امشب برای گام پنجم تصمیم گیری می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15092
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶ |
موسوی در نشست خبری:

امشب برای گام پنجم تصمیم گیری می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری، امشب جلسه مهمی در مورد آن برگزار می‌شود.
امشب برای گام پنجم تصمیم گیری می‌شود

سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز (یکشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

*سردار سلیمانی سردار جهانی مبارزه با تروریسم بود

وی در ابتدا شهادت سردار قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و یاد و خاطره وی را گرامی داشت و او را سردار مبارزه با تروریسم و اسوه ملت‌ها در مبارزه با تکفیر، ترور، خشونت و افراط گرایی خواند و به همراه خبرنگاران حاضر در نشست فاتحه‌ای برای شهید سلیمانی قرائت کرد.

موسوی سردار سلیمانی را سردار جهانی مبارزه با تروریسم، خشونت و افراط ‌گرایی خواند و افزود: هر چند رسانه‌های بیگانه سعی دارند چهره‌ای دیگر از ایشان را جلوه دهند. البته این تلاش‌ها، هیچ وقت واقعیات را کمرنگ نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه از دولت و ملت عراق برای تشییع باشکوه پیکر سردار قدردانی و شهادت ابومهدی المهندس را و همراهان و همرزمانشان را به دولت و ملت و مقاومت عراق تسلیت گفت و افزود: امیدوارم این عزیزان با سید شهیدان محشور شوند.

وی انتصاب سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه را تبریک گفت و برای ایشان آرزوی موفقیت و پیروزی بیش از پیش گفت و افزود:‌ماموریت‌های سردار سلیمانی را انشاءالله با کمال قوت و جدیت پیگیری خواهد کرد و وزارت خارجه همچون گذشته که ارتباط عمیق و وسیعی با سردار سلیمانی و نیروی قدس داشته، با ایشان هم این ارتباط را خواهد داشت و در کنار یکدیگر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی را پیش خواهیم برد. 

موسوی به اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه دیپلماسی در پی ترور سردار شهید پرداخت و افزود: در سطح سازمان ملل و دبیرکل این سازمان، شورای امنیت سازمان ملل و در سطوح دیگر اقداماتی صورت گرفته و در سطوح دیگر این اقدامات ادامه خواهد داشت. ظریف دیروز و امروز تماس‌های تلفنی متعددی با مقامات و شخصیت‌های خارجی در این رابطه و تحولات بعدی پس از ترور سردار دل‌ها رخ داد داشت و آخرین وضعیت منطقه را تشریح و موضع جمهوری اسلامی را به همه آنها اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ظریف اعلام کرد که این اقدام، نابخردانه و حماقت آمیز و خبط بزرگی بود که آمریکا صورت داد و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام بر عهده دولت تروریسم آمریکا است.

*سه‌شنبه تهران میزبان مجمع گفتگوی تهران

وی همچنین گفت: مجمع گفتگوی تهران با حضور شخصیت‌های داخلی و خارجی  با تکیه بر پویش صلح هرمز روز سه‌شنبه ۱۷ دی ماه در تهران برگزار می‌شود و انشاءالله شاهد کنفرانس گفتگویی بسیار پربار خواهیم بود و امیدواریم شاهد آثار و ثمرات آن برای ثبات و امنیت منطقه باشیم.

* ایران و وزارت خارجه قطعا مذاکره زیر سایه تهدید را نخواهد پذیرفت

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره درخواست برخی نمایندگان و سیاسیون برای مذاکره با آمریکا و موضع وزارت خارجه در خصوص مذاکره زیر سایه تهدید، تصریح کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه مذاکره زیر سایه تهدید را نخواهد پذیرفت. کما اینکه در این مدت نشان دادیم که چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی با بیان اینکه نکات و سؤالات را مثبت ارزیابی نمی‌کنم و مضر به وحدت ملی و انسجام ملی می‌دانم، تأکید کرد: اصلا چنین بحثی نیست.وزارت امور خارجه تابع و مجری دستورات نظام است و هرگاه دستوری بگیرد قطعا با کمال دقت اجرا می‌کند. 

