افزایش مشارکت باعث کاهش فشار دشمن می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45451
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱ |
رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری:

افزایش مشارکت باعث کاهش فشار دشمن می‌شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه‌‌ها؛ اعم از اقتصادی،‌ امنیت،‌ سلامت و ... وابسته به عملی است که شما مردم روز جمعه ان‌شاءالله انجام خواهید داد.
افزایش مشارکت باعث کاهش فشار دشمن می‌شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه‌‌ها؛ اعم از اقتصادی،‌ امنیت،‌ سلامت و … وابسته به عملی است که شما مردم روز جمعه ان‌شاءالله انجام خواهید داد.
به گزارش فارس، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ سخنرانی کردند.
این سخنرانی به شکل زنده از شبکه یک و خبر سیما، رادیو ایران و صفحات مجازی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پخش شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی به دهه کرامت و میلاد حضرت علی بن موسی الرضا(ع) اشاره کردند و فرمودند: دهه مبارک کرامت را تبریک عرض می‌کنم به همه ملت عزیزمان و همه مشتاقان زیارت آن بزرگوار که متأسفانه مدت‌هاست که محروم مانده‌ایم از این فیض بزرگ و امیدواریم که خداوند به برکت دعای این بزرگوار رحمتش را به این ملت روز به روز افزون کند. ایشان فرمودند: بحث امروز من درباره انتخابات است. تا کم‌تر از ۴۸ ساعت دیگر یک رویداد سرنوشت‌ساز در کشور اتفاق خواهد افتاد. عبارت است از انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا و قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه‌‌ها؛ اعم از اقتصادی،‌ امنیت،‌ سلامت و … وابسته به عملی است که شما مردم روز جمعه ان‌شاءالله انجام خواهید داد. رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه با حضور و رأی خودتان سرنوشت کشور را رقم می‌زنید، فرمودند:کار بزرگ مردم در روز جمعه اولا اصل مشارکت ثانیاً نوع مشارکت و انتخاب خواهد بود که امیدواریم خدای متعال دل‌های ملت ایران را هدایت کند تا به بهترین وجه در این عرصه ظاهر بشویم.
ایشان تأکید کردند: در یکی از سخنرانی‌های اخیر عرض کردیم که حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و سند متقن فکری است. صرفا مسئله‌ای سیاسی نیست. البته فواید سیاسی حضور مردم زیاد است. لکن مهم‌‌تر از این ها اصل فلسفه حضور مردم در جمهوری اسلامی است. یعنی جمهوری یک بخش است و اسلامیت یک بخش. یعنی اگر جمهوری نباشد تحقق پیدا نکند.
رهبر انقلاب فرمودند: به همین دلیل هم هست دقیقا که همه مراکز قدرت شیطانی در دنیا، با انتخابات هم به‌طور ویژه مخالفت می‌کنند. در همه انتخابات‌های ما در طول این ده‌ها سال اینطور بوده که ابزارهای رسانه‌ای و سیاسی‌شان را در اختیار تخریب ذهنی مردم و اگر بتوانند به نحوی دخالت در انتخابات بوده برای اینکه نگذارند شکوه و شوکت انتخابات خود را نشان دهد.
ایشان با بیان اینکه البته به کوری چشم آن‌ها همه انتخابات‌ها سر وقت خود برگزار شده است، فرمودند: البته تبلیغات سوء آن‌بوده همیشه بوده. قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات همیشه وجود داشته. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمن قرار گرفته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: چندماه است که رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و مزدورهایی که زیر پرچم آن‌ها هستند دارند خودشان را می‌کشند برای اینکه حضور مردم را کمرنگ کنند و انتخابات را به نحوی مورد اتهام قرار دهند.
ایشان افزودند: خب هدف آن‌‌ها این است که این انتخابات به صورت مطلوب جمهوری اسلامی انجام نشود. یعنی مردم از نظام فاصله بگیرند. چون عدم حضور مردم در انتخابات به‌معنای فاصله گرفتن از نظام است. البته مردم گوش نکردند، البته متن مردم را می‌گویم. با یک عده خاص کاری نداریم. مردم ان‌شاءالله حضور خواهند یافت و آبرو خواهند داد به نظام.
رهبر انقلاب تاکید کردند: حقیقت این است که برخی حقایق در عالم سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی و حوادثی که رنگ و بوی سیاست دارند، باید نگاه به آن‌ها برتر از نزاع‌های سیاسی باشد. مثلا تشییع شهید سلیمانی حادثه بزرگی بود و دیگر بحث سلیقه سیاسی نبود و همه شرکت کردند. انتخابات هم از این نوع است و همه باید فارغ از هر سلیقه‌ای حضور داشته باشند. چون نظام اجتماعی به این حضور نیاز دارد.
