انتقام مانع گستاخی دشمنان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34493
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۰۳ |
«رسالت» حق انتقام را در آیات قرآنی بررسی می‌کند؛

انتقام مانع گستاخی دشمنان

اتفاقاتی که در طول سال‌های اخیر از سوی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای متوقف کردن و یا جلوگیری از پیشرفت‌های علمی دانشمندان این مرزوبوم صورت گرفته موضوع تازه‌ای نیست و همواره در دستور کار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی و نیز دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داشته است.
انتقام مانع گستاخی دشمنان

گروه فرهنگی
اتفاقاتی که در طول سال‌های اخیر از سوی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای متوقف کردن و یا جلوگیری از پیشرفت‌های علمی دانشمندان این مرزوبوم صورت گرفته موضوع تازه‌ای نیست و همواره در دستور کار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی و نیز دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داشته است.
در این زمینه همواره دولت‌های مستقر با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و گاها حربه‌های اطلاعاتی و نظامی تلاش کرده‌اند که نسبت به پاسخگویی و پیشگیری، اقدامات متناسبی را در دستور کار داشته باشند، اما گویا این پاسخ‌ها کافی نبوده و دشمن به خود اجازه داده تا این روند را ادامه دهد و به اهداف شوم خود دست یابد.
در این زمینه موضوع انتقام و پاسخگویی به دشمنان، بحثی است که در آیات و روایات بر آن تأکید شده و به مسلمین اجازه داده‌شده که در برابر ظلم کافران و دشمنان از خود دفاع کرده و انتقام خون‌های به‌ناحق ریخته شده را بگیرند.
بااین‌که اعتقاد مسلمانان بر این است که انتقام گیرنده اصلی ذات خداوند متعال خواهد بود اما به مسلمین اجازه داده‌شده که حق خود را با گرفتن انتقام باز پس گیرند. اسلام ، با هرگونه ظلم و تعدی به فرد یا جامعه مخالف است ازاین‌رو مقابله با ستمگران و گرفتن حق مظلومان را امری ممدوح و گاه واجب می‌شمارد. قرآن کریم در آیات ۱۴ و ۱۵ سوره توبه به مسلمانان فرمان می‌دهد با کافران و مشرکان نبرد کنند تا ضمن رفع شرک و کفر از روی زمین، خشم مؤمنان ستمدیده فرونشسته و دل‌های آنان تشفی یابد. شاید پسندیده بودن و وجوب انتقام در این موارد بدان سبب باشد که اگر از ستمگران انتقام گرفته نشود، موجب گستاخی آنان و پایمالی حقوق دیگران شده و فساد و ناامنی در جامعه گسترش می‌یابد.
در این زمینه امام علی علیه‌السلام فرمودند: «يَوْمُ آلْمَظْلُومِ عَلَى الظَّالِمِ أَشَدُّ مِنْ يَوْمِ الظَّالِمِ عَلَى آلْمَظْلُومِ.روز انتقام مظلوم از ظالم، شديدتر از روز ستم كردن ظالم بر مظلوم است.» امام علی علیه‌السلام در اين كلام حكيمانه به ظالمان هشدار مى‌دهند كه در انتظار انتقام باشند. 
برای بررسی بیشتر این موضوع در آیات قرآنی با حجت‌الاسلام محمد صدارت کارشناس علوم قرآنی گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید؛
  تأکید قرآن کریم بر ایستادگی علیه ظلم آشکاروی در گفت‌وگو با «رسالت» عنوان کرد: «خداوند در قرآن کریم به دفاع از اسلام و حفظ سرزمین اسلامی، بسیار تأکید کرده است. بنابراین هر اقدام دشمن که باهدف تحت‌الشعاع قرار دادن دین مبین اسلام باشد، می‌بایست با پاسخ قاطعانه مواجه شود.»
وی افزود: «فقها و علمای دین همواره بر جهاد و مبارزات دینی تأکید داشتند و پایه‌ این تأکید، فرمان خداوند متعال در قرآن کریم است که می‌فرماید؛ در مقابل ظلم و ستم همواره ایستادگی کنید.»
حجت‌الاسلام صدارت تصریح کرد: «آیه ۳۹ سوره مبارکه حج با اشاره به  اخراج مردم مکه، می‌فرماید: «أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ.» به مسلمانان که مورد قتل و غارت قرار گرفته‌اند رخصت جنگ با دشمنان داده شد، زیرا آن‌ها از دشمن سخت ستم کشیدند و همانا خدا بر یاری آن‌ها قادر است. نزول این آیه، مجوز مقابله با اقدام‌های خصمانه دشمنان را به‌خوبی آشکار می‌کند.»
 اسلام هراسی، عامل جنایت‌های خصمانه دشمنان
این کارشناس علوم قرآنی همچنین خاطرنشان کرد: «ترور یک شخصیت برجسته علمی کشور، مصداق حقیقی ظلم است. نمی‌توان ایستاد و تماشا کرد تا دشمن وارد خاک ایران اسلامی شود و علیه منافع ملی و جان مردم دست به اقدامات ظالمانه بزند.»
وی گفت: «اقدام کنونی رژیم صهیونیستی جان عزیزی را گرفت که یک کشور همواره از اطلاعات و دانش علمی آن بهره می‌برد. ترور شهید والامقام دکتر محسن فخری‌زاده ظلم به بزرگان کشور بود و طبق آیات قرآن کریم، اجازه مقابله با چنین ظلمی وجود دارد‌.»
او اظهار کرد: «خداوند در کتاب‌ آسمانی‌اش می‌فرماید: چنانچه ظلم دفع نگردد، فساد زمین را فرا‌ می‌گیرد. بنابراین ایستادگی علیه ظلم، علاوه بر جلوگیری از پایمال شدن خون شهیدان، از رواج فساد در جامعه نیز جلوگیری خواهد کرد.»
حجت‌الاسلام صدارت همچنین ادامه داد: «به‌طور حتم اگر امروز در مقابل دشمن آشکار سرزمین‌های اسلامی ایستادگی نکنیم، جسارت دشمن برای اقدامات ظالمانه را بیش از پیش افزایش خواهیم داد. بنابراین آنچه که در حال‌حاضر اهمیت دارد، ایستادگی علیه رژیم صهیونیستی باهدف پایان بخشی جسارت بی‌حدوحصرشان است.»
این استاد حوزه بیان کرد: «جبهه‌ای از کشورهای اسلامی تشکیل شده که درصدد رواج تمدن دینی _اسلامی هستند. قلب این جبهه، ایران اسلامی است. اگر امروز  دشمنان اسلام در پی ضربه و ترور شخصیت‌های برجسته ایرانی هستند، به دلیل اسلام هراسی و مرکزیت ایران اسلامی در رواج تمدن دینی‌ است.»
این کارشناس علوم قرآنی در پایان گفت‌وگو یادآور شد: «طی سال‌های گذشته، ظلم آشکار دشمنان اسلام به‌ویژه رژیم صهیونیستی علیه ایران، اعمال شده و حال نیز به دلیل فراگیری اسلام‌هراسی، قوت گرفته است. بنابراین اگر امروز فرمان مبارزه و ایستادگی علیه ظلم صادر نگردد، در آیند‌ه‌ای نزدیک شاهد گسترش ظلم و ستم علیه مرکزیت تمدن دینی_اسلامی خواهیم بود.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.