اولتیماتوم مقاومت یمن به سعودی‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68665
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۳۲ |
عربستان به نقض آتش‌بس ادامه می‌دهد

اولتیماتوم مقاومت یمن به سعودی‌ها

 با گذشت نیمی از زمان «تمدید» توافقنامه آتش‌بس بدون پیشرفت در یمن، صنعا بار دیگر بر عدم پایبندی ائتلاف متجاوز آمریکایی - سعودی - اماراتی به مفاد این توافقنامه و اصرار آن بر تشدید تنش تأکید کرد و  هشدارها و پیام‌های جدید سیاسی و نظامی جدیدی داد و در خصوص پیامدهای تداوم فریب و طفره رفتن دشمن و  آمادگی برای انجام عملیات و حملات تکان‌‌دهنده در چارچوب یک بانک اهداف فرامرزی گسترده و جدید، هشدار داد.
اولتیماتوم مقاومت یمن به سعودی‌ها

گروه بین‌الملل
 با گذشت نیمی از زمان «تمدید» توافقنامه آتش‌بس بدون پیشرفت در یمن، صنعا بار دیگر بر عدم پایبندی ائتلاف متجاوز آمریکایی – سعودی – اماراتی به مفاد این توافقنامه و اصرار آن بر تشدید تنش تأکید کرد و  هشدارها و پیام‌های جدید سیاسی و نظامی جدیدی داد و در خصوص پیامدهای تداوم فریب و طفره رفتن دشمن و  آمادگی برای انجام عملیات و حملات تکان‌‌دهنده در چارچوب یک بانک اهداف فرامرزی گسترده و جدید، هشدار داد.
 سعودی‌ها هنوز عبرت  نگرفته‌اند 
به نوشته وبگاه «انصارالله»، «محمد النعیمی» عضو شورای عالی سیاسی یمن تصریح کرد: «ائتلاف متجاوز قصد ندارد مسیری را برای برقراری صلح در یمن و منطقه ایجاد کند و عدم پایبندی دشمن به تعهدات آتش‌بس بشردوستانه به‌خودی‌خود مقدمه‌ای برای انفجار اوضاع است».
این در حالی است که ائتلاف متجاوز یمن، همچنان در مسیر سفرهای هوایی از و به فرودگاه بین‌المللی صنعا  مانع‌تراشی می‌کند و به توقیف کشتی‌های سوخت و جلوگیری از رسیدن آن به بندر الحدیده، ادامه می‌دهد. همچنین از تعامل و انعطاف در قبال طرح‌های ابتکاری بازگشایی راه‌ها خودداری می‌کند، درحالی‌که تخلفات نظامی آن در میدان، علیرغم تعهد سازمان ملل به تلاش برای اجرای بندهای آتش‌بس در طول دوره تمدید، به‌طور مداوم در حال افزایش است.
 محاسبات نادرست ریاض 
در سایه عدم پایبندی ائتلاف سعودی به آتش‌بس، النعیمی تأکید کرد که ائتلاف متجاوز در حال آماده شدن برای مرحله جدیدی از جنگ و محاصره است که در دوره گذشته نیز، رهبر انقلاب یمن، چندین بار بر آن تأکید کرده است.وی توضیح داد: «تلاش‌های ایالات‌متحده در پشت آتش‌بس، از همان ابتدا بر ایجاد وضعیت « نه جنگ و نه صلح»در یمن متمرکز بود. سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی، حاوی یک پیام جنگ و در راستای تقویت ائتلاف‌ها علیه آزادگان در سراسر منطقه است».
چندین رسانه آمریکایی اخیرا بر نیات آمریکا برای تشدید تنش در یمن تأکید و تأیید کردند که سفر بایدن به عربستان سعودی بر مردم یمن تأثیر منفی خواهد گذاشت. زیرا این امر به معنای حمایت بیشتر از ریاض برای هدف قرار دادن و گرسنگی دادن یمنی‌ها است.در مقابل النعیمی تأکید کرد: «ملت یمن خود را برای جنگ آماده می‌کند همان‌طور که برای صلح آماده است».
 نقشه متجاوزین چیست؟
ائتلاف سعودی با حمایت از نیروهای وابسته به خود، آن‌ها را سمت تشدید تنش سوق دهد، و درعین‌حال تحت پوشش صلح و آرامش تلاش می‌کند که از عواقب این امر برای خود، جلوگیری کند.
