افزایش قدرت چانه‌زنی سیاسی با رشد صادرات نفت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87608
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۶:۴۴ |
هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

افزایش قدرت چانه‌زنی سیاسی با رشد صادرات نفت

هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی   به خبرنگار «رسالت»  گفت: کشور به منبع درآمدی که نامش نفت است، احتیاج دارد. طی سال‌های گذشته و مادامی که این منبع کاهش یافته بود، گاه ناچار به پذیرش خواسته‌های طرف مقابل می‌شدیم و نرمش نشان می‌‌دادیم وبرجام مصداق بارز این امر بود.
افزایش قدرت چانه‌زنی سیاسی با رشد صادرات نفت

هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی   به خبرنگار «رسالت»  گفت: کشور به منبع درآمدی که نامش نفت است، احتیاج دارد. طی سال‌های گذشته و مادامی که این منبع کاهش یافته بود، گاه ناچار به پذیرش خواسته‌های طرف مقابل می‌شدیم و نرمش نشان می‌‌دادیم وبرجام مصداق بارز این امر بود. در آن زمان‌ها و در مواقعی با مسئولان دولت، شورای امنیت و وزارت خارجه به گفت‌وگو می‌نشستیم عنوان می‌کردند که کشور به نفت احتیاج دارد و به همین سبب گاه سازش نیاز است. اصطلاحاتی از این دست طی سال‌‌های گذشته تنها به سبب کاهش صادرات و تولید نفت بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فروش نفت در مقایسه با میزان فروش نفت در دولت گذشته، ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا کرد. چنین رقمی بسیار قابل توجه بود. در آن زمان فروش نفت امری دشوار بود چراکه ورود ارز به آسانی امکان پذیر نبود. خوشبختانه به سبب رویکرد دولت سیزدهم، اکنون ورود ارز به کشور صورت می‌گیرد و دشواری گذشته را ند‌ارد. وی افزود: درشرایط حال حاضر نفت به خوبی تولید و به فروش می‌رسد. خوشبختانه ارز لازم هم به کشور وارد می‌شود. شایان ذکر است تا بگوییم با وجود ورود ارز و گسترش دیپلماسی در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و انرژی مشکلاتی وجود دارد و تمامی گره‌های کشور باز نخواهد شد. هزینه‌های دولت بالاست و میزان اعتبارات به مقداری که در بودجه تعیین شده است، قابل استفاده می‌باشد. در شرایط حال حاضر رقم قابل توجهی در میزان درآمد کشور صرف حقوق و دستمزد می‌شود. بنابراین گسترش صادرات نفت امری قابل تحسین است اما تمامی مشکلات را حل نخواهد کرد. 
بیگی‌نژاد تصریح کرد: حل مشکلات اقتصادی از مسیر تولید کالاهای با ارزش به دست می‌آید. بنابراین به منظور حل و بازشدن گره‌های اقتصادی کشور نیازمند تولید کالاهای با ارزش و موردنیاز کشور می‌باشیم؛ به طورمثال یک کالای دانش بنیان که با تکنولوژی کشور به دست بیاید و صادر شود. به طورحتم صادرات محصولات دانش بنیان و سایر محصولاتی که ارزش افزوده دارند، کمک گر خواهند بود. محصولاتی همچون فرآورده‌های معدنی قابل توجه می‌باشند و صادرات‌شان کمک بسیاری به اقتصاد کشور خواهد کرد. 
عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان این گفت‌‌وگو همچنین خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی را باید از ریشه حل کرد. راهکار‌ مُسکن پاسخگوی‌ مشکلات حوزه اقتصادی نخواهد بود. باید تولید و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا را در دستورکار قرار دهیم و قوت ببخشیم. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.