امکان نقل‌وانتقال سوابق بیمه‌ای بین صندوق‌های بازنشستگی فراهم می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80147
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۰:۲۴ |
مهدی شریفیان، عضو کمیسیون اجتماعی‌ مجلس شورای اسلامی:

امکان نقل‌وانتقال سوابق بیمه‌ای بین صندوق‌های بازنشستگی فراهم می‌شود

مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح طرح نقل‌وانتقال سوابق بیمه‌ای میان صندوق‌های بازنشستگی به خبرنگار‌ «رسالت» گفت: یکی از اساسی‌ترین مسائلی که در تغییر شغل و جابه‌جایی افراد میان مشاغل موجب سردرگمی و بروز خسارت مالی می‌شد این بود که فردی که از شمول صندوق‌های تأمین اجتماعی به مقصد دیگر صندوق‌های بازنشستگی کشوری تغییر شغل می‌داد یا در موارد مشابه، اغلب به سوابق بیمه‌ای قبلی خود دسترسی پیدا نمی‌کرد و این موضوع باعث بروز مسائلی برای افراد در دریافت خدماتی مثل بازنشستگی و ... می‌شد.
امکان نقل‌وانتقال سوابق بیمه‌ای بین صندوق‌های بازنشستگی فراهم می‌شود

گروه سیاسی 
مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح طرح نقل‌وانتقال سوابق بیمه‌ای میان صندوق‌های بازنشستگی به خبرنگار‌ «رسالت» گفت: یکی از اساسی‌ترین مسائلی که در تغییر شغل و جابه‌جایی افراد میان مشاغل موجب سردرگمی و بروز خسارت مالی می‌شد این بود که فردی که از شمول صندوق‌های تأمین اجتماعی به مقصد دیگر صندوق‌های بازنشستگی کشوری تغییر شغل می‌داد یا در موارد مشابه، اغلب به سوابق بیمه‌ای قبلی خود دسترسی پیدا نمی‌کرد و این موضوع باعث بروز مسائلی برای افراد در دریافت خدماتی مثل بازنشستگی و … می‌شد.
وی افزود: برای رفع این خلأ قانونی و همچنین تجمیع سوابق بیمه‌ای اشخاص دارای سابقه کمتر از ۱۰ سال، این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح‌شده و در کمیسیون اجتماعی طی جلسات متعددی با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف دولت و صندوق‌های بیمه کشور بررسی شد و درنهایت به تصویب نمایندگان رسید.
شریفیان ادامه داد: در جلسه روز ۲۱ دی‌ماه سال جاری نیز نمایندگان مجلس نسبت به اصلاح و رفع ایرادات برای تأمین نظر شورای محترم نگهبان اقدام کردند و امیدواریم با این اصلاحات انجام‌شده به‌زودی شاهد تأيید این طرح در شورای محترم نگهبان و تبدیل آن به قانون باشیم.
وی تصریح کرد: با این اتفاق گام بزرگی برای رفع یکی از مشکلات اساسی برای امکان بهره‌برداری مردم از نتایج بیمه پردازی، برداشته‌شده و امیدواریم در جهت گسترش رفاه اجتماعی نیز یک حرکت روبه‌جلو با تصویب و ابلاغ این طرح اتفاق بیفتد.
وی به شرایط فعلی بازنشستگی اشاره کرد و در تشریح وضعیت صندوق‌های بازنشستگی گفت: یکی از مشکلات اجتماعی مهم و زیربنایی صندوق‌های بازنشستگی ارتباط آن با موضوع جمعیت است؛ چراکه نرخ باروری به‌شدت در حال کاهش است و این نرخ از رقم ۶ در دهه پنجاه امروز به ۶/۱رسیده است و همین پیرشدن و سالمند شدن جامعه به‌شدت خطرناک است؛ چراکه آن حجم عظیم نیروی انسانی دهه ۵۰ و ۶۰ و … امروز در حال بازنشسته شدن هستند و از طرفی با کم‌شدن جمعیت، نیروی شاغل پرداخت‌کننده حق بیمه نیز به‌شدت کاهش پیداکرده و این روند در آینده نیز تشدید خواهد شد که این خطری بزرگ برای کشور و صندوق‌های بازنشستگی است و همچنین این امر نشان‌دهنده آن است که مجموعه‌ای از گزاره‌های اجتماعی که در کنار یکدیگر قرار داشته و زنجیروار به یکدیگر متصل هستند، در بحران صندوق‌های بازنشستگی، دخیل هستند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بابیان این‌که نرخ نسبت پشتیبانی در صندوق‌های بازنشستگی بسیار پایین است، تصریح کرد: نرخ نسبت پشتیبانی که نسبت پرداخت‌کنندگان حق بیمه به حقوق‌بگیران است طبق قاعده باید عددی بین ۳ تا ۷ یا ۸ باشد که امروز در بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی زیر ۱ است و ازآنجایی‌که پرداختی حق بیمه‌های شاغلان، مهم‌ترین منابع درآمدی صندوق‌ها هستند؛ بنابراین این نرخ پشتیبانی باید حداقل ۳ باشد تا صندوق‌های بازنشستگی نیازمند تأمین اعتبار از منابع بیرونی نباشد.
وی بابیان این‌که وابستگی صندوق‌ها به منابع دولتی، آفت بزرگ صندوق‌های بازنشستگی است، تصریح کرد: راه‌حل‌هایی شبیه افزایش حق بیمه‌ها یا افزایش شاغلان برای کاهش میزان وابستگی صندوق‌ها به بودجه عمومی کافی نبوده و باید فعالیت‌های سودآور و اصلاحات اقتصادی در دستور کار قرار بگیرد.
شریفیان تأکید کرد: ‌مدیریت صحیح شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها و بازنگری در انتصاب مدیران آن‌ها، جداشدن صندوق‌ها از بنگاهداری و رفتن به سمت سهامداری، حذف یا ادغام شرکت‌های زیانده و احیای شرکت‌های اقتصادی و سودده، تلاش برای مولدسازی سرمایه‌گذاری‌ها، ایجاد نهاد تنظیم‌گر در حوزه بیمه‌های بازنشستگی و تعیین تکلیف پروژه‌های ناتمام ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند صندوق‌های بازنشستگی را از وضعیت فعلی خارج کند.
نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: به طورحتم در برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۲ و سال‌های آتی باید ترتیباتی اتخاذ شود که چالش‌ها مدیریت شوند و از نقطه حساس و بحرانی عبور کنیم.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.