امکان رصد لحظه ای برنامه های تحولی وزارت صمت توسط مردم و نمایندگان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 67923
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۳۳ |

امکان رصد لحظه ای برنامه های تحولی وزارت صمت توسط مردم و نمایندگان

«مجلس را مسئول و متولی نقد درونی در ابعاد ملی می دانیم و با تقویت بعد نظارت چشمان تیزبین ملت در رصد وضعیت کشور به ویژه بخش های دولتی خواهیم بود و نقاط قوت و آسیب پذیری ها را با دقت زیر نظر می گیریم، همچنان که همان طور که تذکر دادید دشمن بیش از آنکه به توانایی های خود امیدوار باشد، به اشتباه های ما امید بسته است».
امکان رصد لحظه ای برنامه های تحولی وزارت صمت توسط مردم و نمایندگان

محمدجواد حاجی حسینی
«مجلس را مسئول و متولی نقد درونی در ابعاد ملی می دانیم و با تقویت بعد نظارت چشمان تیزبین ملت در رصد وضعیت کشور به ویژه بخش های دولتی خواهیم بود و نقاط قوت و آسیب پذیری ها را با دقت زیر نظر می گیریم، همچنان که همان طور که تذکر دادید دشمن بیش از آنکه به توانایی های خود امیدوار باشد، به اشتباه های ما امید بسته است».

 این پاراگراف بخشی از نامه تشکر نمایندگان محترم مجلس از رهبر معظم انقلاب بعد از دیدار سالانه است. مجلس انقلابی به نمایندگی از ملت شریف خود را مترصد تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف و آسیب می داند و تذکر رهبری معظم انقلاب در امید بستن دشمن به اشتباهات داخلی را مورد تمرکز قرار می‌دهد.
در دولت‌های مختلف شیوه های گوناگون ارائه برنامه توسط وزرا و مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی را نظاره گر بوده ایم. این شیوه اما در کیفیت، زمانبندی معین و قابلیت رصد به لحظه از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم تفاوت‌های معناداری با برنامه های پیش از این دارد.
گزارش پیشرفت منظم بیش از یک صد برنامه و پروژه تحولی در قالب ۱۱ سبد پروژه با برنامه زمانبندی کاملاً مشخص، ابداع و ابتکاری خاص و مسئولیت پذیرانه ای است که بدون شک در محدوده نقاط قوت مورد نظر مجلس قرار می‌گیرد و می‌تواند بهترین میزان و معیار برای ارزیابی عملکرد ها باشد.
دومین گزارش عملکرد وزارت صمت بر اساس همین شیوه برنامه ریزی و زمان بندی، تحویل نمایندگان مجلس و دیگر نخبگان قرار گرفته است و به بهترین شکل ممکن روند پیشرفت و حصول تغییرات در مسیر اجرای تک تک پروژه های تحولی وزارت را نشان می دهد. روندی که می بایست بیش از هر شاخص دیگری در دهمین ماه وزارت سیدرضا فاطمی امین مورد بررسی و قضاوت قرار بگیرد. ۹ پروژه تحولی صنعت خودروسازی نیز با همین مختصات کمی و کیفی ارائه شده و قابل رصد است. ۹ پروژه‌ای که دربرگیرنده تمامی مسائل کلیدی و اساسی صنعت خودروسازی در پنج دهه گذشته بوده و افزایش ۳۵ درصدی تولید و عرضه خودرو، کاهش ۶۴ درصدی دپوی خودروی ناقص در پارکینگ و کاهش ۷۰ درصدی تعهدات معوق، دستاوردهای اجرای همین
 پروژه هاست که با قوت و سرعت در وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌شود و همین آمار موید روند اصلاحی وضعیت نامطلوب صنعت خودرو است. همین شیوه شفاف در ارائه برنامه در خصوص سایر بخش های مرتبط با مأموریت‌های وزارت صمت نیز برقرار می باشد و امکان مشاهده وضعیت موجود، نقد کارکردها و قضاوت عملکردها را برای افکار عمومی و نخبگانی فراهم کرده است. افزایش ۳۵ درصدی صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته و افزایش قابل توجه تراز تجاری به میزان بیش از یک صد میلیون دلار، ثبات قیمت محصولات پایه در عین نوسانات ارزی، افزایش قیمت های جهانی، اصلاح روند واگذاری معادن به نفع مردم، تنقیح قوانین و دستورالعمل های بخش معدن، افزایش دو برابری حقوق دولتی معادن و برنامه ریزی برای شناسایی و کشف مناطق جدید معدنی، هوشمندسازی فرآیندها و حذف امضاهای طلایی، بازطراحی معماری سازمانی و ادغام واقعی وزارتخانه های سابق که پیشتر اجماع شده بودند و بسیاری از دستاوردهای دیگر وزارت صمت از جمله اقداماتی بوده که با اصلاح واقعی ساز و کارها و ساختارها  و نه با انجام فعالیت های نمایشی احصا شده است.مکانیسم نظارتی مجلس شورای اسلامی می‌تواند تضمین مناسبی برای تامین اصل حاکمیت قانون باشد و اگر با انجام تعهد طلیعه این یادداشت، نقد منصفانه و هوشمندانه، ارائه فرصت حداقلی به مجریان و همچنین رصد و حمایت از نقاط قوت در کنار ضعف‌ها و کاستی‌ها همراه باشد می تواند تبدیل به ابزاری مطمئن و راهگشا برای شناسایی و اصلاح آسیب ها و پیشرفت در حوزه های مختلف باشد.

نویسنده : محمدجواد حاجی حسینی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.