انحصار بازار لوازم‌خانگی را متلاطم کرده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87732
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۴۰۲ - ۶:۴۴ |
اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

انحصار بازار لوازم‌خانگی را متلاطم کرده است

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی در صنعت لوازم‌خانگی پرداخت و با تأکید بر ضرورت نظارت بیش‌تر، بیان داشت: بخش لوازم‌خانگی و نظارت بر آن امری اساسی است چراکه لوازم‌خانگی یکی از ملزومات مهم خانواده می‌باشد و نیاز به آن همواره احساس می‌گردد به‌ویژه برای افرادی که در آستانه ازدواج می‌باشند یا به‌تازگی تشکیل خانواده داده‌اند.
انحصار بازار لوازم‌خانگی را متلاطم کرده است
اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی در صنعت لوازم‌خانگی پرداخت و با تأکید بر ضرورت نظارت بیش‌تر، بیان داشت: بخش لوازم‌خانگی و نظارت بر آن امری اساسی است چراکه لوازم‌خانگی یکی از ملزومات مهم خانواده می‌باشد و نیاز به آن همواره احساس می‌گردد به‌ویژه برای افرادی که در آستانه ازدواج می‌باشند یا به‌تازگی تشکیل خانواده داده‌اند. افراد و جوانان کشور نیازمند آن‌اند که لوازم موردنیاز خود را به‌صورت نو تهیه کنند و مورداستفاده قرار دهند. وی با تأکید بر حمایت از تولید و محصولات داخلی افزود: باور نمایندگان مجلس شورای اسلامی همواره حمایت از کالای داخلی بوده‌ است تا تولیدکنندگان تشویق شوند و کالای موردنیاز مردم را باقیمت مناسب تأمین کنند و در اختیار خریداران و متقاضیان قرار دهند. 
سلیمی تصریح کرد: باید فرصت مناسبی شکل گیرد و تولیدکنندگان خود را با شرایط موجود وفق دهند. به طورحتم سازگاری هرچه‌تمام‌تر تولیدکنندگان با شرایط موجود موجب افزایش کیفیت و صادرات محصول خواهد شد. 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره بر معایب واردات قطعات به داخل کشور همچنین خاطرنشان کرد: متأسفانه در شرایط فعلی برخی از تولیدکنندگان به نام تولید داخل، قطعات اولیه را وارد می‌کنند و در کارخانه با جمع‌بندی قطعات، محصول را به نام تولید داخل و محصول ایرانی به فروش می‌رسانند. همچنین این تولیدکنندگان محصول را باقیمت بالا در اختیار مردم قرار می‌دهند و به سبب عدم تفا‌وت قیمت با محصول خارجی، قدرت انتخاب را از مردم سلب می‌کنند. مادامی‌که یک محصول تولید داخل هم قیمت و مشابه باقیمت محصول خارجی عرضه شود، تصمیم‌گیری برای خریدار سخت خواهد شد. 
او با‌ تأکید بر ایجاد فضای رقابتی برای تولیدکنندگان متذکر شد: بهبود صنعت لوازم‌خانگی مستلزم ایجاد فضای رقابتی می‌باشد. تولیدکنندگان باید در فضای رقابتی قرار بگیرند تا قیمت محصول را به‌صورت متعارف تعریف کنند و در اختیار خریداران قرار دهند. 
وی یادآور شد: هنگامی‌که در یک عرصه رقیب وجود نداشته باشد، تولیدکننده گمان می‌برد مردم ناچار به تهیه و استفاده از محصول وی می‌باشند و به همین واسطه افزایش قیمت را رقم می‌زند. براین اساس می‌توان عنوان داشت که نبود رقابت موجب کاهش کیفیت و افزایش قیمت خواهد شد. نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: در حوزه تولیدات داخل می‌بایست فرصتی محدود را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم. متأسفانه برخی تصور می‌کنند چک سفید امضا برای همیشه در اختیارشان قرارگرفته و همواره قادر به تولید محصول می‌باشند؛ بی‌شک چنین تصوری موجب کاهش کیفیت، عدم نوآوری و نبود قیمت متعارف خواهد شد. 
او اذعان داشت: نبود کیفیت کافی موجب خسارت خواهد شد چراکه مردم ناچار به تعویض قطعات موردنیاز و خراب محصول می‌شوند و در صورت عدم تعمیر می‌بایست محصول دیگری خریداری کنند. 
سلیمی با اشاره به‌ضرورت افزایش سطح کیفیت محصولات تولیدداخل‌ در صنعت لوازم‌خانگی گفت: مشتریان داخل باید از اختیار و قدرت انتخاب برخوردار باشند تا در میان تولید داخل و تولید خارجی، محصول موردنظر خود را تهیه و خریداری کنند. بدیهی است که اگر تولید داخل باکیفیت بالا همراه شود، بی‌شک موردتوجه مردم قرار می‌گیرد و خریداری می‌شود. 
وی با تأکید بر ضرورت افزایش نظارت افزود: نظارت بر واحدهای صنفی لوازم‌خانگی‌ و تولیدکنندگان این حوزه در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد. براین اساس می‌توان عنوان داشت که این وزارتخانه به‌منظور نظارت بیش‌تر این حوزه می‌بایست آیین‌نامه تدوین کنند و نظارت را در دستورکار قرار دهند. در فروشگاه‌های لوازم‌خانگی نیز ضرورت دارد برچسب و مشخصات هرمحصول و میزان سود ناشی از  فروش به‌صورت دقیق درج شود. 
او در پایان این گفت‌‌وگو بیان داشت: قوانین مجلس شورای اسلامی مبرهن می‌باشد و به لحاظ قانونی با مشکلی در بخش لوازم‌خانگی روبه‌رو نیستیم.
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.