افزایش ۵۰ درصدی استفاده از آب‌های زیرزمینی/ مرگ سالانه ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95877
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰ |

افزایش ۵۰ درصدی استفاده از آب‌های زیرزمینی/ مرگ سالانه ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران از نامه وزارت نفت به دولت برای تعویق زمان اجرای استاندارهای سوخت به سال ۱۴۰۷ انتقاد کرد و گفت: باید شفافیت سازی شود که این موضوع قرار است تا کی به تعویق افتد.
افزایش ۵۰ درصدی استفاده از آب‌های زیرزمینی/ مرگ سالانه ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا

به گزارش رسالت مهدی پیرهادی روز یکشنبه در جریان دویست و چهارمین جلسه‌ شورا اسلامی شهر تهران در زمان تذکر خود به وضعیت بحران آب در شهر تهران اشاره کرده و جدول مقایسه ای ۱۰ سال گذشته را ارائه کرد و اظهار داشت: در سال ۹۰ آبفا ۲۸ درصد از آب‌های زیرزمینی استفاده می کرد که این میزان در سال ۱۴۰۰ به ۳۵ درصد رسید.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز آبفا به بیش از ۵۰ درصد از برداشت از آبهای زیرزمینی روی آورده است که این نشان دهنده وضعیت بحرانی آب در شهر تهران است .

پیرهادی تاکید کرد: استفاده از آب‌های سطحی نیز از ۷۲ درصد در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به‌ کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه وضعیت آب اصلا مناسب نیست ، از مسئولین خواست تا مجموعه‌های دولتی، سازمان‌ها و نهادها بیشتر از مردم موضوع را رعایت کنند .

وی افزود : همچنین از مردم تقاضا میکنم جهت جلوگیری از قطعی آب همراهی و صرفه‌جویی لازم را داشته باشند تا بحران که به دلیل عدم بارش ایجاد شده است مرتفع شود.

پیرهادی با بیان اینکه باید از کاهنده‌ها و روش‌های نوین آبیاری و کاشت گونه‌های کم آب بیشتر استفاده شود ،گفت: به این موضع باید توجه شود؛ در استفاده از وسایل کاهنده توفیق جدی در کشور نداشتیم و حتما باید مسئولین برنامه‌ریزی در این خصوص داشته باشند چرا که در سال ۱۴۰۲ وضعیت وخیم‌تر است و استفاده بیش از حد از آب‌های زیرزمینی نیز خطر فرو نشست را افزایش می‌دهد.

پیرهادی در بخش دیگری از تذکر خود در خصوص آلودگی هوا، گفت: هر ساله این موضوع را تذکر می دهیم و اتفاق خاصی هم نمی افتد؛ این در حالی است که در گزارش های مختلف مسایل جدید می شنویم.

پیرهادی با بیان اینکه به من می گویند چرا موضوع آلودگی هوا را پیگیری می کنی! ، سکوت کن، گفت: مگر می توان موضوع جان باختن ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا و بر اساس گزارش دستگاه‌های نظارتی و کمیسیون اصل نود و جان باختن ۶ هزار و ۳۹۸ نفر در تهران را نادیده گرفت و سکوت کرد.

پیرهادی با اشاره به گزارشی که توسط دیوان محاسبات تهیه شده است ، نیز گفت: در خلاصه این گزارش آمده است که سه نامه وزارت نفت به دولت زده است؛ تعویق استانداردهای خودرو ذیل مصوبه شماره ۱۶۵۶۴۲/ت‌۵۸۸۸۴ه‍‌ مورخ ۱۸/۱۲/۱۴۰۰و
دیگری نامه تعویض اجرای طرح کهاب در جایگاه‌ها انبار ها و نفتکش ها طی نامه به شماره ۲۱۱۸۱۶/ت‌۶۰۳۷ه‍ مورخ ۱۶/۱۱/۱۴۰۱ و پیگیری اخیر وزارت نفت ذیل نامه شماره ۲۰۰۰۱۴۴/۲۰ مورخ ۲۰/۳/۱۴۰۲ جهت تعویق زمان اجرای استاندارهای سوخت به سال ۱۴۰۷، بیان شده است.

وی با بیان اینکه مگر می‌شود استاندارد سوخت را به سال ۱۴۰۷ موکول کرد ، گفت:
شنیده ام که دولت محترم تا ۱۴۰۷ موافقت نکرده است و باید این موضوع شفاف سازی شود و باید به مردم گزارش دهند که قرار است استاندارهای سوخت تا چه زمانی عقب بیافتد و تا کی قرار است ۶ هزار و ۳۹۸ نفر جان خود را هر سال در تهران از دست بدهند .

وی تاکید کرد: اگر قرار باشد این تعداد افراد جان خود را از دست بدهند، بعد از گذشت ده سال از جنگ هشت ساله دفاع مقدس بیشتر تلفات می دهیم؛ آیا این وضعیت مدیریت آلودگی هوا است ؟ واقعا جای تأسف دارد که اینگونه وضعیت ادامه پیدا کند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.