اسناد بدهی‌های قالیباف در شهرداری منتشر شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8714
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴ | 768 بازدید |

اسناد بدهی‌های قالیباف در شهرداری منتشر شد

اسناد بدهی‌های محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران به ریز منتشر شد. معاون مالی اقتصادی وقت شهرداری رقم بدهی‌ها را 16 هزار میلیارد تومان عنوان و تأکید کرد که 44 هزار و 609 میلیارد تومان هم منابع قابل مصرف برای مدیریت جدید بر جا گذاشته‌ایم.
اسناد بدهی‌های قالیباف در شهرداری منتشر شد

شورای پنجم شهر تهران معتقد است که مدیریت سابق شهرداری تهران بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای آنها به جا گذاشته است و به همین دلیل آنها نمی‌توانند بسیاری از کارها را در شهر انجام دهند و شهرداری وضعیت مالی خوبی ندارد. 

محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران یکی از منتقدین جدی به این موضوع است و بارها اعلام کرده است که شهرداری سابق بدهی هنگفتی روی دست مدیریت شهری گذاشته است. حتی در خصوص اظهارات میرلوحی محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران شکایت کرد و در دادگاه میرلوحی محکوم شد.

 محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته به خبرنگار فارس اسناد بدهی‌های شهرداری را به صورت یک جدول ۲ ستون و ۴ ردیفی داد که فقط در آن کلیات بدهی شامل دیون و تعهدات ثبت شده، دیون و تعهدات بانک‌ها و اوراق مشارکت، بیمه و مالیات ثبت نشده و سایر دیون ثبت نشده ، که از سوی حناچی شهردار تهران در پی تذکرات متعدد شورایی ها ارسال شده بود، داد.

اما مدیریت سابق شهرداری اسناد تمامی بدهی‌ها را به ریز در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد. 

 قالیباف چقدر از بانک ها تسهیلات گرفت

در گزارش آخرین وضعیت تسهیلات ارزی و ریالی تا روز ۱۶ مرداد ۹۶   میزان بدهی شهرداری تهران به   بانک ملی، تجارت، ملت، سپه، شهر، سرمایه، صنعت و معدن، صادرات و سامان به ریز آمده است و حتی اعلام شده است که این تسهیلات برای پروژه صدر – نیایش، خطوط مترو، نوسازی بافت فرسوده، امام علی، خط ۴ مترو، خرید واگن و سایر پروژه‌های شهری مورد استفاده قرار گرفته شده است.

دیون تفکیکی شهرداری تهران

همچنین مجموع کلی بدهی‌ها شامل دیون، تسهیلات بانکی شهرداری تهران طی ۱۲ سال گذشته ۱۵.۵۱۱ میلیارد تومان است که به تفکیک دیون مناطق ۲۲ گانه ۶.۳۵۱، سازمان‌ها و شرکت‌ها ۲.۱۶۸ و تسهیلات بانکی ۶.۹۹۲ بوده است. 

قالیباف چقدر برای مدیریت جدید شهری منابع گذاشت؟

قدرت‌الله گودرزی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف شهردار تهران، تا تاریخ ۱۷ مرداد ۹۶ کل بدهی‌ها ۱۵ هزار و ۵۱۱ میلیارد تومان بوده است و همچنین تا تاریخ ۱۷ مرداد ۹۶، ۴۴ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان منابع قابل مصرف برای آقای نجفی از دوران قالیباف بر جای مانده است. 

به گفته گودرزی، مطالبات شهرداری از دولت از سال ۸۶ تا پایان ۹۵ به ارزش ۱۹۰۰۰، املاک قابل فروش تهاتر یا واگذاری به ارزش ۱۰۰۰۰، پروژه‌های مشارکتی آماده فروش سازمان سرمایه‌گذاری سهم شهرداری ۹۱۷۱، طلب از ارگان‌ها ۳۹۰۳.۵، اصل و جریمه مطالبات شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی تهران و جریمه بابت درآمدهای پایدار به ارزش ۱۵۰۰، چک‌های برگشتی به ارزش ۷۵۰ و پروژه‌های مجتمع ایستگاهی قابل بهره‌برداری ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و در جمع ۴۴.۶۰۹.۵ میلیارد تومان برای مدیریت جدید منابع قابل مصرف بر جای مانده است.

