اردوغان به دنبال چیست؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10786
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۴ |
گزارش «رسالت» از انگیزه‌های دولت ترکیه برای حمله به شمال سوریه؛

اردوغان به دنبال چیست؟

ارتش ترکيه روز 17 مهرماه عمليات نظامي خود عليه شبه‌نظاميان کرد (يگان‌هاي مدافع خلق و نيروهاي دموکراتيک سوريه) را آغاز کرد. اين کشور در اين عمليات مدعي شد که هدفش فقط ايجاد منطقه امن در امتداد مرزهاي جنوبي خود با سوريه جهت اسکان بيش از دو ميليون آواره سوريه است
اردوغان به دنبال چیست؟

ارتش ترکيه روز ۱۷ مهرماه عمليات نظامي خود عليه شبه‌نظاميان کرد (يگان‌هاي مدافع خلق و نيروهاي دموکراتيک سوريه) را آغاز کرد. اين کشور در اين عمليات مدعي شد که هدفش فقط ايجاد منطقه امن در امتداد مرزهاي جنوبي خود با سوريه جهت اسکان بيش از دو ميليون آواره سوريه و همچنين دور کردن «شبه‌نظاميان تروريست» از مرزهاي ترکيه است. بسياري از کارشناسان در اين حوزه، اقدام ترکيه را نوعي تجاوز آشکار به سوريه قلمداد و معتقدند که ترکيه به بهانه برقراري امنيت ملي خود و دفاع از مرزهايش، اقدام به عمليات نظامي در سوريه کرده است اما اين اقدام به‌هيچ‌وجه قابل‌قبول نبوده و بسيار خطرناک است. حمله ارتش ترکيه به سوريه با واکنش‌هاي بسياري از سوي کشورهاي جهان مواجه شد. حال سؤال اينجاست که ترک‌ها با چه اهدافي وارد سوريه شدند و آيا اين حمله به نتيجه دلخواه آنها خواهد رسيد يا تنها بازيچه دست آمريکا شده‌اند. «رسالت» در همين زمينه گفت‌وگويي با سيد هادي سيدافقهي کارشناس تحولات غرب آسيا داشته که در ادامه مي‌خوانيد.
* دام آمريکا براي ترکيه در حمله به سوريه
سيد هادي سيدافقهي، کارشناس تحولات غرب آسيا درباره اهداف ترکيه براي ورود به سوريه، به «رسالت» ‌گفت: «ترکيه اعلام کرد، تروريست‌هاي زيرشاخه «پ.ک.ک» اجازه ندارند در کنار مرز اين کشور حکومت خودمختاري بپا کنند چون آنها با اين حزب هماهنگ هستند و اين موضوع امنيت ملي و تماميت ارضي آنها را به خطر مي‌اندازد. همچنين ترکيه مدعي است حدود سه ميليون آواره جنگي به جهت بحران در سوريه به ترکيه کوچ کرده‌اند و اين کشور نمي‌تواند تمام‌قد از آنها حمايت کند چراکه هزينه‌اش را ندارد.»
وي با اشاره به اين‌که ترکيه به بسياري از مناطق شمال سوريه چشم طمع دارد، افزود: «اين کشور اعلام کرد حتي سرزمين‌هاي خلافت عثماني نيز از آن ترکيه است و بايد به اين قلمرو بازگردد. مسئله ديگر ورود اين کشور به خاک سوريه است چون به‌صورت حساب‌نشده‌اي به تروريست‌ها در سوريه کمک کرد اما اکنون قصد دارد تا تروريست‌ها را نيز از خاک سرزمينش خارج کند چراکه معتقد است آنها امنيت ترکيه را به خطر مي‌اندازند.»
سيدافقهي با اشاره به اين‌که در پشت پرده اين اتفاقات آمريکايي‌ها نيز دست داشتند، خاطرنشان کرد: «آمريکا چطور به زعم ترامپ تصميم به خروج از سوريه گرفت و فضا را براي ورود ترکيه به آنجا باز کرد؟ برخي معتقدند اين دامي است که آمريکايي‌ها براي اردوغان چيدند تا قدرت بزرگ منطقه نشود.»
اين کارشناس تحولات غرب آسيا افزود: «مسئله ديگر آن است که اردوغان اعلام کرده قصد ايجاد منطقه امن را دارد، اما اين موضوع را در نظر ندارد اگر قصد انجام چنين اقدامي را دارد طبق قوانين بين‌المللي بايد تحت نظر و موافقت شوراي امنيت صورت پذيرد. به هر جهت بايد صبر کرد تا مشاهده کنيم اقدامات اردوغان تا چه اندازه پايدار خواهد بود و پس از اخراج کُردها از اين منطقه چه اقدام ديگر را در دستور کار خود دارد.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.