فرستاده سازمان ملل، دوم آوریل گذشته (۱۳ فروردین) از آغاز آتش‌بسی دوماهه در یمن و توقف حملات نظامی زمینی، دریایی و هوایی و تسهیل ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و دادن مجوز به پروازهای هفتگی از /به فرودگاه صنعا  خبر داده بود. این در حالی است که  فرودگاه صنعا  تازه هفته گذشته پس از ۶ سال محاصره توسط ائتلاف سعودی شاهد اولین پرواز بود. این پرواز بر اساس توافق آتش‌بس موقت انجام شد و می‌بایست یک ماه و نیم پیش اجرایی می‌شد.در همین حال، «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن با تأکید بر اینکه ائتلاف سعودی هزاران بار آتش‌بس در یمن را نقض کرده است، گفت که این ائتلاف بیش از دو هزار حمله موشکی و توپخانه‌ای در دوران آتش‌بس انجام داده است.وی با بیان این‌که مردم یمن بین دوران آتش‌بس و عدم آتش‌بس هیچ تفاوتی احساس نمی‌کنند، تأکید کرد که یمن مخالف تمدید آتش‌بس نیست، ولی نمی‌تواند آتش‌بسی را بپذیرد که در آن مشکلات مردم ادامه داشته باشد.
 نمادهای شکست سعودی‌ها در یمن 
 آزادسازی کامل استان الجوف، نقطه آشکارساز شکست سعودی‌ها در یمن محسوب می‌شود. انصارالله سال گذشته عملیات نظامی گسترده‌ای با عنوان « عملیات فجر صحرا » علیه عناصر مسلح وابسته به عربستان در الجوف انجام دادند.نیروهای مقاومت موفق شدند   منطقه «الیتمه» را در این استان به مساحت تقریبی بیش از ۱۲۰۰ کیلومترمربع آزاد  کنند.  فارغ از تلفات سنگینی که به جبهه متجاوزین در الجوف واردشده است، این استان به‌طور کامل از لوث وجود اشغالگران سعودی آزادشده و به آغوش سرزمین یمن بازگشته است. 
ماجرا تنها به این نقطه ختم نمی‌شود. در «الحدیده» و «مأرب»اوضاع کاملا برخلاف خواست و اراده ریاض و ابوظبی پیش می‌رود. فراتر از آن، تنفس مصنوعی دولت جوبایدن و فروش سلاح‌های متعدد آمریکایی به سعودی‌ها نیز نتوانسته است برای رژیم حاکم بر عربستان چاره‌ساز باشد. دموکرات‌های کاخ سفید که در ابتدای حضور خود در مسند قدرت وعده قطع حمایت تسلیحاتی از رژیم سعودی را داده بودند، اکنون خود را به آب‌وآتش می‌زنند تا بلکه کالبد بی‌جان اشغالگران یمن را حتی برای لحظاتی ظاهرا سرپا نگاه دارند. 
 بن سلمان گذشته را مرور کند! 
بهتر است به سال ۲۰۱۴ میلادی بازگردیم: زمانی که بن سلمان وزیر دفاع وقت سعودی‌ها و ولیعهد فعلی آن‌ها، به دولت اوباما وعده داد که در یک سلسله عملیات کوتاه و ضربتی، یمن را به تسخیر خود درآورده و آن را به حیاط‌خلوت مشترک ریاض و واشنگتن در منطقه تبدیل خواهند کرد. این وعده سعودی‌ها برق  از سر اوباما و بایدن پراند. آن‌ها به رژیم سعودی در خصوص تسخیر یمن و جلوگیری از تبلور گفتمان و قدرت مقاومت در این کشور چراغ سبز نشان دادند. بان کی مون دبیر کل وقت سازمان ملل متحد نیز به‌مانند آنتونیو گوترش دبیر کل فعلی این سازمان به‌اصطلاح بین‌المللی تعهد داد تا چشمان خود را بر روی جنازه‌های انباشته‌شده نوزادان و کودکان یمنی ببندد تا مبادا تمرکز خلبانان جنگنده‌های سعودی در هدف قرار دادن مردم بی‌گناه از بین برود! 
 امروز در سال ۲۰۲۲ میلادی قرار داریم. سعودی‌ها ماه‌هاست به قول خود اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن نمی‌شنوند. 
هرروز دامنه شکست متجاوزین در یمن وسیع‌تر و هزینه‌های شکست آن‌ها بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی محمد بن سلمان بدترین روزهای خود را سپری می‌کند.در این میان، بهترین راه پیش روی ولیعهد سعودی‌ها، پذیرش فوری و بی‌قیدوشرط شکست در جنگ یمن و عقب‌نشینی مطلق و کامل از این کشور  و پذیرش هزینه‌ها و تبعات ناشی از هفت سال نسل‌کشی در این کشور می‌باشد. راه عاقلانه دیگری در این مسیر برای بن سلمان  و دیگر سران سعودی باقی نمانده است. این قاعده در خصوص اماراتی‌ها نیز صادق است.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.