اعضای کمیسیون با تغییر تعطیلات آخر هفته موافقت کردند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90570
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۱۸ |
حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس:

اعضای کمیسیون با تغییر تعطیلات آخر هفته موافقت کردند

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت لایحه اصلاح ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری (ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری) گفت: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اکثریت آرا و اعمال تغییراتی با لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته، موافقت کردند و لایحه جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شده است.
اعضای کمیسیون با تغییر تعطیلات آخر هفته موافقت کردند

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت لایحه اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری (ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری) گفت: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اکثریت آرا و اعمال تغییراتی با لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته، موافقت کردند و لایحه جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شده است.
وی درباره لایحه اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری نیز ابراز کرد: دولت در این لایحه  خواسته بود که ۲ روز در آخر هفته تعطیل شود و همچنین میزان کار هفتگی از ۴۴ ساعت به ۴۲ونیم ساعت کاهش یابد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: اعضای کمیسیون با تعطیلی ۲ روز آخر هفته موافقت کردند و نظر کمیسیون تعطیلی شنبه‌ها به‌جای پنج‌شنبه‌ها است و همچنین ساعت کاری که دولت پیشنهاد ۴۲ونیم ساعت را داده بود با مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی، به ۴۰ ساعت کاهش می‌یابد؛ بنابراین با مصوبه اعضا روزهای کاری از روز یک شنبه تا پنج‌شنبه  خواهد شد.
گودرزی بیان کرد: البته مصوبه کمیسیون اجتماعی برای تبدیل‌شدن به قانون باید به تصویب نمایندگان در جلسه علنی برسد و پس‌ازآن شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این پرسش که این لایحه چه‌زمانی در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد، گفت: این لایحه به‌صورت عادی به مجلس ارائه‌شده است و با توجه به حجم طرح‌ها و لوایح و همچنین با توجه به اینکه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه و پس‌ازآن بودجه سالیانه در دستورکار مجلس قرار دارد، مشخص نیست که چه‌زمانی در دستورکار قرار گیرد.
 لایحه اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری
ماده‌واحده ـ  ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ ـ 
به‌صورت زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۸۷ ـ ساعات کار کارمندان دولت چهل‌ودو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به‌پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت‌وزیران تعیین می‌گردد. تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد، بر عهده دستگاه ذی‌ربط می‌باشد. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت‌علمی از ساعات موظف، در طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل ذی‌ربط تعیین خواهد شد.تبصره ۱ ـ کارمندان می‌توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک‌چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر ساعت) تقلیل دهند. میزان حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان تعیین خواهد شد.
تبصره ۲ ـ دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در موارد خاص با موافقت هیئت‌وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای و فصلی ساعات کار خود را به‌ترتیب دیگری تنظیم نمایند.

تبصره ۳ ـ متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری‌های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به‌پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت‌وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در این ماده تعیین می‌شود.

تبصره ۴ ـ همه دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به‌استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمت‌رسان نظیر واحدهای ذی‌ربط بهزیستی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی ـ درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی موظف‌اند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم نمایند.تبصره ۵ ـ در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای چهل‌وچهار ساعت کار در هفته و یک صد و هفتادوشش ساعت کار در ماه استفاده‌شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به‌ترتیب به چهل‌ودو ساعت و سی دقیقه کار در هفته و یک صد و هفتاد ساعت کار در ماه اصلاح می‌شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.