ایران؛ ام‌القرای وحدت‌بخش - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92156
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۲ |
سی‌وهفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد:

ایران؛ ام‌القرای وحدت‌بخش

صبح روز یک‌شنبه، مورخ ۹ مهرماه ۱۴۰۲ سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با‌ حضور‌ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشور و شرکت نمایندگان و اساتید دانشگاه از کشورهای مختلف اسلامی برگزار شد.
ایران؛ ام‌القرای وحدت‌بخش

صبح روز یک‌شنبه، مورخ ۹ مهرماه ۱۴۰۲ سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با‌ حضور‌ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشور و شرکت نمایندگان و اساتید دانشگاه از کشورهای مختلف اسلامی برگزار شد.
 این همایش بین‌المللی با محوریت  «همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک» با حضور بیش از سه هزار نفر از علما و فرهیختگان ۴۱ کشور جهان تشکیل شد و سخنرانان وحدت اسلامی مسئله فلسطین را یکی از اصلی‌ترین مسائل جهان اسلام قلمداد کرده و آن را عاملی برای وحدت اسلامی دانستند.

 رئیس‌جمهور نیز در ابتدای سخنان خود  با تأکید بر لزوم حفظ وحدت، گفت: یاد همه‌کسانی را که در جهت وحدت اسلامی مجاهدت کردند، قلم زدند و تلاش کردند، گرامی می‌دارم و از دست‌اندرکاران برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی و همین‌طور عزیزانی که در این اجلاس سخنرانی کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. وی بابیان اینکه موضوع وحدت اسلامی همواره بسیار اهمیت دارد، عنوان کرد: در تاریخ اسلام این موضوع موردتوجه بوده است.
 اهمیت وحدت روزبه‌روز در عالم اسلام بیشتر مورد تأکید قرار می‌گیرد. توجه به وحدت به‌عنوان یک امر فردی و مقطعی نیست، بلکه یک منظومه فکری و اندیشه‌ای با محوریت حق است.امروز موضوع وحدت بسیار اهمیت دارد، همواره در تاریخ اسلام وحدت امت اسلامی دارای اهمیت بوده و اهمیت وحدت روزبه‌روز در عالم اسلام مورد تأکید قرار می‌گیرد.
وحدت، منظومه فکری و اندیشه‌ای است با محوریت حق و اساس قرار دادن باور به قرآن کریم و نبی مکرم اسلام. رئیسی بابیان اینکه وحدت امت اسلامی همواره در تاریخ اسلام دارای اهمیت بوده است، گفت: وحدت و موضوع اتحاد در حفظ منافع امت اسلامی و ارتقای آن است.

 رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود  وحدت را راهبردی دانست که می‌تواند امت اسلامی را تقویت تا در برابر دشمن ایستادگی بکند. وی بابیان اینکه مسلمانان باید در ایجاد نظم نوین عادلانه جهانی جایگاه خود را پیدا کنند، تأکید کرد: گزینه برای همه مجاهدین در سرزمین اشغالی و جهان اسلام، گزینه مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان است.
 رئیس قوه اجرایی کشور بیان داشت: دشمن در همه عرصه‌ها علیه امت اسلامی تلاش خواهد کرد اما به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب، دشمن خواست و نتوانست؛ ما خواستیم و توانستیم.
در بررسی بیشتر لزوم تبیین جایگاه مسلمانان در نظم نوین عادلانه جهانی و اهمیت حفظ راهبرد وحدت   با حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل سیاسی و حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه‌ می‌خوانید.

حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل سیاسی:
حفظ وحدت اسلامی موجب افزایش اقتدار  مبتنی بر هویت دینی است

حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تبیین اهمیت وحدت مسلمانان پرداخت و در راستای برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بیان کرد: شرایط مسلمانان در جهان در مقایسه با گذشته تفاوت پیداکرده است. خوشبختانه به برکت حضور نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز جایگاه مسلمانان در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، دینی، اقتدار فرهنگی و تأثیرگذاری در معادلات بین‌الملل ارتقا یافته است. 
وی درتشریح افزایش تعداد مسلمانان جهان افزود: طی چهاردهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی به‌ویژه در بخش دفاع از اسلام همواره پویایی داشته و در چارچوب سیره پیامبر اسلام حرکت کرده است. تحرکات مثبت جمهوری اسلامی ایران موجب شده تا گرایش به اسلام سرعت ویژه پیدا کند و مردم جهان به‌ویژه اروپائیان و آفریقائیان تمایل بسیاری برای شناخت دین اسلام پیدا کنند. افزایش تعداد مسلمانان در سطح جهان موجب دغدغه بسیار‌مستکبران جهان شده است چراکه همواره اسلام هراسی دارند. 

ترقی در تشریح به‌کارگیری الگوهای اسلامی درابعاد بین‌المللی تصریح کرد: امروز تفکر اسلامی،  تمدن غربی را تحت تأثیر قرار داشته است و مکتب لیبرالیسم را به چالش جدی کشانده است. به‌موجب ارائه الگوهای اسلامی در عرصه‌های گوناگون، ملت‌های جهان رو به ارزش‌های دینی آورده‌اند و درصدد شناخت علوم قرآنی هستند. 
کارشناس مسائل سیاسی درخصوص تکیه به ارزش‌های دینی و علوم قرآنی همچنین خاطرنشان کرد: جمعیت قابل‌توجهی از مردم دنیا امروز می‌دانند که با تکیه به ارزش‌های دینی و علوم قرآنی می‌توانند به پیشرفت و توسعه مطلوب در سطح بین‌المللی دست پیدا کنند. 

