انتخابات تعیین‌کننده در اتحادیه اروپا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92840
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۰۴ |

انتخابات تعیین‌کننده در اتحادیه اروپا

مقامات ارشد اروپایی نمی‌توانند نگرانی بزرگ خود را بابت برگزاری انتخابات سراسری پیش رو در لهستان و تأثیر آن بر آینده اروپای واحد انکار کنند. این آخرهفته در لهستان علاوه بر انتخابات پارلمانی، یک همه‌پرسی در خصوص پناهجویان نیز برگزار خواهد شد که نتیجه آن می‌تواند بر تغییر موضع این کشور در بلوک اروپایی نقش بسزایی داشته باشد.
انتخابات تعیین‌کننده در اتحادیه اروپا

مقامات ارشد اروپایی نمی‌توانند نگرانی بزرگ خود را بابت برگزاری انتخابات سراسری پیش رو در لهستان و تأثیر آن بر آینده اروپای واحد انکار کنند. این آخرهفته در لهستان علاوه بر انتخابات پارلمانی، یک همه‌پرسی در خصوص پناهجویان نیز برگزار خواهد شد که نتیجه آن می‌تواند بر تغییر موضع این کشور در بلوک اروپایی نقش بسزایی داشته باشد. مردم لهستان به‌پای صندوق‌های رأی می‌روند تا نمایندگان پارلمان خود را انتخاب کنند. انتخاباتی که می‌تواند تأثیری مهم بر آینده اتحادیه اروپا داشته باشد.

ناظران می‌گویند بعید به نظر می‌رسد که هر دو حزب اصلی این کشور، یعنی حزب محافظه‌کار و ملی‌گرای «قانون و عدالت» که در حال حاضر در قدرت است و حزب راست‌گرای لیبرال «پلتفرم مدنی» که طرفدار اتحادیه اروپا است، بتوانند به‌تنهایی دولت تشکیل دهند.با توجه به اینکه مواضع لهستان در اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر گاه مناقشه‌انگیز بوده است، نمایندگان پارلمان اروپا این انتخابات را از نزدیک دنبال می‌کنند.

بر اساس گزارش یورونیوز، کارلو فیدانزا، نماینده ایتالیایی پارلمان اروپا، دراین‌باره به یورونیوز می‌گوید: «موضع لهستان در مورد اوکراین برای دیدگاه اتحادیه اروپا، به‌عنوان یک واحد یکپارچه، مهم بوده است.»تری رانتکه، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان اروپا که ریاست مشترک گروه سبزها در پارلمان اروپا را بر عهده دارد، اما امیدوار است که حزب «پلتفرم مدنی» از انتخابات پیروز بیرون بیاید. رانتکه در مصاحبه‌ای گفت: «می‌توانم بگویم تفاوت اصلی این است که مخالفان کنونی به‌وضوح موضع سازنده‌ای در رابطه با مشارکت در سطح اروپا اتخاذ کرده‌اند.

وقتی چالش‌هایی را می‌بینیم که پیش‌روی ما هستند، چه در مورد استراتژی‌های محیط زیستی، چه مهاجرت و چه سیاست و مسائل دیگر، می‌توانیم بگوییم آن‌ها ممکن است موضع محافظه‌کارانه داشته باشند اما در سطح اروپا در تعامل سازنده هستند.»این در شرایطی است که به گفته آریانا آنجلی، استاد حقوق اساسی تطبیقی در دانشگاه میلان، دولت فعلی لهستان نگرش خصمانه‌ای نسبت به اتحادیه اروپا اتخاذ کرده است.وی بابیان اینکه درگیری اصلی بین ورشو و بروکسل مربوط به احترام به حاکمیت قانون و استقلال قوه قضائیه است، به یورونیوز گفت: «این تخطی‌های مداوم لهستان در این موضوعات بالاخره در یک مقطعی با سایر کشورهای عضو اتحادیه تنش ایجاد می‌کند و درنهایت به نظر من می‌تواند در سازوکارهای عملکردی اتحادیه اخلال ایجاد کند.

مکانیسم‌هایی که همین‌الان هم به خاطر تشتت در بین کشورهای عضو دچار مشکل شده‌اند.»بروکسل علاوه بر انتخابات پارلمانی، نیم‌نگاهی نیز به نتایج همه‌پرسی دولت لهستان خواهد داشت. در این رفراندوم از رأی‌دهندگان چهار سؤال پرسیده می‌شود که یکی از آن‌ها مستقیما باسیاست‌های اتحادیه اروپا مرتبط است. سؤال از شهروندان لهستانی این خواهد بود که آیا آن‌ها با آنچه دولت مستقر این کشور پذیرش «مهاجران غیرقانونی» از خاورمیانه و آفریقا می‌نامند موافق هستند یا نه؟بر اساس این طرح که توسط اتحادیه اروپا و برای کاهش فشار بر روی کشورهای مرزی این بلوک تصویب‌شده است، هرکدام از اعضا موظف‌اند تعدادی از این پناهجویان را بپذیرند یا در غیر این صورت برای این افراد نوعی غرامت مالی ارائه دهند.غرامت مالی برنامه‌ریزی‌شده برای هر پناهجویی که پذیرفته‌نشده باشد معادل ۲۰ هزار یورو است. این مبالغ به صندوقی که توسط کمیسیون مدیریت می‌شود و برای تأمین مالی پروژه‌های مرتبط با مدیریت مهاجرت است پرداخت می‌شود.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.