افزایش بستری‌های کرونایی در تهران/ مشاهده بیماران ۵ تا ۱۷ سال - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37499
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۷:۲۷ |
زالی هشدار داد؛

افزایش بستری‌های کرونایی در تهران/ مشاهده بیماران ۵ تا ۱۷ سال

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به افزایش تعداد بستری‌ها و میزان مراجعات سرپایی بیماران کرونا به بخش‌های بهداشتی و درمانی در روزهای اخیر هشدار داد.
افزایش بستری‌های کرونایی در تهران/ مشاهده بیماران ۵ تا ۱۷ سال

علیرضا زالی، اظهار کرد: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در استان تهران با شیب ملایمی رو به کاهش است.

وی با بیان اینکه معدل رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هفته اخیر به ۷۶,۶ رسیده است، گفت: این در حالی است که میزان رعایت شیوه نامه‌ها در هفته‌های قبل به ۸۲.۳ درصد می‌رسید و این تنزل نشان دهنده کاهش رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

زالی تاکید کرد: یعنی کاملاً از رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حال فاصله گرفتن هستیم که این مسئله می‌تواند یک زنگ خطر جدی باشد. همواره بین کاهش رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه‌های بهداشتی و بروز بیماری و افزایش میزان مراجعان بستری و مرگ و میر در طول امواج قبلی ارتباط پررنگی وجود داشته است که یک زنگ خطر جدی است.

وی یادآور شد: تغییری که در میزان مراجعان سرپایی ما در بخش‌های بهداشتی و درمانی اتفاق می‌افتد اولین زنگ خطری است که معمولاً می‌تواند نشان دهنده شکل گیری موج جدید بیماری باشد.

زالی با بیان اینکه بررسی گروه سنی مبتلایان نشان می‌دهد متأسفانه در طول دو هفته اخیر با یک روند رو به رشد اما با شیب نسبتاً ملایم میزان بستری‌ها در گروه سنی بین پنج تا ۱۷ سال در استان تهران رو به رو بوده‌ایم، اظهار کرد: اگر چه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر ۱۰ سال پایین است، اما حتی در گروه سنی صفر تا ۱۰ سال نیز شاهد افزایش مرگ و میر بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه برقراری مجدد محدودیت‌ها به شرایط بستگی دارد؛ گفت: طبقه بندی شهرها بر اساس رنگ‌ها کاملاً قراردادی است و به سرعت می‌تواند تغییر کند و بارها در تهران شاهد سرعت در تغییر رنگ‌ها بوده ایم که بازتابی از وضعیت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.

زالی هشدار داد: آنچه که در سطح شهر مشاهده می‌شود حاکی از آن است که با تقلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی رو به رو هستیم و در مکان‌هایی که در روزهای اخیر تجمعاتی شکل گرفته فاصله گذاری اجتماعی کاملاً مختل شده است.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تأثیرگذار باشد، میزان رعایت آن باید به بالای ۹۰ درصد افزایش یابد و تنزل این شاخص‌ها یک زنگ خطر جدی برای امواج بعدی تلقی می‌شود.

زالی درباره میزان بستری‌های جدید در بیمارستان‌های تهران گفت: در ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۲۱۳ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی استان تهران بستری شده اند که حدود ۸۵ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی مجموعه کسانی را که در استان تهران به علت بیماری کرونا بستری هستند، ۱۹۱۵ نفر عنوان کرد و گفت: در چند روز اخیر برای اولین بار این رقم به بالای ۱۹۰۰ نفر رسیده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: از این ۱۹۱۵ نفر حدود ۷۶۰ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که ممکن است سرآغازی برای تغییر الگوی بستری در بیمارستان‌های ما باشد.

زالی همچنین از افزایش میزان مراجعات سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی در روزهای اخیر خبر داد.

وی افزود: نتایج بررسی وضعیت چندین بیمار کرونایی بدحال در تهران که در بیمارستان‌های اختصاصی کرونا بستری بوده‌اند، حاکی از بالا بودن بار ویروسی است که یک مسئله نگران کننده تلقی می‌شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه تصریح کرد: بنا بر این جمع جبری این شواهد نشان می‌دهد شرایط تهران نسبت به هفته قبل در یک حالت ناپایدار است و باید مراقب باشیم شتاب در بازگشایی‌ها مشکل ایجاد نکند.

وی درباره آثار ناشی از کمرنگ شدن برخی از محدودیت‌ها در استان تهران همچون بازگشایی تالارها و…، توضیح داد: به نظر می‌رسد که اگر شرایط در طول هفته اخیر تغییراتی داشته باشد لازم است که در تمامی محدودیت‌هایی که تا کنون کمرنگ شده‌اند بازنگری صورت گیرد.

زالی در پایان با اشاره به رصد مستمر وضعیت کرونا در استان تهران، خاطر نشان کرد: ممکن است گاهی اوقات زنگ خطرهایی به صدا در بیاید و اگر خیلی زودتر از آنکه با طغیان بیماری رو به رو شویم اقدامات لازم را انجام دهیم با مرگ و میر کمتری رو به رو خواهیم بود

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.