اصلاح لایحه بودجه گامی در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40523
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۱۷ |
اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی و اهمیت خنثی‌سازی تحریم‌ها واکاوی شد

اصلاح لایحه بودجه گامی در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها

تأکید بر رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی غربی‌ها دقیقا پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم شدت بیشتری به خود گرفت. تا پیش از آن تنها رکن مهم جمهوری اسلامی که تأکید جدی و صریحی بر رفع تحریم‌ها داشت، رهبر انقلاب اسلامی بودند، چراکه دولتمردان پس از انتخاب مجدد روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور اهمیتی به اصلاح روابط با سایر کشورها به‌ویژه رابطه تضعیف‌شده با غربی‌ها ندادند. دولت روحانی در سال‌های اخیر تمام تعهدات برجامی را بدون این‌که حتی یک گام از طرف‌های غربی ببیند اجرایی کرد.
اصلاح لایحه بودجه گامی در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها

حانیه مسجودی
تأکید بر رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی غربی‌ها دقیقا پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم شدت بیشتری به خود گرفت. تا پیش از آن تنها رکن مهم جمهوری اسلامی که تأکید جدی و صریحی بر رفع تحریم‌ها داشت، رهبر انقلاب اسلامی بودند، چراکه دولتمردان پس از انتخاب مجدد روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور اهمیتی به اصلاح روابط با سایر کشورها به‌ویژه رابطه تضعیف‌شده با غربی‌ها ندادند. دولت روحانی در سال‌های اخیر تمام تعهدات برجامی را بدون این‌که حتی یک گام از طرف‌های غربی ببیند اجرایی کرد.
اما مجلس شورای اسلامی با تصویب قانونی تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» گام‌های کاهشی ایران را درراستای احقاق حقوق ملت و صیانت از منافع ملی تقویت کرد.
رفع تحریم و خنثی‌سازی تحریم، موردتوجه مجلس یازدهم
 محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در همایش گرامیداشت یک صدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی، رفع تحریم و خنثی‌سازی‌ تحریم را دونقطه مهم و موردتوجه برای مجلس یازدهم عنوان کرد و اظهار داشت: برای تحقق این دو مهم در مجلس قانون راهبردی رفع تحریم تصویب شد که اثرات و برکات آن جدی خواهد بود و مردم ان‌شاء الله به عینه آن را لمس خواهند کرد.
رئیس مجلس در ادامه، اصلاح بودجه را یکی از راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها می‌داند. بودجه‌ای که در سال‌های اخیر بدون توجه به اصلاح ساختاری به مجلس ارائه می‌شد و هرسال کسری تراز عملیاتی آن افزایش می‌یافت. 
قالیباف در همین راستا افزود: در بحث خنثی‌سازی تحریم دو موضوع جدی در دستور کار مجلس است که اصلاح ساختار بودجه و نظارت بر آن است که به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشکل ما در بخش اقتصاد عدم توجه به این موضوع است که باید رفع شود.
اصلاح ساختاری بودجه، راه خنثی‌سازی تحریم‌ها 
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: درحالی‌که مجلس فرصت سازی برای رفع تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار داده است، ریل‌گذاری برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها را، راهبرد اصلی خود می‌داند که مهم‌ترین اقدام  تأکید بر اصلاح ساختاری بودجه به‌عنوان سند مالی کشور است که در آن می‌توان با کاهش و شفافیت کسری بودجه، تورم بیش‌ازحد را کنترل کرد و با رویکرد ضد تبعیض و اشتغال‌زا مسیر اقتصاد سال آینده کشور را به نفع مردم و کارآفرینان جهت داد.وی بیان کرد: همچنین در حوزه خنثی‌سازی تحریم‌ها
دو مؤلفه اصلاح ساختار بودجه و تنظیم برنامه هفتم توسعه مبتنی بر اصلاحات یادشده در دستور کار قرار دارد. امروزه ریشه بسیاری از مسائل در کشور مانند تورم، گرانی و نقدینگی این است که به مؤلفه‌های یادشده توجهی نشده است.قالیباف ادامه داد: برای تحقق مؤلفه‌های یادشده ۳ الی ۴ سال زمان نیاز است لذا در مجلس یازدهم درصدد دستیابی به این امر هستیم. البته در بودجه ۱۴۰۰ گام‌هایی برداشته شد اما باید به مردم، نخبگان و صاحب‌نظران بگوییم این قدم‌ها کافی نیست زیرا بستر آن فراهم نبوده است.
وی افزود: لایحه بودجه ۱۴۰۰ در ابتدا توسط مجلس تصویب نشد اما به دلیل آنکه نمی‌شود کشور را بدون بودجه اداره کرد، تا جایی که می‌شد انضباط مالی، شفافیت، اشتغال‌زایی، تولید، معیشت مردم، توجه به‌سلامت، محرومیت‌زدایی و تمرکزگرایی مبتنی بر توجه به برنامه‌ریزی در استان‌ها و شهرستان‌ها در اولویت قرار گرفت.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی تحلیلی بر روند مبارزات مردم ایران‌زمین داریم، می‌بینیم که هیچ‌وقت، هیچ ملتی به کسانی که وطن‌فروشی کردند و سر تعظیم برای بیگانگان فرود آوردند تعظیم نکرد و پاسخ مثبت نداد و امروز هم مردم ایران اسلامی روبه‌جلو هستند و وظیفه‌داریم راه را برای آن‌ها بازکنیم.
 پیاده‌نظام مجلس، سازنده سلاح خنثی‌کننده تحریم‌ها
درنهایت نیز با توجه به تلاش مجلس برای بهبود روند قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین مصوب شده، می‌توان امیدوار بود که جزئی از لایحه بودجه دولت برای سال آتی روند اصلاحی خود را به‌خوبی در موارد مختلف اقتصادی برای ماه‌های آینده طی کند و کمی از فشارهای معیشتی که در سال‌های اخیر به‌واسطه مدیریت فشل دولت روحانی بر مردم واردشده بود کاهش یابد.
بااین‌حال اکثرقریب به‌اتفاق نمایندگان مجلس به‌علاوه رئیس این قوه اذعان کرده‌اند که به دلیل سیاست‌های غلط دولت و ذهنیت آقایان که به سمت توجه به توان داخلی نیست، نتوانسته‌اند آن‌طور که بایدوشاید اصلاحات مدنظر رهبر فرزانه انقلاب را در لایحه سال ۱۴۰۰ پیاده کنند اما پیاده‌نظام مجلس یازدهم این مسیر را آغاز کرده است و در اواخر نیمه نخست سال آتی نیز اصلاح ساختار بودجه برای تنظیم بودجه‌ای با کسری کمتر برای خنثی‌سازی تحریم‌ها آغاز خواهد شد.همان‌طور که بر همگان از پیر و جوان تا مردان سیاست روشن است، اقتصاد مهم‌ترین بعد فشار دشمنان به کشور است و برای رها شدن از بند تحریم‌ها و فشارهای جهانی شیطان بزرگ باید رفاه جامعه، فشار کمتر به تولیدکنندگان، حمایت بیشتر برای صادرکنندگان و اقتصاد  مقاومتی را موردتوجه قرارداد و این توجه به عمل در تمام رکن‌های نظام تبدیل شود.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.