اشتهای سیری‌ناپذیر بازار خودرو! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32161
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۳۲ |
در گزارشی، آخرین وضعیت قیمت خودرو بررسی شد؛

اشتهای سیری‌ناپذیر بازار خودرو!

بازار خودرو وضعیت سیری‌ناپذیری در گرانی پیدا کرده است. تاخت‌وتاز قیمت‌ها، بازار خودرو را در وضعیت بی‌ثباتی قرار داده و امکان پیش‌بینی قیمت‌ها را کاهش داده است. هرچند با نزول نرخ دلار در هفته گذشته، قیمت خودروها نیز در بازار تا اندازه‌ای پایین آمد، اما اکنون رئیس شورای رقابت خبر از مجوز خودروسازان مبنی‌بر افزایش قیمت‌ها برای سه‌ماهه سوم امسال داده است. 
اشتهای سیری‌ناپذیر بازار خودرو!
بازار خودرو وضعیت سیری‌ناپذیری در گرانی پیدا کرده است. تاخت‌وتاز قیمت‌ها، بازار خودرو را در وضعیت بی‌ثباتی قرار داده و امکان پیش‌بینی قیمت‌ها را کاهش داده است. هرچند با نزول نرخ دلار در هفته گذشته، قیمت خودروها نیز در بازار تا اندازه‌ای پایین آمد، اما اکنون رئیس شورای رقابت خبر از مجوز خودروسازان مبنی‌بر افزایش قیمت‌ها برای سه‌ماهه سوم امسال داده است. 
براساس مصوبه اردیبهشت‌ماه امسال شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هرسه‌ماه یک‌بار براساس نرخ تورم بخشی که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، افزایش قیمت‌ها را در محصولاتشان اعمال نمایند. این افزایش قیمت نیازمند تأیید شورای رقابت نیست و خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی، افزایش قیمت‌ها را در محصولات خود یک‌باره یا در دو مرحله انجام دهند. 
از سوی دیگر افزایش قیمت خودرو در سه ماه سوم در حالی مجوز گرفته است که صحبتی از افزایش کیفیت خودروها به میان آورده نمی‌شود و متأثر از نرخ ارز، مجوز افزایش قیمت‌ها داده شده است. 
یکی از دلایل مهم در بالا رفتن قیمت خودرو در سال‌های اخیر کاهش ارزش ریال و نقدینگی سرگردان بوده که خودرو را از کالایی مصرفی به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرده و موجب شده تقاضا برای آن به‌شدت بالا برود. تقاضای بالا برای خرید خودرو در کنار  کاهش تولید، باعث شده تا قیمت‌ها با سرعت بیشتری جهش داشته باشند.
علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم اولویت این وزارتخانه را از میان برداشتن انحصار در خودرو و حمایت ویژه واحدهای توانمند و افزایش تولیدات رقابتی در حوزه خودرو کشور عنوان کرده است. شاید بتوان علت اصلی مشکلات صنعت خودرو را انحصار گسترده در این صنعت عنوان کرد. با شکسته شدن این انحصار می‌توان بهبود وضعیت فشل خودروسازی کشور را انتظار داشت. 
بازار خودرو ثبات چندانی ندارد و قیمت‌ها تقریبا به صورت هفتگی تغییر می‌کنند. با کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر قیمت خودرو نیز تا حدودی رو به افول گذاشت، اما شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیا قیمت‌ها در این وضعیت باقی می‌مانند و یا دوباره روند افزایشی طی می‌کنند.
در حال حاضر اگرچه برای خودرو مشتری واقعی وجود ندارد و قیمت‌ها بیشتر برروی کاغذ تعیین می‌شوند، اما باز هم عدم وجود مشتری نتوانسته سرعت افزایش قیمت‌ها را متوقف کند.
  افزایش قیمت خودروسازان، تأثیری در قیمت حاشیه بازار ندارد
امیرحسین کاکایی کارشناس بازار خودرو در گفت‌وگو با «رسالت»، وضعیت خودرو را در شرایط اسفناکی دانست و افزود: قیمت‌گذاری غلط باعث شده صنعت خودرو از دو سال و نیم گذشته در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و طی چند ماه گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان ضرر و زیان ببیند و بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بدهی‌های دو خودروساز اصلی اضافه شود. ضرر و زیان به کاهش تولید و توقف آن می‌انجامد و این مسئله وضعیت بازار فعلی خودرو را شکل داده است.
