احساس امنیت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73084
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ |

احساس امنیت

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پیشکسوتان دفاع مقدس فرمودند:« انقلاب اسلامی برای امپراطوری نظام سلطه یک تهدید بود. کودتا، تحریک اقوام برای تجزیه و سرانجام جنگ تحمیلی واکنش استکبار جهانی به تهدید انقلاب اسلامی بود». رهبری همچنین فرمودند:«قدرت انقلاب،‌رهبری امام(ره) و خصوصیات برجسته ملت ایران تهدید بزرگ جنگ تحمیلی را به فرصت تبدیل کرد.»بازخوانی حماسه دفاع مقدس به ویژه مقایسه آن با حمله استکبار جهانی در شهریور ماه سال 1320 از باب ارزیابی احساس امنیت و امنیت ملی خالی از لطف نیست.
احساس امنیت

محمدکاظم انبارلویی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پیشکسوتان دفاع مقدس فرمودند:« انقلاب اسلامی برای امپراطوری نظام سلطه یک تهدید بود. کودتا، تحریک اقوام برای تجزیه و سرانجام جنگ تحمیلی واکنش استکبار جهانی به تهدید انقلاب اسلامی بود». رهبری همچنین فرمودند:«قدرت انقلاب،‌رهبری امام(ره) و خصوصیات برجسته ملت ایران تهدید بزرگ جنگ تحمیلی را به فرصت تبدیل کرد.»بازخوانی حماسه دفاع مقدس به ویژه مقایسه آن با حمله استکبار جهانی در شهریور ماه سال ۱۳۲۰ از باب ارزیابی احساس امنیت و امنیت ملی خالی از لطف نیست.

