اوپک: ایران همچنان سومین مالک بزرگ ذخایر نفت در جهان است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 89113
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۵ |

اوپک: ایران همچنان سومین مالک بزرگ ذخایر نفت در جهان است

جدیدترین آمارهای اوپک نشان می‌دهد ذخایر اثبات‌شده نفت ایران در سال 2022 برابر با 208 میلیارد و 600 میلیون بشکه بوده و ایران همچنان سومین مالک بزرگ ذخایر نفت در جهان است.
اوپک: ایران همچنان سومین مالک بزرگ ذخایر نفت در جهان است

وپک در جدیدترین برآورد خود از حجم ذخایر نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد، کل ذخایر نفت خام ایران در پایان سال ۲۰۲۲ به ۲۰۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه رسیده است.

ذخایر نفت ایران در این سال نسبت به سال قبل پیش از آن تغییری نکرده است.

ذخایر نفت ایران در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ تغییری نداشته و برابر با ۲۰۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه بوده و این درحالی است که این رقم در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه بوده است. یعنی در سال‌های بعد ۵۳ میلیارد بشکه افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران از نظر بزرگی ذخایر نفت در سال ۲۰۲۱ در رتبه سوم جهان قرار دارد. ونزوئلا بزرگ‌‌ترین دارنده ذخایر نفتی در جهان شناخته شده است. ذخایر نفت این کشور ۳۰۳ میلیارد و ۲۲۱ میلیون بشکه برآورد شده که نسبت به سال گذشته ۲۴۷ میلیون بشکه کاهش یافته است.

 عربستان با ذخایر ۲۶۷ میلیارد و ۱۹۲ میلیون بشکه ‌ای در رتبه دوم از این نظر قرار دارد که میزان ذخایر آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر نداشته است.

ذخایر اثبات شده نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ با ۰.۱ درصد افزایش یعنی یک میلیارد و ۷۰۴ میلیون بشکه، نسبت به سال گذشته به ۱۲۴۳.۵۲۳ میلیارد بشکه رسیده است.

کل ذخایر نفت جهان در پایان سال ۲۰۲۲ نیز ۱۵۶۴.۴۴۱ میلیارد بشکه اعلام شده است. این رقم نسبت به سال قبل ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

میزان ذخایر نفتی برخی کشورهای دیگر آمریکا ۵۵.۲۵ میلیارد بشکه، برزیل ۱۳.۲۴۲ میلیارد بشکه، جمهوری آذربایجان ۷ میلیارد بشکه، روسیه ۸۰ میلیارد بشکه، نروژ ۷.۵۷ میلیارد بشکه، عراق ۱۴۵ میلیارد بشکه، کویت ۱۰۱.۵ میلیارد بشکه، امارات ۱۱۳ میلیارد بشکه، قطر ۲۵.۲۴ میلیارد بشکه، چین ۵۵.۲۵ میلیارد بشکه و لیبی ۴۸.۳۶ میلیارد بشکه است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.