استفاده از اراضی دیم برای استانداردسازی زراعت ضروری است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91976
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۵۷ |
حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس:

استفاده از اراضی دیم برای استانداردسازی زراعت ضروری است

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به طرح جهش تولید در دیمزارها پرداخت و با اشاره به نتایج کشت دیم در افزایش بهره‌وری و خودکفایی محصولات اساسی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که پرداختن به آن می‌تواند نتایج خوبی را در حوزه کشاورزی رقم بزند، کشت دیم می‌باشد.
استفاده از اراضی دیم برای استانداردسازی زراعت ضروری است

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست و نماینده مردم ملایر مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به طرح جهش تولید در دیمزارها پرداخت و با اشاره به نتایج کشت دیم در افزایش بهره‌وری و خودکفایی محصولات اساسی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که پرداختن به آن می‌تواند نتایج خوبی را در حوزه کشاورزی رقم بزند، کشت دیم می‌باشد. به سبب آنکه کشور ایران، کشوری خشک با بارش کم است و معدل بارندگی همواره در حال کاهش می‌باشد، می‌بایست مؤلفه استانداردسازی زراعت را به‌خوبی دنبال کنیم. 

وی با اشاره به استانداردسازی زراعت افزود: یکی از موضوعات مهم در بخش استانداردسازی زراعت، استفاده از اراضی دیم است. استفاده از اراضی دیم موضوعی مطرح در دنیا می‌باشد و معدل بالایی را در بخش کشاورزی از آن خودکرده است. تبدیل و تغییر اصلاح الگوی کشت و استفاده از اراضی دیم می‌تواند راهبردی برای افزایش بهره‌وری در بخش محصولات کشاورزی باشد. براین اساس ضرورت دارد تا اراضی دیم کشور را به‌خوبی احیا کنیم و از بذر مقاوم و متناسب با اقلیم کشور بهره بگیریم. 
حجت‌الاسلام آزادی‌خواه با اشاره به لزوم حداکثر استفاده از آب‌های سطحی تصریح کرد: به‌منظور بهره‌گیری از دیمزارها می‌بایست از سموم متناسب بهره بگیریم و مهندسی خاک را در دستورکار قرار دهیم. منظور از‌ مهندسی خاک دنبال کردن مباحثی همچون شیوه درست شخم زدن زمین است تا حداکثر استفاده از آب‌های سطحی رقم بخورد. 
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست با تأکید بر تقویت منابع زیرزمینی کشور همچنین خاطرنشان کرد: به طورحتم هراندازه که توسعه دیمزارها را در دستورکار قراردهیم و زراعتمان را متناسب با بارش‌ها و آب‌های سطحی سازیم، منابع زیرزمینی‌مان را تقویت خواهیم کرد.

او بابیان اینکه حفظ منابع زیرزمینی برای ذخایر‌ محصولات کشاورزی مثمرثمر خواهد بود، متذکر شد: به طورحتم جهش تولید در دیمزارها موجب خودکفایی محصولات اساسی کشاورزی خواهد شد. اگر به‌درستی از اراضی دیم بهره‌بگیریم و کشت را اولویت‌بندی کنیم، شاهد نتایج خوبی خواهیم بود. 
وی با تبیین الگوی کشت محصولات استراتژیک یادآور شد: ضرورت دارد تا درکشت محصولات کشاورزی و استفاده از اراضی دیم، اولویت را کشت محصولات استراتژیک همچون جو قرار دهیم. امروز‌ جو دیم می‌تواند یک الگوی موفق برای خودکفایی در حوزه نهاده‌های دامی باشد. 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش بهره‌وری و تولید گندم بیان کرد: برای تولید گندم می‌توانیم از کشت دیم بهره‌بگیریم و ظرفیت خودکفایی را رقم بزنیم. بی‌شک با توسعه دیمزارها می‌توانیم در حوزه نهاده‌های دامی، خوراک دام و کالاهای اساسی به موفقیت دست پیدا کنیم و بخش قابل‌توجهی از تولید را ذخیره‌سازیم. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.