اشغالگران آمریکایی زیر آتش مقاومت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72104
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۲۶ |
آمریکا باید میان خروج اجباری یا داوطلبانه از سوریه، یک گزینه را انتخاب کند

اشغالگران آمریکایی زیر آتش مقاومت

پایگاه‌های اشغالگران آمریکایی در سوریه، زیر آتش سنگین مقاومت قرار گرفته‌ و بر شدت حملات علیه این پایگاه‌ها افزوده شده است. شکل گیری مقاومت مردمی در شرق سوریه ناظر به همین مسئله باید مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد. بدون شک مخالفت ساکنان مناطق شرقی سوریه در خصوص حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی ، محدود به برگزاری تظاهرات نخواهد شد.ما شاهد بسط مقاومت مردمی در این مناطق خواهیم بود.
اشغالگران آمریکایی زیر آتش مقاومت

گروه بین الملل
پایگاه‌های اشغالگران آمریکایی در سوریه، زیر آتش سنگین مقاومت قرار گرفته‌ و بر شدت حملات علیه این پایگاه‌ها افزوده شده است. شکل گیری مقاومت مردمی در شرق سوریه ناظر به همین مسئله باید مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد. بدون شک مخالفت ساکنان مناطق شرقی سوریه در خصوص حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی ، محدود به برگزاری تظاهرات نخواهد شد.ما شاهد بسط مقاومت مردمی در این مناطق خواهیم بود. بر همین اساس، تنها راه پیش روی نظامیان آمریکایی، خروج از سوریه می باشد. فراتر از آن، اکنون که تروریسم تکفیری در سوریه نابود شده است، مقامات آمریکایی بهانه ای ظاهری برای باقی ماندن در سوریه ندارند. بر همگان مسجل است که هدف اشغالگران آمریکایی از حضور در سوریه و مناطقی که دارای منابع غنی انرژی می باشند، چیست! آنها در صدد تاراج نفت و گاز و انرژی سوریه و حمایت از تروریسم در راستای رسیدن به مطامع خود هستند.طی ماه‌های اخیر و به طور مشخص دو هفته گذشته، حملات علیه مقرهای آمریکا در خاک سوریه تشدید شده است. نیروهای آمریکایی در چند پایگاه نظامی در سوریه مستقر هستند که مهمترین‌ آنها در نزدیکی میدان نفتی العمر و میدان گازی کنیکو در دیرالزور و التنف در جنوب شرق سوریه است.
  آمریکا نگران است
با این‌که سخنگوی وزارت دفاع آمریکا چند روز پیش مدعی شد که واشنگتن نگران تشدید تنش‌ها در سوریه نیست و هر کاری برای حفاظت از نظامیانش در این کشور انجام می‌دهد، اما اخیرا  رسانه‌های عربی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی یک پایگاه نظامی در روستای نقاره واقع در سه کیلومتری جنوب غربی القامشلی احداث کردند که این سومین پایگاه در این منطقه است و پایگاه‌های دیگر یکی در روستای هیمو (شمال غربی القامشلی) و دیگری در روستای تل فارس واقع در نزدیکی فرودگاه القامشلی احداث شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، اهمیت پایگاه جدید در این است که در نزدیکی فرودگاه القامشلی تحت سیطره نیروهای روسی واقع شده است و پایگاه اصلی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در شمال شرقی سوریه به حساب می‌آید.احداث این پایگاه همزمان با انتقال تجهیزات نظامی و مهمات از منطقه کردستان عراق بود و روز جمعه نیز تجهیزات نظامی دیگری به این منطقه ارسال شد.
 مقاومت اشغالگران فایده ای ندارد 