  رهبر انقلاب: حضور مردم در انتخابات یک عمل صالح است
ایشان فرمودند: چند نکته را درباره اهمیت حضور مردم عرض می‌کنم، لکن قبل از آن به آیه سوره مبارکه برائت اشاره می‌کنم؛ می‌فرماید هر عمل و اقدامی از شما که دشمن از آن ناخشنود باشد این در پیشگاه پروردگار عمل صالح است. می‌بینید با این انتخابات شما به‌شدت مخالف هستند دشمنان دین و ایران. پس حضور در انتخابات یک عمل صالح است. همه کسانی که دنبال عمل صالح هستند بدانند حضور در انتخابات یک عمل صالح است.
اما نکاتی که مدنظر من است؛ مهم‌ترین نکته این است که انتخابات به معنای حضور مردم در صحنه است. یعنی نظام جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی دارد. این در اقتدار کشور تأثیر بی‌نظیری دارد. هیچ ابزار قدرتی به اندازه حضور مردم قدرت‌افزا نیست. بله ابزارهای نظام و اقتصادی و سیاسی را قدرت‌زا می‌دانیم اما هیچ‌کدام به اندازه حضور مردم نیست.
رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه کسانی هم که با سفسطه گویی‌های گوناگون که در فضای مجازی می‌کنند برای اینکه مردم را دلسرد کنند از حضور در انتخابات،‌ به دنبال تضعیف نظام هستند، فرمودند: دشمنان خارجی هم به دنبال تضعیف نظام هستند و می‌دانند اگر حضور مردم ضعیف شود و کشور ضعیف شود می‌توانند کشور را دچار ناامنی کنند و جولانگاه تروریست‌ها کنند. این در صورتی است که پشتوانه حضور مردم کمرنگ شود.
ایشان تأکید کردند: در گوشه کنار حرف‌هایشان این معنا کاملا دیده می‌شود. می‌خواهند حضور مردم نباشد تا کشور ضعیف شود تا بتوانند دخالت کنند و کشور را جولانگاه مزدوران خود کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نکته دیگر این است که اگر ما کاهش حضور مردم را داشته باشیم از آن طرف افزایش فشار دشمن را داریم. اگر مشارکت مردم را کم داشته باشیم،‌ از آن طرف افزایش فشار دشمن را خواهیم داشت. اگر بخواهیم فشارها و تحریم‌ها کاهش پیدا کند باید حضور مردم افزایش یابد و پشتوانه مردمی نظام به رخ دشمن کشیده شود و رئیس‌جمهوری که روز جمعه انتخاب می‌شود اگر با رأی بالا انتخاب شود، پشتوانه قوی خواهد داشت و کارهای بزرگ می‌تواند انجام دهد.  رهبر معظم انقلاب افزودند: کشور بحمدالله دارای توانایی‌‌های زیادی است. فرصت‌های فراوانی وجود دارد. استفاده از این فرصت‌ها نیازمند انسان‌های فعال،‌ پرکار و قدرتمند است. این قدرتمندی را رئیس‌جمهور بیشتر از ناحیه پشتوانه مردمی به دست می‌آورد و اگر حضور مردم دارای نصاب مطلوبی باشد و رئیس‌جمهور با رای بالا انتخاب شود موجب می‌شود از ظرفیت‌ها درست استفاده کند.
ایشان نکته بعدی را بحث سلامت انتخابات دانستند و فرمودند: خوشبختانه همیشه انتخابات ما سالم بوده است. کسانی که اعراض می‌کنند ممکن است در گوشه‌ای ایرادی بوده است، اما در مجموع، انتخابات سالم بوده است. شاهد آن این است که رؤسای جمهوری سر کار آمده‌اند که سلایق متفاوتی داشته‌اند. این نشان می‌دهد انتخابات همیشه سالم بوده است نه طبق یک مذاق سیاسی خاص.
بنابراین انتخابات‌ها سالم است و این که گفته می‌‌شود رقابتی، بحمدالله رقابتی هم هست.
   رهبر انقلاب: مناظرات انتخاباتی نشان داد که انتخابات رقابتی است، درباره محتوای مناظرات پس از انتخابات صحبت خواهم کرد
رهبر حکیم انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: مناظره‌‌ها را دیدیم که البته درباره مناظرات بعدا نکاتی را خواهیم گفت. اما نشان داده شد که رقابت وجود دارد. این هم از آن حقایق مسلم انتخابات ماست. البته دشمنان از اول انقلاب که رفراندوم جمهوری اسلامی برگزار شد زیر سؤال بردند آراء مردم را. خب از دشمن انتظاری نیست که اعتراف کنند که انتخابات‌‌های ما صحیح بوده است.
