اقامت و کار کردن در آلمان بعد از اخذ مدرک دکتری - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58929
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸ |

اقامت و کار کردن در آلمان بعد از اخذ مدرک دکتری

شما می توانید بعد از اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های آلمان، در این کشور بمانید و در شغلی مرتبط با مهارت خود مشغول به کار شوید. کشور آلمان به دلیل کیفیت بالای زندگی و فرصت های شغلی متعددی که در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی می گذارد، از مقاصد محبوب برای کار و زندگی محسوب می شود.
اقامت و کار کردن در آلمان بعد از اخذ مدرک دکتری

شما می توانید بعد از اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های آلمان، در این کشور بمانید و در شغلی مرتبط با مهارت خود مشغول به کار شوید. کشور آلمان به دلیل کیفیت بالای زندگی و فرصت های شغلی متعددی که در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی می گذارد، از مقاصد محبوب برای کار و زندگی محسوب می شود. به همین دلایل، آلمان بزرگترین و مرفه ترین کشور در بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

با اقامت در آلمان پس از اخذ مدرک دکتری، فرصت های کاری متعددی خواهید داشت، “آمار حاکی از این است که ۵۴ درصد دانشجویان خارجی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند در آلمان می مانند و کار پیدا می کنند“. از طرفی به دلیل اعتبار و ارزش مدرکی که اخذ کرده اید، کاندیدای مناسبی برای اشتغال در دانشگاه، موسسات تحقیقاتی و صنایع خواهید بود.

علاوه بر این، با توجه به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های معتبر آلمان که در زمینه کیفیت آموزشی و تحقیقاتی خود آوازه و شهرت جهانی دارند، شما می توانید به شغل های پر درآمدی در بازار کار جهانی دست پیدا کنید. از سوی دیگر بعد از اخذ مدرک دکتری، می توانید در آلمان بمانید و به عنوان یک محقق در مقطع پسادکتری مشغول به کار شوید. بسیاری از دانشجویان بین المللی که تحصیلات دکتری خود را در آلمان به پایان می رسانند، جذب این فرصت ها می شوند.

کار در دوره پسادکتری به عنوان یک تبعه خارجی

در بازار کار آلمان، فرصت های متعدد کار اکادمیک و تحقیقاتی برای افرادی که مدرک دکتری دریافت می کنند وجود دارد. در واقع اشتغال به کارهای تحقیقاتی یا نظارت بر آنها جزو مشاغل پردرآمد در آلمان محسوب می شوند. دولت کشور آلمان از افراد ماهر، با دانشی عمیق، که تحصیلات مقطع دکتری خود را به اتمام رسانده و به دنبال اقامت و یافتن جایگاه شغلی مناسب در این کشور هستند، استقبال می کند. از طرفی اگر شما جزو آن دسته از افراد خوش شانس باشید که به محض اتمام تحصیلات، یک قرارداد کاری معتبر مرتبط با مدرک تحصیلی خود امضا کنید و مشغول به کار شوید، پس دیگر وقت آن رسیده که از زندگی در آلمان لذت ببرید چرا که از این طریق شما مجاز به اقامت و کار کردن در این کشور می شوید. اصلا جای نگرانی نیست! شما با اخذ مدرک دکتری در آلمان، انتخاب درستی کرده اید! تبریک می گوییم و از موج فرصت های جدید کاری که به سمت شما می آیند، لذت ببرید!

مجوز اقامت و کار

https://file.tesmino.ir/images/2022/01/image_1642590837.jpg

شما چه یک پیشنهاد کاری داشته باشید و چه نداشته باشید، اگر بخواهید بعد از اخذ مدرک دکتری در آلمان بمانید، باید مجوز مناسبی برای اقامت خود بگیرید. اگر بدون مجوز کار و مجوز اقامت، مشغول به کار شوید، بلافاصله از کشور دیپورت خواهید شد و علاوه بر تحریم های استخدامی، سایر مجازات کیفری نیز برای شما اعمال خواهند شد.

اگر طی دوره ای که در آلمان هستید قرارداد کاری عقد کنید

اگر قرارداد کاری عقد کنید یا اینکه خودتان قصد شروع یک کسب وکار را داشته باشید، شانس این را خواهید داشت که درخواست خود را ارائه دهید و مجوزهای الزامی برای اقامت و کار کردن در آلمان را اخذ کنید.

اخذ مجوز موقت اقامت و کار به عنوان محقق

طبق ماده ۱۹ قانون اقامت، شما به عنوان یک محقق، صرف نظر از رضایت آژانس فدرال کار آلمان، می توانید برای اخذ مجوز کار و اقامت درخواست دهید.

برای دریافت مجوز موقت اقامت و کار به عنوان یک محقق، باید:

 • ثابت کنید که یک قرارداد کاری معتبر عقد کرده اید (مثلاً کار در پروژه تحقیقاتی، تدریس در دانشگاه و غیره)  میزان درآمد شما مهم نیست.
 • برخورداری از توان مالی مناسب جهت امرار معاش

مزایا:

امکان تغییر این مجوز موقت اقامتی به مجوز اقامت دائم وجود دارد.

اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا به عنوان یک نیروی کاری بسیار ماهر

یکی دیگر از گزینه هایی که پیش روی شماست، این است که می توانید کارت آبی اتحادیه اروپا را اخذ کنید. کارت آبی اتحادیه اروپا، به عنوان مجوز کار و اقامت برای اتباع خارجی واجد شرایط محسوب می شود.

برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • ارائه مدرک دکتری اخذ شده از آلمان.
 • ارائه قرارداد کاری با حداقل حقوق ۴۸.۸۰۰ یورو.

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا:

 • میتوان از طریق این کارت، در صورت داشتن ۳۳ ماه سابقه کار و داشتن مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح B1 ، مجور اقامت دائم گرفت.
 • اگر مدرک مربوط به مهارت زبان آلمانی زودتر اخذ شود، متقاضی میتواند حتی با ۲۱ ماه سابقه کار نیز مجوز اقامت دائم دریافت کند.

اخذ مجوز موقت اقامت و کار به عنوان محقق خوداشتغال

ایجاد کسب‌وکار مرتبط با زمینه ی تحقیقاتی، راه دیگری برای دریافت مجوز اقامت و کار آلمان است.

برای دریافت مجوز موقت اقامت و کار در چنین مواردی باید ثابت کنید که:

 • مدرک دکتری خود را از آلمان اخذ کرده اید،
 • اثبات وجود تقاضا و نیاز به این فعالیت اقتصادی خاص در آلمان
 • داشتن توانایی مالی جهت پوشش هزینه های کسب و کار مرتبط با زمینه تحقیقاتی.

مزایا:

 • اعطای مجوز اقامت سه ساله
 • پس از گذشت سه سال، با اثبات موفقیت آمیز بودن فعالیت کاری و در صورت برخورداری از توان مالی مناسب جهت امرار معاش ، می توانید مجوز اقامت دائم دریافت کنید.

اگر می خواهید در طول دوره اقامت در آلمان، به دنبال کار بگردید!

این امکان فراهم شده که شما مجبور نباشید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردید و طی این دوره بتوانید شغلی پیدا کنید. شما می توانید برای مجوز اقامت موقت درخواست دهید. با اخذ این مجوز اقامت موقت، شما ۱۲ ماه پس از فارغ التحصیلی زمان دارید تا شغلی پیدا کنید. همچنین طی این دوره می توانید شغل موقتی نیز داشته باشید تا هزینه های مورد نیاز خود را از طریق درآمد این شغل تامین کنید.

به محض اینکه یک پیشنهاد یا قرارداد کاری مرتبط با تحصیلات خود پیدا کردید باید برای اخذ مجوزهای کاری و اقامتی فوق الذکر اقدام کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مجاز به کار و اقامت بدون مجوزهای الزامی نیستید.

فرصت های اشتغال و تحقیق

مدرک دکتری، به منزله ی مجوزی است که شانس شما را برای استخدام در بازار کار آلمان افزایش می دهد. فرصت های شغلی هیجان انگیزی در دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و در صنایع پیش روی شما خواهد بود. در ادامه مقاله به این فرصت های شغلی اشاره می کنیم.

تدریس در دانشگاه (استاد دانشگاه)

شما این فرصت را خواهید داشت که پس از اتمام تحصیلات دکتری، به عنوان یک استاد، در دانشگاه تدریس کنید.  برای تدریس در دانشگاه باید مجوز “Berufungsfähigkeit” را اخذ کنید و واجد شرایط تدریس باشید. مطالعات و تدریس و تحقیقاتی که حین تحصیل در دوره دکتری انجام داده اید، می توانند در استاد دانشگاه شدن شما تاثیر بسزایی داشته باشند. از طرفی انتشار مقالات علمی حین تحصیل در مقطع دکتری نیز مزیت محسوب می شوند. اگر الزامات و شرایط لازم را داشته باشید حتی می توانید مدیر گروه دانشگاه نیز بشوید.

برای اینکه استاد دانشگاه بشوید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک دکتری
 • داشتن مهارت های آموزشی
 • پیشرفت های تحصیلی فوق برنامه
 • قبولی در آزمونی که توانایی داوطلبان برای استاد دانشگاه شدن را می سنجد.
 • انتشار چندین مقاله علمی و پژوهشی در مجلات علمی معتبر بین المللی

انواع پست های دانشگاهی :

 • استاد
 • مدیر گروه
 • عضو هیات علمی تمام وقت دانشگاه

پژوهشگر یا محقق پسادکتری

https://file.tesmino.ir/images/2022/01/image_1642590855.jpg

اگر قصد داشته باشید تحقیقات خود را ادامه دهید، می توانید در دوره ی پسادکتری شرکت کنید. در دوره پسادکتری شما می توانید در فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه، موسسه تحقیقاتی غیردانشگاهی یا در یک شرکت پژوهش محور مشغول به کار شوید.

بنیاد پژوهش آلمان (DFG)، چندین بورسیه تحصیلی برای علاقه مندان به امور تحقیقاتی در دوره پسادکتری ارائه می دهد. این بورسیه ها فرصتی در اختیار شما قرار می دهند که به مدت ۲ سال از طریق همکاری با یک موسسه دانشگاهی بروی یک پروژه تحقیقاتی کار کنید.

تحقیقات دوره پسا دکتری در دانشگاه

دوره پسادکتری، فرصت کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی را برای دانشجویان علاقه مند به علم فراهم می کند. طی این دوره، داوطلبان درگیر کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی مشغول می شوند تا ظرفیت علمی آنها ارتقا یابد. جایگاه شغلی متقاضیان دوره پسادکتری ممکن است در هر دانشگاهی متفاوت با دیگری باشد، آنها می توانند دستیار پژوهشی، دانشیار و یا پژوهشگر ارشد باشند.

| منبع خبر : محتوا این متن تبلیغاتی بوده و توسط رسالت رد یا تایید نمی شود
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.