بررسی این تحولات میدانی نشان می‌دهد که آمریکا در تدارک برای رویارویی با تشدید حملات علیه نیروهای خود در سوریه است و تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا از سوریه خارج نشود، اما به اعتقاد ناظران سیاسی در سایه تأکید ویژه دمشق بر این امر که به حضور اشغالگرانه آمریکایی‌ها در خاک خود پایان خواهد داد، شمارش معکوس برای پایان یافتن اشغالگری آمریکا در سوریه آغاز شده است. روزنامه «رأی الیوم» با انتشار یادداشتی در خصوص تشدید حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی در سوریه، نوشت:  بررسی تحرکات میدانی در سوریه، به وضوح نشان می‌دهد که نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، در حال آماده شدن برای مرحله دشوار آتی هستند، پس از آن‌که مشخص شد که حملات علیه پایگاه‌های آن‌ها در شمال شرق و شرق سوریه، رویدادهای گذرایی نیست و روندی است که ادامه خواهد یافت و ممکن است تشدید شود و شکل‌های متفاوتی به خود بگیرد. روندی که با شلیک موشک از راه دور و ارسال پهپادهای بمب‌گذاری شده آغاز شد اما ممکن است این نوع هدف‌گیری ادامه نیابد و  به احتمال زیاد با تکمیل زیرساخت‌های نظامی و لجستیکی، ساختارها و سازوکارهای این اقدام توسعه یابد و اشکال دیگری به خود بگیرد.
 استیصال آمریکا در سوریه 
در ادامه این یادداشت آمده است،  سایر اشکال هدف‌گیری آمریکایی‌ها در سوریه می‌تواند به شکل جاسازی مواد منفجره، کمین‌گذاشتن و تمرکز بر مسیرهای حرکت کاروان‌های تدارکاتی، جاده‌ها و سایر روش‌های مقاومتی و جنگ چریکی باشد که نیروهای مقاومت به خوبی در آن به دلیل استفاده در عراق و جنوب لبنان مهارت دارند. کاری که در برابر نیروهای آمریکایی و اشغالگران اسرائیلی انجام داده‌اند و دستاوردهای بزرگی کسب کرده‌اند.به اعتقاد نویسنده، حملات دو روز پیش به پایگاه آمریکایی‌ها در میدان العمر در حومه دیرالزور، صحنه را شفاف‌تر می‌کند و نشان می‌دهد که این حملات یک روند و تصمیم است نه یک واکنش فصلی. شعله‌های آتش در این پایگاه به این معنا بود که موشک‌ها به اهداف خود در داخل پایگاه اصابت کرده‌اند هر چند که اعلام شد این حمله هیچ تلفات انسانی به همراه نداشت.  اما برخی منابع اعلام کردند که آمبولانس‌های متعددی به ویژه به سمت منطقه‌ مسکونی مرتبط با این پایگاه‌ که سربازان آمریکایی در آن اقامت دارند، گسیل داده شده بودند.
بنا بر این یادداشت، شمار حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی مستقر در شرق سوریه و شرق فرات از اوایل ماه آگوست گذشته افزایش یافت و پایگاه التنف در مرز سوریه و عراق مورد حمله سه پهپاد قرار گرفت. نیروهای آمریکایی در میدان العمر، هفته پیش نیز شاهد حملات مشابهی بود. در تاریخ ۲۵ آگوست گذشته نیز پایگاه آمریکایی در میدان کونیکو، شاهد حملات موشکی بود که موجب شد نیروهای آمریکایی به دستور مستقیم جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، حملات خشونت آمیزی را علیه مقرها و انبارهای تسلیحات متعلق به نیروهای ائتلاف مقاومت انجام دهند.
  آمریکا چاره ای جز خروج از سوریه ندارد 
به اعتقاد نگارنده، احتمالا ایالات متحده آمریکا، واقعیت صحنه فرارو  را درک کرده و حرکات خود را برای آماده شدن برای مرحله بعدی رویارویی آغاز کرده است. در همین راستا، تجهیزات نظامی آمریکا وارد شهرک «الیعربیه» در استان الحسکه در شمال شرق سوریه شده و رسانه‌ها به نقل از منابع محلی گزارش دادند که کاروان‌های لجستیک آمریکایی از گذرگاه التنف از خاک عراق وارد سوریه شده‌اند. این کاروان‌ها حاوی مهمات، ماشین آلات، بلوک‌های سیمانی و تجهیزات برای محافظت از افراد بودند و وارد پایگاه آمریکایی در منطقه الشدادی در حومه الحسکه در شمال شرق سوریه شدند. در مقابل، نیروهای وابسته به محور مقاومت در سوریه با پیش‌بینی پاسخ تلافی‌جویانه نیروهای آمریکایی، در منطقه شرق مستقر شدند و مقرهای خود را تغییر دادند.
در خاتمه این یادداشت آمده است: پایگاه‌های آمریکایی اطلاعات مربوط به داخل سوریه را با تل‌آویو به اشتراک می گذارند. امری که به اسرائیل فرصت‌های بیشتری برای حمله به برخی اهداف در داخل سوریه می‌دهد. بنابراین فشار برای اخراج نیروهای آمریکایی از سوریه به یک هدف روشن تبدیل شده است. به گفته این منابع شمارش معکوس برای خروج داوطلبانه یا اجباری نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.