***
۴۲سال پیش درحالی‌که ۱۹ ماه از عمر انقلاب اسلامی نوپای مردم ایران می‌گذشت استکبار جهانی از زمین، هوا و دریا به ایران اسلامی حمله‌ور شد و بخش‌هایی از سرزمین مقدس ما را اشغال کرد. این جنگ ۸ سال به طول انجامید. دشمن بدون اشغال یک وجب از خاک ایران عقب نشست و در مدت کوتاهی طومار زندگی سردار قادسیه بسته شد و اکنون در قعر جهنم، سلوک شیطانی خود را طی می‌کند.
۸۱ سال پیش ، کشور ایران در دست یک گماشته انگلیسی بودکه مورد حمله قرار گرفت و  ظرف
 ۸۰ ساعت به اشغال دشمن درآمد، ارتش از هم پاشید و فرمانده کل قوا فرار کرد و کشور را بی‌دفاع به دشمن سپرد. هر دو این حمله در شهریورماه صورت گرفت اولی در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ دومی در
 ۳۰ شهریور ۱۳۵۹ ، آمریکایی‌ها از حمله اول به عنوان جنگ ۸۰ ساعته یاد کردند.
از دل اشغال اول ایران یک دیکتاتوری ۳۷ ساله بیرون آمد که عزت ملت ایران را منکوب کرد و آزادی و استقلال کشور را در معرض تطاول و تجاوز اجانب قرار داد.
از دل حمله دوم، یک ایران قدرتمند با ارتش و سپاهی نیرومند بیرون آمد که سربازان و ژنرال‌های آن بر قله «بازدارندگی» و «اقدام پیشدستانه» ایستاده‌اند.
این خبر را زیاد شنیده‌ایم که خبرنگاری از نتانیاهو نخست‌وزیر سابق رژیم اشغالگر قدس می‌پرسد سه نگرانی را نام ببرید که کابوس اسرائیل است؟ او در پاسخ می‌گوید؛ «ایران، ایران و ایران!» وقتی خبرنگاری از او می‌پرسد دلیل آن چیست؟ او بلافاصله می‌گوید :
« ایران در حال تبدیل شدن به یک امپراطوری بزرگ است، امپراطوری قدرتمند!»
اینکه موساد و سیا در ارزیابی قدرت ایران به چه اسناد ، مدارک ، شواهد و قرائنی رسیده‌اند ما نمی‌دانیم اما همین قدر می‌دانیم که در حمله
 ۸۱ سال پیش و نیز ۴۲ سال پیش دشمن هیچ بهانه‌ای برای حمله به ایران نداشت اما تجاوز و اشغال ایران را کلید زدند امروز ده ها بهانه دارند اما حمله نمی‌کنند؟! این پرسش فوق‌العاده مهم است. امروز ایران در محاصره پایگاه‌های هوایی، دریایی و زمینی ناتو در دورتادور مرزهای آبی و خاکی است، اما دشمن جرأت نمی‌کند یک گلوله به سمت ایران شلیک کند. با آنکه بهانه ضربه خونین عین‌الاسد و زدن هواپیمای فوق پیشرفته آمریکا و همین حرف بی ربط شکل‌گیری امپراطوری ایران را به عنوان بهانه دارد، اما دست از پا خطا نمی‌کند. زیر پوست مذاکرات هسته‌ای دنبال یک آتش‌بس اعلام نشده در هوا و زمین و دریاست! واقعیت این است که امروز دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اوج قدرت هستند . تمام پایگاه‌های زمینی،هوایی و دریایی آمریکا و ناتو با موشک‌های نقطه‌زن دقیق و پهپادهایی که قادرند انواع موشک هوا به زمین را دقیق به هدف بزنند، مورد رصد هستند و در کسری از ثانیه قفل شلیک به سوی اهداف مورد نظر با کوچکترین تحرک دشمن باز می شود. ما راحت و در کمال امنیت هر روز سر کار می رویم و زندگی عادی خود را می‌گذرانیم حداقل تا ۵۰ سال آینده امنیت ملت ایران تأمین است. این یک حقیقتی است که دشمن از شهرهای موشکی ایران در عمق زمین دشمن، کم و بیش از آن مطلع است. غیر از این واقعیت درون‌مرزی، در خارج از مرزهای ایران، در فلسطین اشغالی، در لبنان ، در عراق، در یمن و در خیلی از کشورهای اسلامی، قدرت و عمق استراتژیک ایران برای دشمن مخفی نیست. میلیون‌ها انسان دست به ماشه هستند اگر به ام‌القرای انقلاب اسلامی آسیب وارد شود  وارد عمل شوند. یادم می‌آید در ایام جنگ تحمیلی یک روز که رزمندگان بسیجی تبریزی عازم میادین نبرد می شدند مرحوم شهریار در اجتماع عظیم آنها یک غزل حماسی را خواند؛ که بخشی از آن این بود که ؛
یا علی باز از خدا دستی به همراه بسیج
جاودان کن در جهان این جلوه و جاه بسیج
یا علی خون حسینت کی رود از یادها
گو ببیند زینب این غوغای خونخواه بسیج
لشکر اسلام شد چون سیل و طوفان در خروش
کفر اگر خود کوه باشد می‌شود کاه بسیج
بیت اول در حقیقت یک دعا و درخواست از مولا امیر مؤمنان علی (ع) است که ید الهی خود را همراه بسیج کند و جلوه و جاه بسیج را در جهان جاودان نماید.این دعای او امروز مورد استجابت الهی قرار گرفته است. او از خدا خواسته که اگر «کفر»، «کوه» باشد تبدیل به «کاه» بسیج شود.
کافی است به اعتراف نتانیاهو دقیق توجه کنیم؛ کسانی که در سال ۱۹۶۷ ارتش سه کشور عربی را در هم شکستند درحالی‌که ۸ کشور عربی از مصر و سوریه و اردن حمایت می‌کردند و حکومت خود را براساس اشغالگری، غارت و تجاوز بنا نهادند امروز زیر ضربات مرگبار حماس و حزب‌الله در جنگ‌های چند روزه و … التماس آتش‌بس می‌کنند و خود را در دیوارهای بتنی محصور کرده‌اند.
***
رهبری معظم انقلاب اسلامی در دیدار با پیشکسوتان دفاع مقدس فرمودند:
« این احساس امینت خیلی مهم است که دفاع مقدس آن را به مردم داد. صیانت از امنیت کشور با مقاومت به دست می آید نه با تسلیم. ما این را به دشمن تفهیم کردیم.»
امنیت بنیادی ترین نیاز هر جامعه و مهمترین عامل برای دوام زندگی اجتماعی است.ماندگاری جوامع در گرو احساس امنیت است. هر نظام سیاسی مهمترین وظیفه خود را ایجاد و حفظ امنیت ملی می داند. امنیت ملی توانایی یک ملت برای حفاظت از ارزش های داخلی در مقابل تهدیدات خارجی است.
اکنون   به لحاظ نظامی مقوله امنیت  تأمین است دشمن امروز به فکر ضربه به امنیت کشور از درون است . این رویکرد را در سه حوزه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دنبال می‌کند.
در حوزه سیاسی می‌گوید ؛ انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است.
درحوزه اقتصادی می‌گوید ؛ تحریم‌ها بهانه است اصل نظام نشانه است.
در حوزه فرهنگی می‌گوید ؛ حجاب بهانه است اصل نظام نشانه است.
ما باید خود را در سه حوزه آماده کنیم . اگر این آمادگی را از دست بدهیم همان بلایی که در ۸۱ سال پیش در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ و ۴۲سال پیش در
 ۳۰ شهریور ۱۳۵۹ بر سر ملت آوردند بر سر کشور آوار خواهد شد.
بلای ناامنی ، بر باد رفتن ستون‌های استقلال کشور ، به حراج گذاشتن آزادی یک ملت آزاده و به تاراج رفتن منابع اقتصادی کشور و اسارت مجدد ملت ایران است.
اینجاست که این سخن پرمغزو معنای امام (ره) را درک می‌کنیم؛ «حفظ نظام از اوجب واجبات است.»
دولت رئیسی با تمرکز روی مسائل اصلی اکنون با سرعت در حال تعریف تنظیم جدیدی از روابط با همسایگان و قدرت‌های بزرگ و نوظهور است. دیپلماسی فعال ایران از شانگهای تا نیویورک امتداد دارد و روز‌به‌روز دولت در بسط توسعه روابط جهانی خود موفق‌تر است. تحریم ها را دور زده است و درحال حل مشکلات معیشتی مردم است. اقتصاد کشور را سامان داده است. این توفیقات مورد حقد و کینه و حسد دشمن است. فرمان از مرکزیت جنگ نرم از واشنگتن ، لندن ، پاریس و تل‌آویو رسیده است به هر قیمتی هست به خیابان‌ها بریزید به هر بهانه‌ای هست دکور نظم و نسق و آرامش داخلی را به هم بریزید. سعودی اینترنشنال ، BBC ، رادیو آمریکا و … اسم رمز آشوب و فتنه جدید را «ژینا امینی» اعلام کردند و منافقین از افشای این رمز ابایی ندارند.
این فتنه هم با سدّ بیداری و بصیرت مردم برخورد می‌کند مانند فتنه‌های گذشته و بدتر از آن رسوا می‌شود.
افشای فیلم نحوه فوت مهسا امینی نشان داد این هیزم قادر نیست تنور فتنه جدید را حتی برای دو هفته تأمین کند.

نویسنده : محمدکاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.