او در تشریح راه‌های توسعه و انتقال الگوی مقابله با استکبار جهانی، متذکر شد: استکبار جهانی تمام قدرت خود را برا‌ی جلوگیری از پیشرفت انقلاب اسلامی به‌کارگرفته است. خوشبختانه این تلاش‌ها راه به‌جایی نبرده و حال جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک الگو و سرمشق برای جهان اسلام‌ به شمار‌می‌آید و هدف این است که این الگو در میان ملت‌های اسلامی فراگیر شود. یکی از راه‌های توسعه و انتقال الگوی مقابله با استکبار جهانی، حفظ وحدت در میان امت اسلامی و یکپارچگی در مقابل دشمنان است. نباید اجازه دهیم تبلیغات دشمنان اسلام و طراحی‌های جنگ نرم آن‌ها، ملت‌های اسلامی را از سنت و سیره پیامبر اسلام دور کند. وی با تبیین تهدیدات مختلف استکبار جهانی و صهیونیسم‌ بین‌المللی همچنین یادآور شد: امروز جهان اسلام بیش از هرزمان دیگر ‌‌در معرض تهدیدات مختلف استکبار جهانی و صهیونیسم‌ بین‌المللی است. افزون براین جریان‌های انحرافی زائیده تفکرات استکبار و انگلیس استعمارگر می‌کوشند تا‌ به چهره اسلام ناب خدشه وارد کنند و مانع از پیشرفت روزافزون کشور شوند، این تلاش‌ها در حالی است که سرعت گرایش به اسلام در اروپا‌ بسیار افزایش‌یافته است و خود معتقدند که تا سال ۲۰۳۰ یکی از ادیان بزرگ اروپا، اسلام خواهد بود.کارشناس مسائل سیاسی  در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر لزوم شناسایی عوامل تفرقه‌انگیز و تشدیدکننده شکاف و اختلافات مذهبی بیان داشت: حفظ وحدت و یکپارچگی در میان امت اسلامی برای دفاع از تمامیت اعتقادی و ارضی اهمیت فراوانی دارد و گامی در راستای حفظ هویت فردی و دینی نیز قلمداد خواهد شد. افزون براینکه حفظ وحدت برای جلوگیری از سلطه استکبار و کسب اقتدار مبتنی بر هویت دینی اهمیت فراوانی دارد و یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که می‌بایست بیش از گذشته موردتوجه قرار بگیرد. شایان‌ذکر است تا بگوییم که در این مسیر می‌بایست عوامل تفرقه‌انگیز و تشدیدکننده شکاف و اختلافات مذهبی را به‌خوبی شناسایی و از خود دور کنیم. نباید اجازه دهیم هیچ مؤلفه‌ای موجب خدشه و انسجام جهان اسلام شود و همبستگی امت اسلامی را کمرنگ سازد. 

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی:
اتحاد کشورهای اسلامی در نهایت به نابودی صهیونیسم می‌انجامد

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار‌ «رسالت» به تبیین اهمیت وحدت مسلمانان پرداخت و در راستای برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی عنوان کرد: ضرورت حفظ وحدت در دنیای اسلام بر‌کسی پوشیده نیست. این ضرورت به‌قدری آشکار و روشن است که ملت مسلمان می‌بایست درصدد گسترش هرچه‌تمام‌تر آن باشند و اقداماتی همچون استفا‌ده از یک پول واحد، حذف گذرنامه و روادید برای رفت‌وآمد ملت‌های مسلمان و تجارت قوی را در دستورکار‌ قراردهند. 
وی در تشریح اثرات وحدت جهان اسلام بر‌ جریان استکبار افزود: وحدت مسلمانان می‌تواند دنیای استکبار را از میان ببرد و ارتباط میان کشورهای اسلامی را به اوج خود برساند. امروز دنیای اسلام انرژی دنیا را در دست دارد و می‌بایست از چنین ظرفیت‌هایی بهره کافی کسب کند. 

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا بابیان اینکه وحدت، راهبرد مقابله با دشمنان جهان اسلام‌ است، تصریح کرد: اگر‌ کشورهای اسلامی بیش‌ازپیش با یکدیگر متحد شوند، غده سرطانی رژیم صهیونیستی دیگر معنا‌ نخواهد داشت. حذف اسرائیل به معنای عدم معنای آمریکا‌ در منطقه خواهد بود. بنابراین این وحدت امت اسلامی است که می‌تواند حضور دشمنان را کاهش دهد و شیوه مقابله را رقم بزند. 
نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم تشریح اهمیت وحدت برای مسلمانان جهان همچنین خاطرنشان کرد: وحدت جهان اسلام، اقتصاد را تقویت خواهد کرد، موجب امنیت بیش‌ازپیش خواهد شد و اقتدار اسلامی را به جهانیان تبیین خواهد کر‌د. امروز دنیای اسلام به سبب کمرنگی وحدت مظلوم است. بنابراین اگر وحدت به‌عنوان یک راهبرد جدی درنظر گرفته شود، اقتدار اسلام پررنگ خواهد شد و اقدامات دشمنان راه به‌جایی نخواهد برد. 
وی در پایان این گفت‌وگو با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با‌ حضور‌ رئیس‌جمهور کشور و شرکت نمایندگان و اساتید دانشگاه از کشورهای مختلف اسلامی همچنین متذکر شد: برگزاری کنفرانس‌هایی‌ نظیر سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور اندیشمندان مؤمن و مسلمان و همچنین آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی می‌تواند آغاز راه وحدت هرچه‌تمام‌تر جهان اسلام باشد. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.