دولت چقدر به شهرداری بده کار است؟

وی به جدول فوق اشاره کرد و گفت: مبلغ ۱۰۸۰ میلیارد تومان ارزش املاک خام است که بارگذاری ارزش این املاک قریب به ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان است مبنای محاسبه قرار گرفته است. اگر مبلغ ۱۶۰۰۰ میلیارد تومان بدهی شهرداری در دوران مدیریت قبلی را از منابع قابل مصرف به جا مانده برای شهردار جدید کسر کنیم باز مبلغ ۳۳۳۲۶ میلیارد تومان منابع قابل مصرف از دوره قالیباف برای آقای نجفی شهردار جدید تهران بر جا مانده بود. 

بر اساس این گزارش، مطالبات ریالی شهرداری تهران از دولت طی سال‌های ۸۴ تا ۹۶ به ریز اعلام شد.عوارض مستمر در مناطق ۲۲‌گانه ۳۲۰، عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده ۱۰۰۰، عوارض ویژه ساختمان استانداری تهران ۶۵، آرای کمیسیون ماده ۱۰۰، ماده ۷۷ و سایر دعاوی حقوقی ۱۲۷۳، سهم دولت در تخفیفات بافت فرسوده ۵۰ درصد ۵۷۵، سهم دولت در تملک و ساخت‌وساز ایستگاه‌های مترو ۵۰ درصد ۳۱۲۸، سهم دولت در یارانه بلیط اتوبوسرانی تهران (یک سوم بهای تمام شده) ۱۳۸۱، سهم دولت در یارانه بلیط شرکت بهره‌برداری مترو تهران (یک سوم بهای تمام شده) ۷۱۴، سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول شده شهر تهران ۶۰ درصد ۹۷۲، سهم دولت در شرکت مترو مخارج طراحی و تجهیز ۵۰ درصد ۵۷۱۰ بوده است که جمع آن ۱۵۱۳۸ میلیارد تومان است.

دولت یک میلیارد دلار توسعه مترو را نداد

همچنین بر اساس قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب سال ۱۳۸۵ و بر اساس ماده واحده ذیل آن دولت مکلف بود مبلغ یک میلیارد دلار بابت تأمین تجهیزات و احداث خطوط مترو از محل حساب ذخیره ارزی به شهرداری تهران پرداخت کنند که این امر رخ نداد.

بر اساس این گزارش منابع قابل حصول از پروژه‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری مشخص است و همچنین نام پروژه، منطقه، ارزش کل، قدرالسهم شهرداری و ارزش برآوردی قدرالسهم شهرداری تهران (میلیارد تومان) به تفکیک در جدول زیر آمده است.

بر اساس این گزارش، منابع قابل حصول از مجتمع‌های ایستگاهی مترو به تفکیک آمده است.

۳ برابر بدهی منابع گذاشته ایم

بر اساس گزارش، با توجه به بدهی شهرداری و منابع بر جای مانده بیش از ۳ برابر بدهی‌های، منابع قابل مصرف برای مدیران جدید بر جای مانده است. 

حاضر به مناظره هستیم

همچنین گودرزی معاون قالیباف از مدیران شهری خواست که اگر سوءتفاهمی دارند حاضر به پاسخگویی است و همچنین می‌تواند به صورت مناظره پاسخ آنها را با سند و مدرک بدهد.

مدیریت فعلی شهری بارها و بارها کم‌کاری‌های خود را بر گردن مدیران سابق انداخته است و معتقد هستند که به دلیل انباشت بدهی‌ها، شهرداری قفل شده است. این در حالی است که مدیران قبلی این موضوع را رد می‌کنند و با سند اعلام می‌کنند که صحبت‌های آنها کذب است البته محمدباقر قالیباف شهردار تهران در یک برنامه تلویزیونی تمامی موضوعات را رد کرد و گفت که این حرف ها فقط یک دروغ بزرگ است و وقتی شورای چهارم تمام شد ما گزارش‌های بدهی‌ها و اموال شهرداری را ارائه کردیم و این موضوع به صورت مصوبه شورا در آمده است و در نهایت این مصوبه به شورای پنجم ارائه و در حال حاضر نیز اسناد آن موجود است و در آن مصوبه میزان بدهی‌ها ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که رقم ۱۴ هزار میلیارد آن مربوط به طلب شهرداری از دولت است.

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.