امیرعبداللهیان: برای توافق خوب و پایدار جدی هستیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69313
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۵:۲۸ |

امیرعبداللهیان: برای توافق خوب و پایدار جدی هستیم

وزیر امور خارجه در دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه واتیکان با بیان اینکه برای توافق خوب و پایدار جدی هستیم، گفت: در طول مذاکرات ابتکارات و انعطافهای مهمی را ارائه کرده‌ایم ولی لازم است آمریکا نیز با واقع بینی، شرایط را برای نهایی شدن توافق مهیا کند.
امیرعبداللهیان: برای توافق خوب و پایدار جدی هستیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ظهر روز سه شنبه به وقت محلی با کاردینال پیترو پارولین نخست وزیر واتیکان و همچنین اسقف اعظم پاول گالاگر وزیر امور خارجه واتیکان گفتگو و تبادل نظر کرد.

طرفین در این گفت‌وگوها در مورد علایق و نگرانی‌های مشترک در قبال تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند و ضمن بررسی روابط دوجانبه، در مورد تدارک ساز و کار ارتقای همکاری‌های مشترک توافق و اهمیت گفتگوهای بین ادیان که پیرو سفر آیت الله اعرافی به واتیکان مورد بررسی قرار گرفته را مورد تاکید قرار دادند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان همچنین ضمن تبادل نظر در مورد راههای استحکام بخشیدن به صلح و ثبات جهانی و منطقه‌ای، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران‌ها تاکید کردند. 

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار، آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها را تشریح و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران برای توافق خوب و پایدار جدی است و افزود: ما در طول مذاکرات ابتکارات و انعطافهای مهمی را ارائه کرده‌ایم ولی لازم است طرف آمریکایی نیز با واقع بینی، شرایط را برای نهایی شدن توافق مهیا کند.

در این ملاقات در مورد مسائل منطقه‌ای تبادل نظر شد و دو طرف بر ضرورت استقرار صلح و امنیت پایدار، بویژه در منطقه غرب آسیا تاکید کردند. 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای مسؤولیت جهانی در مقایله با تروریسم، با مجاهدت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی، نقش مهمی را در حفاظت از مسیحیان ایزدی عراق و نیز مسیحیان سوریه در برابر تروریست‌های جنایتکار داعش ایفا کرده، امری که مورد قدردانی واتیکان است.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران همانقدر که با جنگ در  اوکراین مخالف است و از راه‌حل سیاسی برای پایان بخشیدن به آن حمایت می‌کند، با جنگ در دیگر مناطق جهان نیز مخالف است. 

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ما به ویژه نگران هرگونه بحرانی شدن شرایط در شمال سوریه هستیم و تلاش‌های مهمی را برای جلوگیری از بروز یک بحران جدید صورت داده‌ایم. 

در این دیدار دیدگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در خصوص استفاده سیاسی از ابزار تحریم‌های فرامرزی غیرقانونی، مورد تاکید قرار گرفت.

امیرعبداللهیان رویکرد جمهوری اسلامی ایران را برای حل سیاسی بحران‌های یمن، اوکراین و افغانستان تبیین کرد. 

وزیر خارجه کشورمان طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری رفراندوم در بین فلسطینی‌های اصیل شامل مسلمان، مسیحی و یهودی را برای واتیکان تشریح کرد.

وضعیت در لبنان نیز مورد ارزیابی امیرعبداللهیان و نخست وزیر واتیکان قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان همچنین از وزیر خارجه واتیکان برای سفر به تهران دعوت کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.