ارزش گفتمان مقاومت را دریابیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45732
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۴۰ |

ارزش گفتمان مقاومت را دریابیم

سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی و سرداران بی‌ادعا و مؤمن دیگر مانند مرحوم سردار حجازی در طول دوران حیات بابرکت خود، تقویت گفتمان مقاومت و شبکه‌سازی آن در منطقه را با دو هدف عمده در دستور کار قرار دادند.
ارزش گفتمان مقاومت را دریابیم

محمد مهرعلی
سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی و سرداران بی‌ادعا و مؤمن دیگر مانند مرحوم سردار حجازی در طول دوران حیات بابرکت خود، تقویت گفتمان مقاومت و شبکه‌سازی آن در منطقه را با دو هدف عمده در دستور کار قرار دادند: نخست خنثی‌سازی توطئه‌های مستمر دشمنان صهیونیستی، آمریکایی و سعودی در منطقه و دیگری، تقویت اضلاع گفتمانی مقاومت با هدف آگاه‌سازی نسل‌های فعلی و بعدی در منطقه و جهان اسلام. این شهدای بزرگوار به خوبی درک کرده بودند که اصلی‌ترین هدف دشمنان امنیت منطقه و جهان اسلام در برهه فعلی، ایجاد گسست میان مسلمانان و از بین بردن ثوابت و استراتژی‌های موجد  و مقوم «گفتمان مقاومت» می‌باشد. برخی دشمنان مانند ترامپ رئیس‌جمهور سابق  آمریکا، در این خصوص رویکرد آشکاری را در پیش گرفتند. اما برخی دیگر مانند دموکرات‌ها با تاکتیک‌های دیگری در این مسیر حرکت می‌کنند. همان‌گونه که مشخص است، هدف هر دو حزب سنتی آمریکا درنهایت یک چیز است: آن‌ها درصددند  ضمن دفرمه کردن استراتژی‌ها و ثوابت بازی ما در قبال منطقه و جهان، استراتژی‌های جدیدی را جایگزین آن‌ها نمایند. نخستین گام دشمنان جمهوری اسلامی ایران در این مسیر، «قابل معامله جلوه دادن اصول کلان سیاست خارجی» کشور است. به عبارت بهتر، ایالات‌متحده آمریکا و دیگر دشمنان دروهله نخست، ثوابت و اصول سیاست خارجی کشورمان (که آن‌ها نیز منبعث از آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند) را به تاکتیک‌هایی قابل‌انعطاف تقلیل می‌دهند و پس از شکستن پوسته و هسته سخت این اصول، آن‌ها را بر اساس اهداف خود انعطاف‌پذیر می‌سازند.
گفتمان مقاومت، برگرفته از اصل متعالی نفی سبیل است. بدون شک یکی از اصلی‌ترین درس‌هایی که حضرت امام خمینی(ره)  و رهبر حکیم انقلاب در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ملت ما و ملت‌های مسلمان داده‌اند، اصرار بر ثوابت و اصولی مانند «عدم پذیرش سلطه بیگانگان» است. این عدم سلطه‌پذیری، مصادیق متعددی دارد که باید نسبت به آن‌ها توجه ویژه داشت. حضرت امام خمینی (ره) با استناد به اصل نفی سبیل و اتخاذ سیاست «نه شرقی ،نه غربی »روح استقلال را در کالبد انقلاب اسلامی ایران دمید . اصل نفی سبیل یکی از پویاترین اصول اسلامی محسوب می‌شود. بر اساس آیه شریفه « و لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا» اساسا خداوند متعال راهی را برای سلطه کفار بر مسلمین قرار نداده است. در شرایطی که خداوند راهی را در این خصوص قرار نداده است، تمایل  برخی مسلمین به سلطه‌پذیری کفار بر آن‌ها یکی از اصلی‌ترین رموز درماندگی و استیصال آن‌ها در طول تاریخ محسوب می‌شود. 
در اینجا نسبت به ارزش ذاتی استراتژی «مقاومت فعال» آگاه می‌شویم: مقاومتی که عدم سلطه‌پذیری و مقاومت در برابر زورگویی دشمنان اجزای لاینفک آن را تشکیل می‌دهد .فراتر از آن،  اجزا و متعلقات استراتژی «مقاومت فعال» ، هرگز از سوی دشمنان قابل‌محاسبه نیست! این استراتژی، علاوه بر آنکه ضریب آسیب‌پذیری کشور در برابر تهدیدات را کاهش می‌دهد، محاسبات استراتژیک و تاکتیکی دشمنان را نیز در تقابل با نظام و ملت ما بر هم خواهد ریخت. «عدم سلطه‌پذیری»، میراث بزرگ انقلاب اسلامی ایران می‌باشد.میراث گران بهایی  که باید آن را با تمام قوا حفظ کرد.

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.