ادامه نسل‌کشی دشمن پیامدهای سختی دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93150
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۰۲ |
دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با همتای خود از آفریقای جنوبی

ادامه نسل‌کشی دشمن پیامدهای سختی دارد

ظهر روز یک شنبه «نالدی پاندور» وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان در محل ساختمان وزارت امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد.
ادامه نسل‌کشی دشمن پیامدهای سختی دارد

ظهر روز یک شنبه «نالدی پاندور» وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان در محل ساختمان وزارت امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد. پس‌ازاین دیدار، امیرعبداللهیان در نشست خبری با همتای آفریقای جنوبی خود در خصوص موضوعات مطرح‌شده گفت: ما امروز گفت وگوهای مهمی را در خصوص مناسبات دوجانبه و برخی موضوعات بین‌المللی در دستورکار داشتیم که اخیراً کمیسیون عالی مشترک دو کشور برگزار شد.

 یکی از موضوعات مشترک دیدار امروز ما پیگیری اسناد امضا شده و همچنین توافقات سفر اخیر آقای رئیسی به آفریقای جنوبی بود.به گزارش تسنیم، وی بابیان اینکه طبعاً آقای ماندلا به‌عنوان نماد مبارزه با آپارتاید شخصیتی شناخته شده است، اظهار داشت: به‌ویژه امروز جهانیان شاهد نسل‌کشی رژیم آپارتاید اسرائیل علیه مردم مقاوم و مظلوم غزه هستند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ما علاوه بر موضوعات دوجانبه، در خصوص وضعیت تداوم جنایات جنگی رژیم بحث داشتیم. از مواضع قوی دولت و مردم آفریقا در حمایت از فلسطین و در مقابله با  آپارتاید تشکر می‌کنیم.وی با اشاره به اینکه تهران و پرتوریا از مواضع مشترک در حوزه‌های بین‌المللی و همچنین دیدگاه‌های مشترک برخوردارند، تأکید کرد که در دستور کار مشترک ما، سفر مقامات دو کشور قرار دارد. سفر هیئتی از آفریقا به تهران در هفته آینده انجام می‌شود. همچنین سفر رئیس‌جمهور به آفریقا انجام خواهد شد و آخرین توافقات به امضای مقامات ذی‌ربط در حضور دو رئیس‌جمهور خواهد رسید.

وزیر خارجه کشورمان بابیان اینکه آنچه در غزه شاهدیم جنگ نیابتی اسرائیل به نمایندگی آمریکا است که علیه ملت مظلوم فلسطین اعمال می‌کند، افزود: اینکه آقای بایدن به تل‌آویو می‌آید و از رژیمی که بیمارستان‌ها، کلیساها، مساجد، منازل مسکونی، زنان و کودکان را به بهانه دروغ حمله به حماس هدف قرار می‌دهد یک اتفاق تلخ است.امیرعبداللهیان گفت: رئیس‌جمهور آمریکا با حضور خود در تل‌آویو اعلام کرد که صدها هواپیما و کشتی دارای سلاح ارسال خواهد کرد و مایه شرمساری است که اعلام می‌کند توانستم برای ورود بیست کامیون کمک انسانی به غزه هماهنگ کنم. این نشان می‌دهد که رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان وارد یک جنگ به شکلی نیابتی شده است.

وی ادامه داد: از این تریبون اعلام می‌کنم که امروز منطقه همانند بشکه باروت است. هرگونه محاسبه غلط در ادامه نسل‌کشی و کوچاندن اجباری می‌تواند پیامدهای سنگین و تلخ، هم در منطقه و هم علیه منافع جنگ‌افروزان داشته باشد.وزیر خارجه کشورمان با هشدار به آمریکا و رژیم اسرائیل که اگر فوراً جنایت علیه بشریت را متوقف نکند، هر احتمالی در هر لحظه‌ای وجود دارد و منطقه از کنترل خارج خواهد شد، اظهار داشت: در همین‌جا از تلاش‌های آقای گوترش و تأکید او بر ضرورت ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه سپاسگزارم. امروز کشورهای اسلامی بیش از هر زمانی به وحدت نزدیک‌تر می‌شوند و از موضع وزرای خارجه کشورهای اسلامی در جده تشکر می‌کنم.امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: طبعاً کشورهای اسلامی در روزهای آینده از مواضع منسجم‌تری در مقابله با این جنایت اسرائیلی برخوردار خواهند بود.

