اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌ ایران و غرب تاثیر منفی دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 76301
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲ |

اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌ ایران و غرب تاثیر منفی دارد

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به تاثیرات منفی اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد.
اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌ ایران و غرب تاثیر منفی دارد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگوی تلفنی در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله اوکراین، یمن و مذاکره رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

امیرعبداللهیان با اشاره به مسیر گفتگوی فنی سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس، همکاری طرفین را مناسب خواند.

 

امیرعبداللهیان همچنین دبیرکل را در جریان تبادل پیام‌های اخیر میان ایران و آمریکا در چارچوب ایفای نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات وین قرار داد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران یمن ضمن انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه‌ای یک کشور عرب در اغتشاشات اخیر در ایران، به ادامه نقش جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به تمدید آتش بس و همکاری با سازمان ملل در این خصوص تاکید نمود و افزود: البته هر گونه تصمیم در مورد تداوم آتش بس و رفع کامل محاصره انسانی یمن توسط رهبران و مردم یمن اتخاذ می‌شود.

 

امیرعبداللهیان در خصوص اوکراین بار دیگر اتهامات بی اساس در خصوص ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویاً تکذیب کرد.

 

امیرعبداللهیان از مواضع و اقدامات غیرسازنده برخی کشورها به شدت انتقاد کرد و افزود: برخلاف منشور ملل متحد، تعداد معدودی از دولت‌های غربی با سو استفاده از مطالبات مسالمت آمیز در ایران، اقدام به تشویق خشونت و آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولتوف در فضای مجازی و رسانه‌ای کردند که در نتیجه سبب کشتار پلیس و ناامنی در ایران شدند، تا جایی که زمینه را برای اقدام تروریستی داعش مهیا ساختند.

 

امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار دوگانه برخی دول غربی، تلاش آنان جهت برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را اقدامی مردود دانست و تاکید کرد: نشست شورای حقوق بشر برای دولت‌هایی که مروج خشونت و ترور هستند، باید تشکیل شود و نه در مورد جمهوری اسلامی ایران که مدافع واقعی حقوق بشر است و در اغتشاشات اخیر نیز عمیقاً خویشتن‌داری به خرج داده است.

 

امیرعبداللهیان نسبت به تأثیرات منفی اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد.

 

دبیرکل سازمان سازمان ملل متحد با اشاره به وظایف شورای حقوق بشر، هر گونه مداخله سیاسی شورای حقوق بشر در امور کشورها را مردود خواند.

 

گوترش در این گفتگوی تلفنی، ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و در کمک به برقراری آتش بس در یمن، خواستار ادامه همکاری‌های ایران با فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن برای تمدید آتش بس موقت در این کشور شد.

 

آنتونیو گوترش با اشاره به نشست اخیر سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با دبیرکل سازمان ملل، در خصوص ساختار نوین همکاری‌های منطقه‌ای که بتواند موجب تقویت صلح و ثبات در منطقه شود، ابراز امیدواری نمود.

 

آنتونیو گوترش تاکید ایران بر دیپلماسی را ستود و درباره گفتگوی لغو تحریم‌ها، احیای توافق را متضمن منافع تمامی طرف‌ها دانست.

 

دبیرکل سازمان ملل ادامه همکاری‌های ایران با آژانس را گام مثبت تهران ارزیابی کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.