وی افزود: شورای رقابت هرگز با افزایش کامل قیمت‌ها موافقت نمی‌کند و به همین علت خودروسازان همواره در حاشیه زیان هستند. این وضعیت از یک‌سو باعث افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود و از سوی دیگر وضعیت خودروسازی را بهبود نمی‌دهد. بنابراین قیمت‌ها باید افزایش پیدا کنند، زیرا قیمت مواد اولیه و کارگر بالا رفته است. 
کاکایی با تأکید بر اینکه باید تولید واقعی خودرو افزایش پیدا کنند، گفت: ماسال‌هاست درباره کنترل قیمت خودرو صحبت می‌کنیم، اما برای کنترل و بهبود کیفیت تولید هیچ اقدام مؤثری صورت نگرفته است. اگر اجازه آزاد شدن قیمت خودروها داده شود و تولید هم افزایش پیدا کند مشتری، تعیین‌کننده قیمت خودرو می‌شود. 
وی در پاسخ به این سؤال که مجوز افزایش قیمت خودرو، باعث گرانی در حاشیه بازار می‌شود یا خیر؟ افزود: لزوما چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد، زیرا قیمت در بازار به دلیل افزایش نرخ ارز به‌طور هیجانی بالا رفت و قیمت‌های کاذبی در بازار مطرح شد و خرید و فروش را محدود کرد. با توجه به اینکه قیمت ارز در حال کاهش است، قیمتی که از سوی خودروسازان مطرح می‌شود تأثیری در قیمت بازار آزاد نمی‌گذارد. اگر تولید خودرو بالا برود و قیمت ارز پایین بیاید، عده‌ای برای جلوگیری از پایین نیامدن ارزش سرمایه‌شان، اقدام به فروش می‌کنند و درنتیجه قیمت‌ها پایین می‌آیند. 
کاکایی درباره شرایط قیمت‌گذاری خودرو در بورس بیان کرد: بازار قیمت خودرو در شرایط فعلی به‌هم‌ریخته است و قیمت‌های متفاوتی از یک خودرو داده می‌شود. اکنون این ادعا مطرح می‌شود که قیمت‌گذاری در بورس صورت بگیرد که وضعیت شفاف‌تری دارد. سپردن قیمت به مکانیزم بازار برای به تعادل رساندن قیمت‌ها، اقدام درستی است، اما باید توجه داشت قیمت‌گذاری در بورس هزینه دارد، مانند نمایشگاه داران که بعد از معامله باید هزینه دریافت کنند، با این تفاوت که در بورس پرداخت هزینه‌ها شفاف‌تر است. 
این کارشناس بازار خودرو با اشاره به لزوم افزایش تولید خودرو به عنوان راه‌حل بهبود وضعیت بازار بیان کرد: هر بار که قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند، به دنبال راه‌حل می‌رویم که تنها راه‌حل آن هم افزایش تولید است. باید شرایط تولید تسهیل شود و امکان ترخیص قطعات خودرو از گمرکات فراهم گردد تا روند تولید خودرو سرعت بیشتری بگیرد، اما بعضی از قوانین در کشور برخلاف تولید عمل می‌کنند. بنابراین باید فکری برای این مسئله کرد. 
کاکایی اضافه کرد: خودروسازان ظرفیت تولید یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه را دارند، اما مشکل در تأمین قطعه دارند. اکنون با وجود تحریم‌ها، واردات قطعات به نصف کاهش پیدا کرده است، اما اگر بتوان مشکلات گمرکات را رفع کرد، قطعه سازان تولید را بالا می‌برند و به افزایش عرضه خودرو و بالطبع کاهش قیمت‌ها کمک می‌کنند.  
وی در پایان سخنانش اظهار کرد: سیاست‌گذاران با تصمیمات خود جلوی تولید را گرفته‌اند که یکی از آن‌ها قیمت‌گذاری دستوری است. با چنین سیاست‌هایی، شرکت‌های خودروساز با ضرر و زیان تولید می‌کنند. ۲۸ شرکت خودروسازی خصوصی هستند که هیچ‌کدام از آن‌ها تولید ندارند و فقط خودروسازان دولتی اقدام به تولید می‌کنند. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.