افزایش هزینه‌ها، بازنشستگان را‌‌ به شغل دوم کشانده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92531
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۰۹ |
علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران:

افزایش هزینه‌ها، بازنشستگان را‌‌ به شغل دوم کشانده است

علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران به تشریح افزایش هزینه‌های بازنشستگان کارگری پرداخت و با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به معیشت این قشر به خبرنگار‌ «رسالت» بیان کرد: در مقام کانون بازنشستگان تنها انتظارمان این است که قوانین مصوب شده، اجرایی شود.
افزایش هزینه‌ها، بازنشستگان را‌‌ به شغل دوم کشانده است
علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران به تشریح افزایش هزینه‌های بازنشستگان کارگری پرداخت و با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به معیشت این قشر به خبرنگار‌ «رسالت» بیان کرد: در مقام کانون بازنشستگان تنها انتظارمان این است که قوانین مصوب شده، اجرایی شود.
بی‌شک فراتر از قوانین مصوب، درصدد اجرای قوانین و افزایش حقوق نیستیم. وی افزود: متأسفانه حداقل‌بگیران با میزان دستمزد فعلی خود تنها قادر به سپری شدن یک‌سوم از ماه می‌باشند و برای مابقی روزهای ماه‌ نیازمند‌ شغل دوم همچون دست‌فروشی یا‌ مسافرکشی می‌باشند. دهقان کیا با تأکید بر‌لزوم اجرای بندهای ما‌ده ۴۱ از قانون کار‌‌ تصریح کرد: فاصله‌های طبقاتی میان گروه‌های بازنشستگی افزایش‌یافته و امروز بازنشستگان کارگری تحت‌فشار بسیار می‌باشند. آنچه که اکنون اهمیت دارد، اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌باشد؛ بند نخست این قانون اعلام می‌دارد که مبنای افزایش حقوق، تورم عنوان‌شده از سوی بانک مرکزی است.
بند دوم این ماده نیز بر سبد معیشت خانوار تأکید دارد. چنانچه این دو بند عملیاتی شود، رضایت‌مندی جامعه‌ بازنشستگان از دولتمردان افزایش پیدا خواهد کرد.  رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران با‌ اشاره به‌دشواری‌ معیشتی برای خانوارهای بازنشسته همچنین خاطرنشان کرد: حقوق‌بگیران و بازنشستگان شرایط معیشتی دشواری دارند و در برخی موارد نیز قادر به تأمین نیازهای اساسی خود همچون نیازهای دارویی و درمانی نمی‌باشند. او متذکر شد: مطالبه‌مان از وزیرکار‌این است که توجه به معیشت خانوارها را به‌صورت جدی در دستورکار قراردهند. این امر تنها مختص خانوارها با درآمد پایین نیست؛ بدیهی است که معیشت تمام گروه‌های جامعه حائز اهمیت است و تمامی‌شان مطابق با شرایط زندگی شخصی‌، هزینه‌دارند. وی با اشاره نسبت به افزایش ۳ تا ۴ برابری هزینه‌های درمان بازنشستگان کارگری یادآور شد: به سبب حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، هزینه‌های دارو افزایش یافت و شرایط برای خانوارهای بازنشستگی دشوار شد. 
امروز بازنشستگان کمرشان زیر هزینه‌های درمان خم‌شده؛ بسیاری از بازنشستگان می‌گویند آن‌چنان هزینه‌ها بالاست که دیگر سراغ دارو و درمان و بیمارستان نمی‌رویم. دهقان کیا بیان داشت: مطابق بیانات مقام معظم رهبری اموال سازمان‌ها حق‌الناس است و مدیران نیز امانتدار هستند. دراین راستا ضرورت دارد تا اموال حفظ و ارزش‌افزوده آن نیز درنظر‌گرفته شود. متأسفانه امروز این روند دیده نمی‌شود و دولت وام‌های وعده داده‌شده  را هم پرداخت نکرده است و از طرفی دیگر بدهی جاری قابل‌توجهی به سازمان دارد که‌ می‌بایست پرداخت شود. دهقان کیا در‌پایان این گفت‌وگو با تأکید بر‌ لزوم اجرای‌ قوانین مصوب در حوزه‌ترمیم دستمزد بیان کرد: انتظارمان این است که بیش‌ازپیش به معیشت بازنشستگان و هزینه‌های درمانشان توجه شود. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.