ایشان فرمودند: جالب اینکه برخی کشورها در میانه قرن ۲۱ قبیله‌ای مدیریت می‌شوند و اصلا بوی انتخابات به این کشورها نرسیده است و مردم آن‌ها اصلا نمی‌دانند صندوق رأی چیست و فرق صندوق رأی را با صندوق میوه نمی‌دانند، اما رسانه راه می‌اندازند علیه انتخابات ایران.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: نکته قابل توجه دیگر اینکه برخی از کسانی که اظهار تردید می‌کنند در امر شرکت در انتخابات؛ مردد یا دلسرد هستند، این‌ها قشرهای محروم و ضعیف جامعه هستند. این را اطلاع دارم. این‌ها توقعات بجایی دارند و گلایه دارند که توقعشان برآورده نشده؛ مسئله مسکن،‌ معیشت و … که مسئولین باید می‌رسیدند به این مسائل، لذا دست و دل‌شان به انتخابات نمی‌رود. گلایه این‌ها بجاست، اما تصمیم‌گیری‌شان بجا نیست. دولت آینده باید حتما درصدر برنامه‌ خودش رسیدگی به این قشرها را قرار دهد. اما نرفتن پای صندوق و قهر کردن با صندوق رأی مشکل را حل نمی‌کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: مشکلات به این صورت حل می‌شود که همه برویم پای صندوق رأی و به کسی رأِی دهیم که فکر می‌کنیم می‌تواند این مشکلات را حل کند. گلایه‌ها را قبول دارم اما شرکت نکردن به خاطر این گلایه‌ها را قبول ندارم.
   رهبر انقلاب: رای اولی ها در واقع با رای دادن خود جشن تکلیف سیاسی می گیرند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان اشاره کردند و فرمودند: یک نکته دیگر درباره جوان‌‌هاست. من خیلی به جوان‌ها اعتقاد دارم و در همه مسائل پیشرو و پیشران هستند. در انتخابات هم باید همین باشد. انتظارم از جوانان این است که هرچه می‌توانند مردم را ترغیب کنند. بخصوص رأی اولی‌ها که عده‌ کثیری هستند در هر دوره. حضور این‌ها در انتخابات مثل جشن تکلیف سیاسی است.
رهبر معظم انقلاب فرمودند: آخرین نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است که برخی با تحلیل‌های غلط می‌خواهند روح یأس و ناامیدی را تزریق کنند. از دشمن توقعی نیست، اما در داخل برخی با تحلیل‌های ضعیف حرف‌هایی می‌زنند که می‌‌خواهند مردم را مأیوس کنند. من می‌گویم این غلط است. یأس و ناامیدی مطلقا معنایی ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: مردم ما قوی هستند و کشور ما قوی است. من در بیانیه گام دوم توضیح دادم؛ ما ملت قدرتمند و قوی هستیم و این توانمندی‌ها از چشم دشمنان هم پوشیده نیست. هرجا ملت ما همت کرد، کارهای بزرگ انجام داد، از جمله پیروزی انقلاب،‌جنگ تحمیلی و آخرین مورد واکسن کرونا است.
   رهبر انقلاب: جوان های ما در قضیه واکسن منتظر دست های بخیل نماندند
ایشان فرمودند: خب جوانان ما منتظر نماندند که دست‌های بخیل،‌ واکسن را به ما بفروشند. جوان‌های ما از همان روزهای اول شروع کردند در طرق مهمی کار کردند تا به واکسن رسیدند. ما شدیم جزء پنج شش کشوری که می‌توانند واکسن کرونا را تولید و گفتند می‌توانند در ماه واکسن زیادی تولید کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: این توانایی ملت را نشان می‌دهد. قبلا هم برای رادیودارو احتیاج پیدا کردیم به اورانیوم ۲۰ درصد. در مدت کوتاهی ظرف چندماه جوانان ما همت کردند و بیست درصد را ساختند. حالا این‌ها داد و فریاد می‌کنند که چرا بیست درصد ساختید؟ الان دارند ۶۰ درصد می‌سازند البته همه این‌ها برای استفاده صلح‌آمیز است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عرصه دفاعی اشاره کردند و فرمودند: در عرصه دفاعی هم همینطور است، به ما نمی‌دادند اما امروز مؤثرتر آن را داریم. این ملت با این توانمندی و همت و بنیه قوی را نمی‌شود مأیوس کرد و کسانی که تحلیل‌های بی‌مورد می‌کنند که حاصلش یأس آفرینی است کار غلطی می‌کنند.
 رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: به دست اندرکاران انتخابات ضمن خسته نباشید سفارش کنم که اولا تمهیدات لازم را برای حضور مردم پای صندوق ها فراهم کنند. شرکت مردم طوری باشد که به سلامت جامعه صدمه‌ای نزند. البته اعلام کردند دارند تلاش می‌کنند.ثانیا مشکل کمبود تعرفه‌های انتخاباتی. یکی از مشکلات این است که همیشه به ما گزارش می‌دهند که تعرفه نیست یا چند ساعت از انتخابات می‌گذرد اما هنوز نرسیده است. این باید پیشاپیش مورد بررسی قرار گیرد.
ایشان با بیان اینکه گزارش‌های خارج از کشور در برخی از کشورها اذعان دارد آمادگی‌های لازم به نحو مطلوب فراهم نشده است، فرمودند: از وزارت کشور و وزارت خارجه جدا مطالبه می‌کنم که در این کشورها ایرانی‌هایی که علاقه‌مند هستند بتوانند شرکت کنند و نکته آخر اینکه با هر تخلفی هم برخورد کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.