نالدی پاندور، وزیر خارجه آفریقا نیز در این دیدار در خصوص موضوعات مورد رایزنی گفت: از آقای وزیر تشکر می‌کنم که به گرمی از من در تهران استقبال کردند. اکنون شراکت قوی‌تری داریم. ما شرکای یکدیگر در بریکس هستیم. در خصوص اینکه ایران که اکنون عضو دائم بریکس شده با آقای وزیر صحبت کردیم.وی ادامه داد: زمینه‌هایی که مناسب هستند برای همکاری عبارت‌اند از کشاورزی که آفریقا تولیدکننده خوبی است و بهترین گوشت در جهان را دارد. درزمینهٔ انرژی هم می‌توانیم همکاری کنیم و ایران می‌تواند در این زمینه کمک کند. ما می‌توانیم تجربیات درزمینهٔ استفاده از فناوری دیجیتال را استفاده کنیم.

وزیر خارجه آفریقا بابیان اینکه درزمینهٔ علوم هم می‌خواهیم با ایران ارتباط قوی‌تری داشته باشیم، اظهار داشت: در مورد مسائل منطقه‌ای هم ‌صحبت کردیم. در خصوص بریکس و گسترش آن صحبت کردیم. نقطه‌نظرات خودمان را به اشتراک گذاشتیم و باید به‌عنوان اعضا، کار بیشتری را انجام دهیم تا مکانیسم‌های سازمان ملل اصلاح شود.پاندور افزود: ما اعتقاد داریم که مکانیسم شورای امنیت باید اصلاح شود. در بریکس هم چالش‌هایی وجود دارد. وقتی تحریم‌های یک‌جانبه وجود دارد، می‌تواند تجارت را تحت تأثیر قرار دهد. ما در بریکس می‌خواهیم از ارزهای دیگر استفاده کرده و این نگرش را توسعه دهیم.وی با اشاره به اینکه درزمینهٔ حمله شرم‌آور علیه مردم فلسطین اعتقاد داریم که باید توجه بیشتری به این مسئله داشته باشیم، اظهار داشت: باید راجب فقدان حقوق بشر علیه مردم غزه صحبت کنیم. ما دیدیم که چگونه با مردم فلسطین رفتار کردند اما صحبت از اشغال به زبان نمی‌آورند.

ما باید فعالیت و کنش بیشتری علیه بی‌عدالتی علیه مردم فلسطین داشته باشیم. در عمل مردم فلسطین را تنها گذاشتند.وزیر خارجه آفریقا ادامه داد: آفریقای جنوبی به‌صورت مستمر حمایت خود را از فلسطین اعلام داشته است. هیچ‌کس نباید از بی‌عدالتی در رنج باشد. باید کار بیشتری برای حمایت از مردم فلسطین داشته باشیم.پاندور با ذکر این نکته که سیاست ما واضح است و از سیاست دو کشور حمایت می‌کنیم و باید فلسطینی‌ها سرزمین خود را داشته باشند و مرزهای ۱۹۶۷ به رسمیت شناخته شود، یادآور شد: ما از صلح حمایت می‌کنیم. ما تظاهر نمی‌کنیم که فلسطین اشغال نشده است. ما در عمل می‌گوییم که آنان از حقوق بشر برخوردار نیستند و سرزمینشان اشغال شده است.وی افزود: ما در جلسه دیروز در مصر شرکت کردیم و از آن نشست حمایت کردیم. قاره آفریقا که همیشه دخالت‌ها را دیده و کودتاهای زیادی در آفریقا را مشاهده کردیم، بنابراین این قاره مشکلات را می‌داند. باید کشورها قاطعانه‌تر عمل کنند. ما مشتاقیم که به همراه ایران این اهداف را محقق کنیم و این آرمان مشترک ایران و آفریقای جنوبی است.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.