اروپایی‌ها با بهانه‌جویی به دنبال ورود دوباره آمریکا به برجام هستند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40074
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۱۹ |
علی علیزاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اروپایی‌ها با بهانه‌جویی به دنبال ورود دوباره آمریکا به برجام هستند

علی علیزاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره اقدامات اروپایی‌ها و تحرکات آنان علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: در طول تاریخ، ما خباثت اروپایی‌ها نسبت به ایران را بسیار جلوتر از اقدامات آمریکایی‌ها شاهد بوده‌ایم.
اروپایی‌ها با بهانه‌جویی به دنبال ورود دوباره آمریکا به برجام هستند

گروه سیاسی
علی علیزاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره اقدامات اروپایی‌ها و تحرکات آنان علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: در طول تاریخ، ما خباثت اروپایی‌ها نسبت به ایران را بسیار جلوتر از اقدامات آمریکایی‌ها شاهد بوده‌ایم. حتی قبل از این‌که پرونده هسته‌ای کشورمان مطرح شود، این اروپایی‌ها بودند که در قالب گفت‌وگوهای انتقادی و با طرح ادعای تولید سلاح‌های کشتار جمعی، عدم رعایت حقوق بشر و مسائل مشابه آن علیه ایران، اهداف استعماری خودشان را پیگیری می‌کردند. در ادامه نیز، با شروع پرونده هسته‌ای کشورمان از سال ۸۲ تاکنون و با ورود آمریکا به روند گفت‌وگوها و پیگیری مسائل مرتبط با آن، اروپایی‌ها نیز بارها تلاش کرده‌اند با آمریکا به اجماع برسند و فشارهای سنگین و کشنده‌ای را علیه ایران به تصویب برسانند.
 نماینده مردم مراغه در مجلس ادامه داد: باتوجه به تصویب و اجرایی شدن مؤثر و به موقع قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، اروپایی‌ها احساس کردند از سوی جمهوری اسلامی ایران ضربه سخت و کارسازی خورده‌اند و درنتیجه آن کشورمان به شرایط قبلی خود پیش از اجرای تعهدات برجام باز خواهد گشت، گرچه تا دستیابی به شرایط ماقبل برجام فاصله زیادی مانده است اما شروع حرکت ایران در این مسیر باعث شد تا اینها به تکاپو بیفتند. عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: این شرایط در حالی است که ابتدا دولت آمریکا نقض پیمان کرده و از برجام خارج شده، بنابراین برای ورود دوباره به برجام باید هزینه آن را بپردازد. هزینه چنین اقدامی هم همانطور که ایران بارها بر آن تأکید کرده، لغو تمامی تحریم‌ها و بازگشت بدون قید و شرط آمریکایی‌ها به برجام است. طبیعتا آمریکایی‌ها که با دست خودشان شرایط فعلی را به وجود آورده‌اند، اروپایی‌ها را بهترین آلترناتیو و جایگزین خودشان برای پیگیری سیاست‌های ضد ایران می‌دانند و وظیفه متوقف کردن تقویت توان هسته‌ای کشورمان را به دولت‌های اروپایی سپرده‌اند. اروپایی‌ها همپیمان راهبردی آمریکایی‌ها هستند و تمامی تلاش‌های آن‌ها در مجامع بین‌المللی در راستای اجرای خواسته‌ها و اهداف آمریکاست، در چنین شرایطی، قابل پیش‌بینی این است که تمامی اقدامات و تحرکات آنان علیه کشورمان با هدف بهانه جویی برای ورود دوباره آمریکا به عرصه تحولات پرونده هسته‌ای است. 
 علیزاده همچنین معتقد است: هرچند آمریکایی‌ها خارج از برجام نیز کماکان به فشارها و تحریم‌های خودشان علیه ایران ادامه می‌دهند، اما همراهی و کمک اروپایی‌ها به آنان در این مسیر قطعا باعث می‌شود ایران عکس العمل شدیدتری نشان بدهد. اقدامات و مسیری که اروپایی‌ها پیش گرفته‌اند، قطعا به ضررشان خواهد بود زیرا در چنین شرایطی اگر خواسته‌های ایران برآورده نشود گام‌های بیشتری را برای کاهش تعهدات هسته‌ای برخواهد داشت و حداقلش این است که مجلس از این موضع کوتاه نخواهد آمد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.