موسوی ادامه داد: اینکه برخی چه حرف‌هایی می‌زنند بنده موضع رسمی تلقی نمی‌کنم و آنچه بیان می‌شود اظهاراتی است که توسط مقامات رسمی وزارت خارجه و به ویژه وزیر خارجه و یا حداقل سخنگوی وزارت خارجه بیان می‌شود و بقیه حرف‌ها که نمی‌دانیم از چه جانبی است را به رسمیت نمی‌شناسیم. وزارت خارجه، وزارت خارجه نظام است و مجری دستورات نظام.

*پاسخ نامه با لحن شایسته آمریکایی‌ها داده شد

سخنگوی وزارت خارجه درباره جزییات پیام آمریکا که روز جمعه سوئیسی‌ها به ایران تحویل دادند، نیز عنوان کرد: چون جزییات نامه توسط آمریکایی‌ها منتشر نشد از بیان جزییات معذورم. نامه‌ای از سوی پامپئو وزیر خارجه آمریکا بود که خیلی خارج از روال و تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود و ما هم بعدازظهر در سومین جلسه اضطراری که داشتیم آن نامه را بررسی و پاسخ آن را تهیه کردیم و با همان لحنی که شایسته مقامات آمریکایی‌ بود پاسخ آنها را در سطح پایین‌تر از تصور آنها دادیم که فکر نکنند خبری است.

*آمریکا از تهدیدهای توخالی دست بردارد/تهدید را با تهدید پاسخ می‌دهیم

موسوی درباره توئیت اخیر ترامپ مبنی بر اینکه در صورت واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی بیش از ۵۲ نقطه ایران را هدف قرار می‌دهد نیز خاطرنشان کرد: موضع ایران را آقای ظریف در توئیتی عنوان کرد.

وی افزود: واقعا مـتأسف هستم، در جهانی زندگی می‌کنیم که رئیس جمهور آمریکا بزرگ‌ترین قدرت دنیا هنوز نمی‌داند حمله به مراکز فرهنگی «جنایت جنگی» محسوب می‌شود و مشاورانی که به ایشان این مشاوره را می‌دهند لای کتاب قانون را باز نکرده‌اند و اجازه می‌دهند چنین فردی بدیهیات حقوق بین‌الملل را به سخره بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تأکید بر اینکه تهدید را با تهدید پاسخ خواهیم داد، افزود: اجازه نخواهیم داد و جمهوری اسلامی در مقابل تهدیدات هم با آمادگی‌هایی که از قبل دارد، دست بسته نخواهد بود.

وی به آمریکایی‌ها توصیه کرد و هشدار داد دست از این لفاظی‌ها و تهدیدهای توخالی بردارند.

* عمل متقابل ایران در زمان مقرر اعلام می‌شود یا متوجه می‌شوید

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی گفت: اینکه عمل متقابل ما در پی ترور سردار سلیمانی چه خواهد بود همان است که در بیانیه شورای امنیت ملی آمده و وزارت خارجه در چارچوب مصوبات شورا حرکت می کند و آن تصمیم را یا مقامات ذیربط در زمان مقرر اعلام می کنند یا متوجه خواهید شد.

*سفر وزیر خارجه قطر چند روز قبل برنامه‌ریزی شده بود

وی درباره سفر وزیر خارجه قطر گفت: این سفر چند روز قبل برنامه ریزی شده بود. محور گفتگو با ایشان و سایر مقامات تشریح شرایط منطقه ای پس از این اتفاق ناگوار بود و ظریف به صراحت اعلام کرد یک مقام رسمی نظامی ایران و یک مقام رسمی نظامی عراق در خاک این کشور هدف قرار گرفتند و این اقدامی حماقت آمیز بوده است و به صراحت اعلام کرد مسئولیت آن بر عهده آمریکاست و طرف های مقابل به خویشتنداری توصیه کردند که ما گفتیم این توصیه را به آمریکایی ها داشته باشید نه ما.

*هیأتی از عمان به ایران نیامده

این دیپلمات ارشد کشورمان خبر سفر هیات عمانی به تهران را رد کرد و گفت: این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و هیاتی از عمان به ایران نیامده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی تصریح کرد: ایران دنبال جنگ نیست ولی اعلام کرده برای هر شرایطی آمادگی دارد.

