اسد:تاریخ انقضای نظم بعد از جنگ جهانی دوم سر آمده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 12138
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲ |

اسد:تاریخ انقضای نظم بعد از جنگ جهانی دوم سر آمده است

رئیس جمهور سوریه با اشاره به دور بودن رسانه‌های غربی از واقعگرایی، تأکید کرد که ثبات کنونی در سوریه، حاصل جانفشانی بیش از 100 هزار سرباز سوری است که کشته یا زخمی شده‌اند.
اسد:تاریخ انقضای نظم بعد از جنگ جهانی دوم سر آمده است

 بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که افکار عمومی جهان به ویژه مردم غرب، طی سال‌های اندک گذشته، تغییر پیدا کرده است.

اسد در گفت‌وگو با شبکه خبری «راشا تودی» تصریح کرد که جانفشانی‌های زیادی طی سالهای اخیر برای مقابله با تروریست‌ها صورت گرفته است و ثبات کنونی نیز، حاصل جانفشانی بیش از ۱۰۰ هزار سرباز سوری است که کشته یا زخمی شده‌اند.

رسانه‌های غربی، واقعگرا نیستند

وی درباره مصاحبه با رسانه‌های غربی گفت: «چند سال، با رسانه‌های غربی مصاحبه نکردم؛ زیرا این رسانه‌ها نمی‌خواهند [درباره سوریه] اطلاعی به دست آورند و واقعگرا باشند».

رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اینکه روسیه به شیوه‌های مختلف از منافع خود دفاع می‌کند، خاطر نشان کرد: «یکی از نمودهای این دفاع، مبارزه با تروریسم در کشوری است که دفاع از ملت روسیه تلقی می‌شود؛ زیرا تروریسم و ایدئولوژی آن، مرزی ندارند و مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسند».

حملات شیمیایی ارتش سوریه، در حد ادعا بود

اسد در ادامه تصریح کرد :«اتهامات مربوط به استفاده [ارتش سوریه] از سلاح شیمیایی، چیزی بیش از ادعا نبود و هر کس درباره آن سخن می‌گوید، باید دلیل ارائه دهد».

وی با بیان اینکه ارتش سوریه هیچ‌گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است، خاطر نشان کرد، برخی از کشورهای غربی، دست به ساخت نمایش‌های کامل در سوریه زدند؛ به گونه‌ای که یک نفر در بسیاری از حوادث، نقش قربانی را ایفا کرد، نه فقط در زمینه سلاح شیمایی، بلکه حتی در بمباران.

کلاه سفیدها وابسته به القاعده هستند

رئیس جمهور سوریه در بخش دیگری از این مصاحبه، درباه عناصر تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها»، تأکید کرد که عناصر حاضر در این گروه، در واقع یکی از عناصر وابسته به گروه تروریستی القاعده بود.

اسد ضمن انتقاد از یاوه‌سرایی غرب برای متهم جلوه‌ دادن ارتش سوریه در کشتار افراد غیر نظامی، خاطر نشان کرد: «غالب ملت سوریه، حامی دولت خود هستند. به همین دلیل ما با وجود این تجاوز، از نُه سال پیش، همچنان در اینجا حضور داریم».

وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی در پی آسیب رساندن به ملت سوریه هستند، گفت: «به همین دلیل از این مردم انتظار می‌رفت علیه حکومت خود شورش کنند، ولی آنان، این کار را انجام ندادند».

رئیس جمهوری سوریه، سیاست آمریکا را مبنی بر «آزمون و خطا» توصیف و تأکید کرد که این کشور، به دنبال «عروسک» است که تحت فرمان آنان باشند. در واقع رفتار آنان، این گونه است.

نظم جهانی تک‌قطبی منقضی شده

اسد با بیان اینکه «تاریخ نظم جهانی که پس از جنگ جهانی دوم، تأسیس شد، منقضی شده است»، تصریح کرد: «دیگر جهان تک‌قطبی مناسب نیست… قدرتهای نوظهوری مانند روسیه، چین، هند و سایر کشورها وجود دارند… ولی آمریکا در رهبری جهان، هیچ شریکی نمی‌پذیرد».

وی با اشاره به اینکه «آمریکایی‌ها خودشان به حمایت از گروه القاعده در افغانستان اعتراف کردند»، آمریکا و ترکیه را شرکای گروه تروریستی داعش در سرقت نفت سوریه از سال ۲۰۱۴ تا به امروز دانست.

رئیس جمهوری سوریه با تأکید بر اینکه «آمریکایی‌ها دائما در تلاشند که به انحاء مختلف، کشورهای دیگر را چپاول کند»، این مسئله را محدود به نفت یا منابع این کشور محدود نکرد، بلکه بر این باور است که آمریکا، حقوق سایر ملت‌ها را نیز از آنان، سلب می‌کند.

سرکرده داعش تحت نظارت آمریکا بود

وی با بیان اینکه ابوبکر البغدادی سرکرده اصلی داعش در زندانهای آمریکا حضور داشت و تحت نظارت آمریکایی‌ها بود، تأکید کرد، آمریکایی‌ها وی را آزاد کردند و نقش دیگری به وی محول کردند. واشنگتن می‌کوشد ذهن مردم دنیا را از رابطه مستقیم خود با القاعده، داعش و جبهه النصره پاک کند.

اسد درباره نقش صهیونیست‌ها در بحران سوریه گفت: «اسرائیلی‌ها سرزمین ما را اشغال کرده‌اند و بدیهی است که بخشی از هر چیزی باشند که می‌تواند علیه سوریه رخ داد».

رئیس جمهوری سوریه با اشاره به اینکه دمشق با بیشتر کشورهای غربی که نقش مستقیمی علیه سوریه داشتند، هیچ رابطه‌ای ندارد، رابطه به اتحادیه اروپا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را دو بُعدی دانست و گفت: آنان (اروپایی‌ها) از وی متنفر هستند، ولی در عین حال، به او نیاز دارند».

وی درباره مبارزه تروریسم هم گفت: «منفعت ما در این است که برای حمایت از غیر نظامیان، تروریست‌ها بُکشیم، نه اینکه افراد غیر نظامی و بی‌گناه را تحت سیطره تروریست‌ها رها کنیم، تا آنان را بُکشند».

اسد ضمن انتقاد از استانداردهای دوگانه غرب،  تصریح کرد: «بر اساس روایت آنان، گلوله‌ها، موشک‌ها و بمب‌های ما فقط می‌تواند غیر نظامیان را بُکشد، نه افراد مسلح را… ولی به هر حال، حملات هوایی [سوریه] علیه سازمان‌های تروریست‌هاست».

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.