اصلاح نظام مالیاتی پرونده محور یک ضرورت است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68926
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۲۴ |
فرشاد پرویزیان نایب‌رئیس انجمن اقتصاددانان ایران:

اصلاح نظام مالیاتی پرونده محور یک ضرورت است

فرشاد پرویزیان، نایب‌رئیس انجمن اقتصاددانان ایران درتشریح اشکالات موجود در نظام مالیات ستانی به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: چندین دهه است که نظام مالیاتی کشور با مشکل روبه‌رو است چراکه هیچ‌گاه نظام مالیاتی مدون نداشته‌ایم و تنها با فرارهای مالیاتی بسیار، مؤدیانی را شناسایی و مالیات اخذ کرده‌ایم.
اصلاح نظام مالیاتی پرونده محور یک ضرورت است

گروه اقتصادی
فرشاد پرویزیان، نایب‌رئیس انجمن اقتصاددانان ایران درتشریح اشکالات موجود در نظام مالیات ستانی به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: چندین دهه است که نظام مالیاتی کشور با مشکل روبه‌رو است چراکه هیچ‌گاه نظام مالیاتی مدون نداشته‌ایم و تنها با فرارهای مالیاتی بسیار، مؤدیانی را شناسایی و مالیات اخذ کرده‌ایم. وی افزود: مقصود از فرار مالیاتی این نیست که دولت قصد اخذ مالیات ندارد، مقصود این است که عده‌ای پرداخت نمی‌کنند و با فرار خود از انجام آن اجتناب می‌کنند چراکه دولت ابزار کافی را در دستور کار ندارد. پرویزیان تصریح کرد: باید یک سیستم مالیاتی مدون را رقم بزنیم و کلیه افراد را به‌منظور اخذ مالیات شناسایی کنیم. نباید اجازه دهیم برخی افراد درحالی‌که مشمول مالیات می‌شوند، از پرداخت آن اجتناب کنند.
 فرار مالیاتی تنها این نیست که شخصی شناسایی‌شده اما مالیات نمی‌دهد، فرار مالیاتی یعنی مؤدی شناسایی نشده است. نایب‌رئیس انجمن اقتصاددانان ایران همچنین خاطرنشان کرد: افراد بسیاری در سیستم اقتصادی کشور در حال فعالیت هستند که مالیات نمی‌دهند. دراین راستا ضرورت دارد تا با نظارت هرچه‌تمام‌تر و سیستم مالیاتی مدون این افراد را شناسایی و مالیاتشان را اعمال کرد. او اضافه کرد: نظام مالیاتی پرونده محور یکی از اشکالات جدی فعلی است. باید نظام مالیاتی فردی را رقم بزنیم و از پرونده محوری فاصله ‌بگیریم. دولت اکنون با ایجاد یک سامانه مالیاتی می‌تواند از همه فعالانی که مشخصاتشان در نظام بانکی وجود دارد مالیات اخذ کند. چنین روندی تا حدودی درحال انجام و مطلوب است. وی متذکر شد:
 در تمامی نقاط دنیا دولت‌ها هر تراکنش و پولی که به‌حساب افراد واریز و برداشت می‌شود را بررسی می‌کنند، اگر از راه خلاف باشد، باید پاسخگو باشند و اگر هم از راه درست انجام‌شده باشد، باید مالیات آن را بپردازند. متأسفانه در ایران بررسی حساب‌های بانکی ممنوع است و می‌بایست چنین روندی با اصلاح همراه گردد. پرویزیان در پایان این گفت‌وگو بیان داشت: مطابق آمارهای بررسی‌شده، حدود ۲۵ درصد یعنی، معادل یک‌چهارم تولید ناخالص داخلی فرار مالیاتی داریم. یعنی افراد زیادی در سیستم اقتصادی کشور
 در حال فعالیت هستند که مالیات نمی‌دهند و به دلیل بررسی حساب‌های بانکی نیز، فعالیتشان به طورکامل مبرهن نیست. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.