موسوی درباره گام پنجم نیز گفت: تصمیماتی اتخاذ شده بود و اقداماتی را آماده کرده بودند. امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: اروپایی‌ها درباره حضور و نفوذ منطقه‌ای ما موضع همسویی با ما نداشتند و موضع آنها همسو با آمریکا بوده و مواضع اخیری که فرانسه، انگلیس و آلمان اخیرا بیان کردند، سازنده نبوده است.

وی افزود: نابودی داعش توسط نیروهای مقاومت و با رهبری سردار سلیمانی، اروپا را برایشان امن کرده است.

موسوی حمایت اروپایی‌ها از یک گروه تروریستی شناسنامه دار که دستش به خون ملت ایران آغشته است را دوباره به آنها یادآوری کرد. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره رویکرد چین و روسیه در پی ترور شهید سلیمانی بیان کرد: قبل از این اتفاق ناگوار ظریف سفری به این دو‌ کشور داشت و هماهنگی و هم افزایی سه کشور آشکار است. مواضعی که این دو‌ کشور اتخاذ کردند خوب بوده و ما قدردان آن هستیم. 

وی درباره خبرهای منتشر شده درباره مبدا پهپادها از قطر نیز گفت: من متخصص نظامی امنیتی نیستم و این مباحث را حاشیه ای می دانم می شود حدس زد این بحثها از کجا نشات می گیرد. برای مقامات نظامی ما مسجل است که این حملات از کجا صورت گرفته و ما عامل این اقدام را آمریکا می دانیم. آنچه برای ایران مهم است اقدامی است که آمریکا مرتکب شده و باید عواقب آن را بپذیرد.

وی عنوان کرد: من روایت رسمی نظامی و امنیتی در این خصوص ندارم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره بازداشت یکی از کادرهای پرواز و مهماندار هواپیمای حامل سردار سلیمانی از سوریه به عراق خاطرنشان کرد: دوستانی که مسئول این کار هستند در حال بررسی این موضوع هستند.

*تا این لحظه روادیدی برای ظریف صادر نشده 

وی درباره سفر ظریف به نیویورک هم گفت: ایشان از سوی رئیس دوره ای شورای امنیت دعوت شده و تا این لحظه روادید صادر نشده چون همانگونه که در جریان هستید وزیر خارجه در فهرست تحریم های آمریکاست. اگر ویزا داده شود و ایشان بروند فرصت خوبی برای تشریح یکجانبه گرایی آمریکا و بیان مواضع ایران است.  

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره مقامات خارجی شرکت کننده در نشست مجمع گفتگوی تهران گفت: مقامات چند کشور منطقه در سطح وزیر و معاون وزیر و و چندین خبرنگار برجسته بین المللی در این نشست حضور خواهند یافت.

وی درباره تاثیر شهادت سردار بر همکاری های نظامی ایران و روسیه در سوریه خاطرنشان کرد: نقش برجسته سردار در منطقه و اقدامات ایشان در هماهنگی بین سه کشور بارز و بی بدیل بود، اما با تعیین سردار قاآنی احساس نمی کنیم خلأیی در این زمینه پیش بیاید. 

موسوی همچنین درباره زمان سفر وزیر خارجه روسیه گفت که لاوروف به ایران دعوت شده، ولی هنوز تاریخی برای این سفر قطعی نشده است.

*تحرکات حقوقی و بین‌المللی ایران

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی که از سوی وزیر خارجه بیان شده نیز گفت: ما موظفیم مراتب اعتراض و شکایت خود را به گوش سازمان‌های بین‌المللی برسانیم و رساندیم. تماس تلفنی ظریف با دبیرکل سازمان ملل در همین راستا بوده و نامه‌ نمایندگی ما به دبیرکل و همچنین شورای امنیت سازمان ملل و سایر تحرکات بین‌المللی و حقوقی ما در همین راستاست.

وی افزود: ما این اقدام را تروریسم دولتی می‌دانیم و این را اعلام کردیم و مسئولیت عواقب این کار به عهده مرتکبان آن به ویژه دولت تروریستی آمریکاست و بقیه پیگیر‌ی‌ها صورت می‌گیرد و این موضوع در دستورکار است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.