حق وتو خود در بیش از ۴۰ قطعنامه در شورای امنیت استفاده کرده است. انفعال شورای امنیت به طرز تکان‌دهنده‌ای به رژیم اشغالگر جسارت وقیحانه‌ای بخشیده تا به ارتکاب جنایات فجیع‌تری دست بزند.
ایروانی گفت: حقوق مسلم فلسطینیان، از جمله حق تعیین سرنوشت و حق بازگشت، پیوسته با انکار و نقض شدید رژیم اشغالگر اسرائیل روبرو شده است.
وی گفت: جامعه بین‌الملل، همراه با شورای امنیت، تعهدات اخلاقی و حقوقی دارند که نیازمند اقدام فوری است. تعهد آن‌ها برای ارائه حمایت همه‌جانبه از فلسطینی‌ها، که شامل توقف تجاوز نظامی اسرائیل، برقراری آتش‌بس فوری، تضمین دسترسی بشردوستانه بدون مانع، بازگشایی گذرگاه مرزی رفع و تسهیل تحویل سریع تجهیزات ضروری به غزه است، باید تشدید شود.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: امروز وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تلاش کرد به اشتباه ایران را مقصر بداند. ایران قاطعانه این اتهامات بی‌اساس را رد می‌کند. تعهد ما به صلح و ثبات منطقه‌ای تزلزل‌ناپذیر است. ایران با جامعه بین‌المللی در تأیید درخواست برای آتش‌بس فوری و توقف تجاوزات نظامی بی‌امان رژیم اسراییل و نیز ضرورت توقف آوارگی اجباری بیش از یک میلیون نفر از غزه، همسو است.
وی گفت: حمایت بی‌چون‌وچرای ایالات متحده از اشغال و تجاوز، آمریکا را به بخش بزرگی از معضلات تبدیل کرده است. ایالات متحده با همسویی آشکار خود با متجاوزان به قیمت کشته شدن مردم بی‌گناه فلسطین، درگیری را تشدید کرده است. ازاین‌رو، ارائه سریع پشتیبانی نظامی و لجستیکی از رژیم ستمگر اشغالگر، آمریکا را شریک جرم در کشتار وحشیانه مردم بی‌گناه فلسطین در نوار غزه کرده است.
سفر کشورمان افزود: مایه تاسف است که امروز در این سالن، ایالات متحده، کانادا و برخی از کشور‌های غربی تلاش کردند تا جای ظالم و مظلوم را عوض کنند. این کشور‌ها دفاع از خود و حق تعیین سرنوشت مردم مظلوم فلسطین را با تروریسم یکی می‌دانند و تلاش می‌کنند برای رژیم اشغالگر اسرائیل، حق ناعادلانه دفاع از خود قائل باشند.
وی گفت: حقوق بین‌الملل در این مورد روشن است: هیچ شرطی برای رژیم اشغالگر برای استناد به حق دفاع از خود ذیل ماده ۵۱ منشور وجود ندارد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران به حمایت کامل خود از حقوق مشروع مردم فلسطین ادامه می‌دهد. تعهد ما این است که تا پایان اشغال در کنار آرمان فلسطین باشیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.