امیرعبداللهیان در شورای امنیت: نتانیاهو به دنبال حفظ حیات سیاسی خود از طریق جنگ است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96844
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۹:۱۵ |

امیرعبداللهیان در شورای امنیت: نتانیاهو به دنبال حفظ حیات سیاسی خود از طریق جنگ است

وزیر امور خارجه در نشست شورای امنیت با بیان اینکه نتانیاهو به دنبال حفظ حیات سیاسی خود از طریق جنگ است، گفت: بقای این رژیم متکی بر بحران‌های منطقه‌ای و سرریز کردن درگیری‌ها است و برای دستیابی به این هدف از تاکتیک نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت ایران استفاده می‌کند.
امیرعبداللهیان در شورای امنیت: نتانیاهو به دنبال حفظ حیات سیاسی خود از طریق جنگ است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان بامداد چهارشنبه چهارم بهمن ماه به وقت تهران در نشست شورای امنیت پیرامون «وضعیت خاورمیانه از جمله مسأله فلسطین» در نیویورک طی سخنانی گفت: همه ما امروز در شورای امنیت در شرایطی گردهم آمده‌ایم که رژیم اشغالگر و آپارتاید اسرائیل هیچ خط قرمزی را در نسل‌کشی فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری رعایت نمی‌کند.

وی یادآور شد: اگرچه طبق ماده ۲۴ منشور سازمان ملل متحد، اعضای این سازمان «مسؤولیت اصلی» «اقدام سریع و مؤثر» برای «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» را به شورای امنیت واگذار کرده‌اند، اما عجز این نهاد در رسیدگی به جنایات رژیم اسرائیل و پاسخگو کردن آن غیرقابل پذیرش است.

امیرعبداللهیان با ذکر این نکته که ایالات متحده آمریکا به‌ عنوان حامی و شریک اصلی رژیم اسرائیل در جنایات آن، مانع از انجام مؤثر وظایف ذاتی این نهاد در توقف نسل‌کشی آشکار یک ملت و برقراری آتش‌بس در نوار غزه شده است، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، آمریکا بارها نگرانی شدید خود را از سرریز شدن تنش در منطقه ابراز کرده، اما با این حال همچنان به حمایت همه‌جانبه خود از ماشین جنگی رژیم اسرائیل ادامه می‌دهد.

وی عنوان کرد: ایالات متحده آمریکا حتی حاکمیت یمن را زیر پا می‌گذارد و عملاً دامنه درگیری را گسترش می‌دهد، اقداماتی که باید مسؤولیت عواقب آن را بپذیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: آمریکا به جای دعوت از دیگران به خویشتنداری، می‌بایست رژیم اسرائیل را مجبور کند که جنگ را متوقف کند. آمریکا باید تلاش کند تا از دامی که رژیم صهیونیستی برای کشاندنش به درگیری مستقیم پهن کرده، رهایی یابد.

وی افزود: ما معتقدیم که آینده فلسطین متعلق به همه فلسطینی‌هاست.

وزیر خارجه تأکید کرد که کشتار غیرنظامیان بی‌گناه به‌ ویژه زنان و کودکان باید فوراً متوقف شود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه جنگ راه‌حل نیست، افزود: امنیت را نمی‌توان با توسل به زور و ارتکاب نسل‌کشی در غزه به دست آورد.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه کشتار غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری نمی‌تواند تا به اصطلاح «نابودی کامل حماس» ادامه یابد، گفت: زیرا آن زمان هرگز نخواهد رسید، چرا که اراده پولادین این ملت طی ۸۰ سال ذره‌ای سست و تضعیف نشده است. لذا، شورای امنیت می‌بایست با پایان دادن به انفعال طولانی‌مدت خود و اتخاذ قطعنامه‌ای قاطع، به مسؤولیت قانونی که منطبق با منشور است، عمل کند.

وزر خارجه بیان کرد: این قطعنامه باید قویاً و صراحتاً خواستار آتش‌بس فوری و دائمی، ارسال بدون مانع کمک‌های بشردوستانه، خروج فوری و کامل رژیم اسرائیل از غزه، و تعهد به جلوگیری و خودداری از هرگونه تلاش برای کوچاندن فلسطینی‌ها به مصر و اردن باشد. (همچنین مبادله اسیران جنگی مهمترین مسأله باقی‌مانده است.) این تنها راه حل بحران کنونی است.

امیرعبداللهیان تأکید کرد که لازم است محاصره انسانی غزه به‌ طور کامل برداشته شود و از ارسال بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق شمال و جنوب غزه اطمینان حاصل شود.

وی بر ضرورت فوری فراهم شدن امکانات لازم برای بازگشت مردم غزه به مناطق خود، اسکان آوارگان و بی‌خانمان‌ها و کمک جامعه بین‌المللی برای بازسازی زیرساخت‌ها تأکید کرد و افزود: پاسخگو کردن رژیم صهیونیستی به خاطر ارتکاب جنایات جنگی و اطمینان از اینکه عاملان چنین جنایاتی به دست عدالت سپرده شوند، بسیار حائز اهمیت است.

امیرعبداللهیان ضمن حمایت از اقدام اخیر آفریقای جنوبی در شکایت از رژیم صهیونیستی به دیوان بین‌المللی دادگستری اظهار داشت: امروزه برخی ایده‌های سیاسی برای آینده فلسطین مطرح می‌شود. باید در نظر داشت که در چارچوب هر ایده‌ای، رهبران گروه‌های فلسطینی و مردم فلسطین باید حق انتخاب سرنوشت خود را داشته باشند.

وزیر خارجه به حمله نظامی آمریکا و انگلیس به یمن نیز اشاره و اضافه کرد: آمریکا و انگلیس با حمله نظامی به یمن مرتکب اشتباه راهبردی شدند، خطای راهبردی‌ که خطر گسترش بیشتر دامنه جنگ را در پی خواهد داشت. همه ما ایمنی و امنیت دریایی را برای تجارت جهانی و امنیت انرژی حیاتی می‌دانیم. با این حال، امنیت یک مفهوم به‌ هم‌ پیوسته است.

وی گفت: سیر تحولات نشان می‌دهد که توقف نسل‌کشی در غزه کلید اصلی بازگرداندن امنیت به منطقه است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه نتانیاهو به دنبال حفظ حیات سیاسی خود از طریق جنگ است، اظهار داشت: بقای رژیم اسرائیل متکی بر بحران‌های منطقه‌ای و سرریز درگیری‌ها است. برای دستیابی به چنین هدفی، رژیم اسرائیل از تاکتیک نشانه رفتن انگشت اتهام و سرزنش به سمت ایران استفاده می‌کند. از طریق استفاده از دروغ و اطلاعات نادرست، رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند توجه بین‌المللی را از نسل‌کشی و قتل‌عام‌هایی که با حمایت ایالات متحده در نوار غزه و کرانه باختری مرتکب می‌شوند، منحرف کند.

وزیر خارجه یادآور شد: اما رژیم اسرائیل نمی‌تواند واقعیت را در میدان انکار کند. رژیم اسرائیل مسؤولیت کامل جنایات در فلسطین اشغالی را بر عهده دارد و جنایات جنگی و نسل کشی آن به طور گسترده توسط سازمان ملل متحد و سایر نهادهای حقوق بشری مستند شده است و آن را به عنوان ثبت شده ترین نسل کشی در تاریخ معاصر معرفی می‌کند.

وی در پایان بار دیگر تأکید کرد که راه حل دائمی مشکل فلسطین تنها از طریق برگزاری همه‌پرسی با مشارکت تمامی فلسطینی‌ها امکانپذیر است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.