افرادی که سودشان در واردات است مخالف رونق داخلی هستند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26941
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۲۴ | 521 بازدید |
مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

افرادی که سودشان در واردات است مخالف رونق داخلی هستند

غلامرضا مصباحی‌مقدم  اقتصاددان ونماينده  چند دوره مجلس شورای اسلامی و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همین زمینه به خبرنگار «رسالت» می‌گوید: «تولید داخل ایده‌ای است که می‌تواند کمک کند تا ما از تحریم‌ها به خوبی و راحتی عبور کنیم، به علاوه اگر تولید داخلی رشد کند اشتغال و درآمد‌های مالیاتی دولت افزایش می‌یابد و ازطرف دیگر افزایش تولیدات داخلی، قیمت‌ها را نیز متعادل می‌کند
افرادی که سودشان در واردات است مخالف رونق داخلی هستند

گروه سیاسی
غلامرضا مصباحی‌مقدم  اقتصاددان ونماينده  چند دوره مجلس شورای اسلامی و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همین زمینه به خبرنگار «رسالت» می‌گوید: «تولید داخل ایده‌ای است که می‌تواند کمک کند تا ما از تحریم‌ها به خوبی و راحتی عبور کنیم، به علاوه اگر تولید داخلی رشد کند اشتغال و درآمد‌های مالیاتی دولت افزایش می‌یابد و ازطرف دیگر افزایش تولیدات داخلی، قیمت‌ها را نیز متعادل می‌کند و امید نسل جوان کشور افزایش می‌یابد. به دلیل اهمیت افزایش تولید و رسیدن به اقتصادی خودکفا، طبیعی است که تولید داخل بدخواهانی نیز داشته باشد. ازجمله آن‌ها کسانی هستند که در دستگاه‌های اجرایی بر سر راه تولید مانع ایجاد می‌کنند و به جای این‌که مساعدت کنند تا تولید رونق پیدا کند بهانه تراشی و موانعی را بر سر راه ایجاد می‌کنند و این موانع دست و پای تولید کننده را می‌بندد.»
وی که همزمان عضو مجلس خبرگان نیز است، از جمله بدخواهان تولید داخل را در دستگاه‌های اجرایی قلمداد می‌کند. این گزاره از این جهت می‌تواند درست باشد که اگر قوه مجریه کشور که حدود ۹۰ درصد اختیارات اداره کشور را دارد، پاکدست و باتدبیر باشد، کسی نه جرئت می‌کند با تولید داخل مخالفت کند و نه اساسا زمینه چنین خباثتی را می تواند داشته باشد اما اگر مسئولی به هوای آنکه پس از نهایت هشت سال باید خداحافظی کند و برود دچار تعارض منافع شود و به تولید داخلی پشت پا بزند، چه می شود کرد!
مصباحی‌مقدم در ادامه مصاحبه با«رسالت» تبيين كرد: 
«کسانی که منفعتشان از راه واردات تأمین می‌شود، مخالفان اصلی رونق تولید هستند، از جمله کسانی که با تولید داخل مخالفت دارند کسانی هستند که نان و سود آن‌ها در واردات است و تلاش می‌کنند با واردات کالا‌هایی که مشابه اش در داخل تولید می‌شود اجازه ندهند تولید داخلی رشد پیدا کند. دسته دیگری که مخالف رشد تولید داخل هستند، صاحبان اندیشه وابستگی اند. کسانی که اندیشه آن‌ها وابستگی ایران به بیگانگان است می‌خواهند به بهانه این که ما نیازمند به روابط اقتصادی با سایر کشور‌ها هستیم، اجازه ندهند آنچه که می‌تواند در داخل تولید شود، تولید و رشد کند تا همچنان به بیگانگان وابسته بمانیم. آنان خطرناک‌ترین دشمنان و مخالفان تولید داخلی هستند.»اظهارات مصباحی مقدم در حالی است که در دوران پسابرجام، تولید داخلی روز به روز
 رو به افول گذاشت و برجامی که ادعا می شد فتح الفتوح است و تحریم ها را بالمره لغو می کند و حتی آب خوردن مردم به آن گرده زد شد، بلای جان اقتصاد و تولید شد، بلایی که شاید اگر مسئولان رژیم های وحشی غرب بدون برجام برای این منظور کمر می بستند هرگز موفق نمی شدند اما جالب آنکه، کسانی از برجام دفاع کرده به تئوریسین فلان جریان مشهور بودند که این روزها خبر واردات‌ گندم آن‌ها رسانه‌ای شده است؛ شاید اینگونه بشود پی برد کاسبان اصلی برجام چه کسانی هستند!
این عضو هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام ادامه داد: «برخی عوامل باعث ادامه کار منفعت‌طلبان می‌شود عواملی که از اینگونه اندیشه‌ها سود می‌برند یا از این عملکرد منفعتشان تأمین می‌شود. از طرف دیگر تحت تأثیر افکار وارداتی بودن و القائات دشمن نیز بر این عمل تأثیر گذار است. برخی در دستگاه‌های اداری حضور دارند که باید تسهیل کننده تولید باشند، اما بر اساس رفتاری که به آن عادت کرده‌اند، به تعبیری کاغذ بازی و وقت کشی می‌کنند. دلیل سنگ‌اندازی کسانی که خواهان توقف و عدم رشد تولید داخل هستند، تولید کنندگان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند به طوری که به ناچار یا کار خود را متوقف کنند یا با رفتار‌های این افراد برای ادامه کار تشویق می‌شوند که سرمایه خود را به خارج از کشور ببرند. مانند کشور چین، کشوری که به راحتی از آن‌ها استقبال می‌کند و اجازه می‌دهد که تولیدات خود را از سر بگیرند.»به هر روی باید بدانیم بدخواهان تولید داخلی در همان رنگ و لباس تولیدکنندگان واقعی و مردم عادی هستند اما به امضاهای طلایی و مسئولان دست کج دسترسی دارندو باید برای خشکاندن ریشه این قماش از مجلس شورای اسلامی انتظار داشت و همزمان به تلاش مردم امیدوار بود؛ دیر نیست آن روز که ان‌شاءالله بگويیم: خلیلِ من همه بت‌های آذری بشکست.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.