اختلافاتي که حل‌شدني نيستند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8618
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۱۳ | 530 بازدید |

اختلافاتي که حل‌شدني نيستند

به نظر مي رسد اختلافات بنيادين لندن و بروکسل بر سر برگزيت ، حل شدني نيست! اگرچه بوريس جانسون به دستور ترامپ و بولتون سعي دارد پس از تحقق برگزيت سخت در اين خصوص با اتحاديه اروپا مذاکره کند، اما گارد بسته اتحاديه اروپا به راحتي در برابر جانسون و حتي دولت بعدي انگليس باز نخواهد شد.
اختلافاتي که حل‌شدني نيستند

به نظر مي رسد اختلافات بنيادين لندن و بروکسل بر سر برگزيت ، حل شدني نيست! اگرچه بوريس جانسون به دستور ترامپ و بولتون سعي دارد پس از تحقق برگزيت سخت در اين خصوص با اتحاديه اروپا مذاکره کند، اما گارد بسته اتحاديه اروپا به راحتي در برابر جانسون و حتي دولت بعدي انگليس باز نخواهد شد.
چنانچه گاردين و ديگر رسانه هاي انگليسي گزارش داده اند،نخست وزير انگليس اميدوار بود تا در جريان ديدارهاي اخير خود با مقامات اروپايي، مخصوصا آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، «طرح جايگزين» خود را بر اروپاي واحد تحميل کند. با اين حال صدر اعظم آلمان تأكيد کرد که توافق صورت گرفته
ميان ترزا مي، نخست وزير سابق انگليس و اتحاديه اروپا در خصوص نحوه خروج انگليس از اين مجموعه، کمترين تغييري نخواهد کرد. به عبارت بهتر، جانسون در جريان سفر اخير خود به اروپا دريافت که مواضع بروکسل در قبال توافق نهايي شده برگزيت که در دوران نخست وزيري ترزا مي صورت گرفت غير قابل تغيير خواهد بود.
در مقابل، نخست وزير انگليس نيز اتحاديه اروپا را در خصوص تحقق برگزيت سخت و عواقب آن تهديد کرده است. اين در حالي‌است که بسياري از تحليلگران معتقدند لندن بازنده اصلي برگزيت سخت خواهد بود! از اين رو تهديد صورت گرفته از سوي جانسون بيش از آنکه متوجه اتحاديه اروپا باشد، متوجه خود دولت انگليس خواهد بود. بدون شک «خروج سخت انگليس» از اتحاديه اروپا منجر به بروز بحران‌هاي سياسي و اقتصادي سختي در اين کشور خواهد شد. هم اکنون، متعاقب افزايش مخالفت‌ها با خروج بدون توافق از اين اتحاديه جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر انگليس که حزب اصلي رقيب دولت است، برنامه مشخصي به منظور سرنگون کردن دولت جديد محافظه کار ارائه داده است. فراتر از آن، بسياري از تحليلگران اقتصادي در خصوص وقوع بحران طولاني مدت در کشور انگليس (در صورت تحقق برگزيت سخت) هشدار داده‌اند. ماجرا به اين نقطه ختم
نمي شود. تحقق برگزيت سخت، وابستگي دولت جانسون به ترامپ را بيشتر مي‌سازد. موضوعي که مي تواند به پاشنه آشيل دولت انگليس در ماه‌هاي آينده تبديل شود. امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه در تازه ترين
اظهارات خود به جانسون در اين خصوص هشدار داده است. ماکرون نيز معتقد است که تحقق برگزيت سخت منجر به تحقق سلطه واشنگتن بر لندن خواهد شد. جرمي کوربين رهبر حزب کارگر با تأكيد بر اينکه حزب محافظه کار با رهبري بوريس جانسون، با پيگيري سياست خروج بدون توافق، کشور را به سمت پرتگاه مي‌برد از همه احزاب خواسته است با حزب کارگر براي جلوگيري از اجراي اين تصميم همکاري کنند.
در هر حال، اختلافات اتحاديه اروپا و انگليس بر سر توافق برگزيت همچنان به قوت خود باقي است. مجلس عوام انگليس اعلام کرده است که در صورت باقي ماندن توافق به شکل فعلي، از آن حمايت نمي کند. در چنين شرايطي تن دادن جانسون به توافق با اروپا و تحقق «برگزيت نرم»، منجر به ايستادگي تمام قد مجلس عوام در برابر جانسون خواهد شد. اين موضوع مي تواند جانسون را پس از ديويد کامرون و ترزا مي، به سومين قرباني برگزيت تبديل کند. يکي از مهم ترين موضوعاتي که مجلس عوام انگليس حاضر به پذيرش آن نيست، موضوع مطرح شده در توافق بر سر ايرلند شمالي و ايرلند جنوبي است. جانسون در نامه اخير خود از اتحاديه اروپا خواسته است تا «بند ترتيبات پشتيبان» مربوط به مرزبندي ايرلند با اتحاديه اروپا بعد از خروج لندن از اتحاديه اروپا را حذف کند. بند ترتيبات پشتيبان در توافق برگزيت، در حقيقت ضمانتي است که از ايجاد مرز سخت بين بخشي از ايرلند که جزء خاک بريتانياست و جمهوري ايرلند که عضو اتحاديه اروپا است جلوگيري مي‌کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.