ايران گام به گام از برجام خارج مي‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3759
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴ |
جعفر قنادباشي در گفت‌وگو با رسالت نتیجه بدعهدی اروپا را تبیین کرد

ايران گام به گام از برجام خارج مي‌شود

پس از ضرب‌الاجل 60 روزه‌اي که ايران به اتحاديه اروپا داد، اين اتحاديه در ادامه بدعهدي‌هاي خود پس از خروج آمريکا از برجام، در تاريخ 19 ارديبهشت ماه با صدور بيانيه‌اي هرگونه «ضرب‌الاجل» از سوي ايران درباره برنامه جامع اقدام مشترک را رد کرد.
ايران گام به گام از برجام خارج مي‌شود

راضيه فراهاني: پس از ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌اي که ايران به اتحاديه اروپا داد، اين اتحاديه در ادامه بدعهدي‌هاي خود پس از خروج آمريکا از برجام، در تاريخ ۱۹ ارديبهشت ماه با صدور بيانيه‌اي هرگونه «ضرب‌الاجل» از سوي ايران درباره برنامه جامع اقدام مشترک را رد کرد. اين موضوع درحالي است که شوراي عالي امنيت ملي با صدور بيانيه‌اي خطاب به کشور‌هاي عضو برجام اعلام کرد جمهوري اسلامي ايران در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بند‌هاي ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ ارديبهشت ۹۸ برخي اقدامات خود در توافق برجام را متوقف مي‌کند. در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي تصريح شده که ايران ديگر خود را متعهد به رعايتِ محدويت‌هاي «نگهداري ذخائر اورانيوم غني‌شده» و «ذخائر آب سنگين» نمي‌داند اما به کشور‌هاي باقيمانده در برجام ۶۰ روز براي اجراي تعهدات خود بويژه در حوزه‌هاي بانکي و نفتي فرصت مي‌دهد.
در ادامه اتحاديه اروپا در اين بيانيه در واکنش به ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ايران براي اجراي تعهدات بانکي و نفتي خود اعلام کرده است هيچ اولتيماتومي را از سوي تهران نمي‌پذيرد و پايبندي ايران به تعهداتش ذيل برجام را بر اساس عملکرد آن در رابطه با اين توافق و معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي (NPT) ارزيابي مي‌کند.
اروپا متضرر خواهد شد
جعفر قنادباشي کارشناس روابط بين‌الملل در همين راستا به «رسالت» گفت: به نظر مي‌رسد که اروپاييان نسبت به ضرب‌الاجلي که شوراي امنيت کشورمان داده‌اند بي‌تفاوت باشند چون به دنبال گامي که ايران برداشته است گام ديگري هم خواهد داشت، بنابراين اين اروپا خواهد بود که متضرر مي‌شود و خواسته‌هايش از طريق برجام تحقق پيدا نمي‌کند.
او تصريح کرد: اينکه اروپا چگونه و تا چه اندازه در اين عرصه با ايران همکاري کند خيلي روشن نيست اما پيام ايران به اروپا بدون پاسخ و اثر نمي‌ماند البته با توجه به اينکه آقاي ماکرون در فرانسه اعلام استعفا کرده است بنابراين اروپا موقعيت مستحکمي ندارد؛ لذا اروپا براي تصميم‌گيري مشخص در اين موضوع از موقعيت خوبي برخوردار نيست.
قنادباشي ادامه داد: از سوي ديگر تهديدهاي آمريکا‌ هم وجود دارد که اگر هر کشوري تحريم‌ها را دور بزند و با ايران همکاري کند تحريم‌هاي جديدي را اخذ خواهد کرد، اما اينکه به اصل مطلب بازگرديد به نظر مي‌آيد که اروپا در برابر گامي که ايران برداشته است بي‌تفاوت نخواهد بود و تلاش‌هايي را خواهد داشت.
اين کارشناس مسائل بين‌الملل افزود: اگر اروپاييان به پيام شوراي امنيت کشورمان توجهي نکنند از اهدافشان دور مي‌شوند.
او در پاسخ به اين سوال که ايران پس از اين ضرب‌الاجل ۶۰ روز چه اقدامي بايد انجام دهد، گفت: گام بعدي ايران در قبال اين که آنها پاسخ مناسبي ندهند کاملا مشخص است، اگر شما اين دو مورد را عمل نکرديد دو مورد ديگر را در دستور کار خود قرار مي دهيم؛ در آينده کاملا روشن است که ما چه کاري انجام خواهيم داد و همين موضوع عامل مهمي خواهد بود تا آنها را براي ورود به اين عرصه وادار کند.
خروج يکباره ايران از برجام غلط است
قنادباشي تصريح کرد: در تجربه ابتدايي برجام اين موضوع وجود داشت که ما به تمام شرايط عمل کرديم بدون آنکه طرف مقابل وظايفش را انجام دهد، اکنون هم اين موضوع را تکرار مي‌کنيم اما اين بار مرحله به مرحله؛ يعني اينگونه نيست که بگوييم به يک باره از برجام خارج مي‌شويم خير، چرا که اين حرکت بسيار غلط است.
او ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب بر اين بود که ما مرحله به مرحله بايد برخي فعاليت‌ها را در برابر برداشتن تحريم‌ها انجام مي‌داديم، يعني هر گامي که آنها برمي‌داشتند ما هم براساس آن گام حرکت مي‌کرديم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.