اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی جدی برای توقف جنگ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93253
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۰۶ |
جنایات رژیم صهیونیستی در غزه همچنان ادامه دارد؛

اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی جدی برای توقف جنگ

در روز هجدهم طوفان الاقصی، شمار شهدا و مجروحان فلسطینی افرایش تصاعدی داشته و فعالیت ۱۲ بیمارستان بزرگ از کل ۲۴ بیمارستان غزه متوقف‌شده است. مطابق با آمارهای اعلام‌شده، طی چندساعت نخست روز هجدهم طوفان الاقصی، ۱۳۵ فلسطینی به شهادت رسیدند و یک موشک ضدزره از جنوب لبنان به سمت شهرک صهیونیست‌نشین شتولا در شمال فلسطین اشغالی نیز شلیک‌شده است.
اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی جدی برای توقف جنگ

در روز هجدهم طوفان الاقصی، شمار شهدا و مجروحان فلسطینی افرایش تصاعدی داشته و فعالیت ۱۲ بیمارستان بزرگ از کل ۲۴ بیمارستان غزه متوقف‌شده است. مطابق با آمارهای اعلام‌شده، طی چندساعت نخست روز هجدهم طوفان الاقصی، ۱۳۵ فلسطینی به شهادت رسیدند و یک موشک ضدزره از جنوب لبنان به سمت شهرک صهیونیست‌نشین شتولا در شمال فلسطین اشغالی نیز شلیک‌شده است. به گزارش وزارت بهداشت فلسطین شمار شهدای غزه از هفتم اکتبر تا این لحظه به ۵۷۹۱ نفر افزایش‌یافته است. از این تعداد ۲۳۶۰ نفر از شهدا کودک و ۱۲۹۲ نفر نیز زن هستند. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در دور جدید حملات وحشیانه خود علیه نوار غزه بازارها، مساجد و مناطق اطراف بیمارستان‌ها را بمباران کردند. این درحالی است که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده است و سازمان ملل  نیز  روز پنج‌شنبه نشستی را به‌منظور بررسی جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس برگزار خواهد کرد.

پیش‌تر چندین قطعنامه برای توقف جنگ در غزه به شورای امنیت ارائه‌شده که هیچ‌کدام از آن‌ها به تصویب نرسیده است. هم‌زمان با هشدار سازمان ملل و ازسرگیری بمباران شدید نوار غزه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی به تل‌آویو  سفر و از رژیم صهیونیستی اعلام حمایت کرد. وی همچنین مدعی شد که پاریس خواهان گسترش جنگ در منطقه نیست و برای بازگرداندن امنیت و ثبات به اسرائیل و منطقه تمام تلاش خود را انجام خواهد داد. وی بدون اشاره به جنایت‌های هرروزه و چند دهه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، عملیات بزرگ و انتقام‌جویانه طوفان الاقصی مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را حمله تروریستی خواند و دراین‌باره گفت: حمله تروریستی ۷ اکتبر به اسرائیل شوک و غافلگیری بزرگی برای فرانسه و جهان بود.

به‌تازگی شبکه الجزیره به نقل از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر گزارش داد: ما در پیش گرفتن سیاست یک بام و دوهوا را که گویی زندگی کودکان اهمیتی ندارد نمی‌پذیریم. نباید بیش از این اقدامات اشغالگران، محاصره فلسطینی‌ها و شهرک‌سازی‌ها نادیده گرفته شود. وی در ادامه افزود: ما خواهان صلح بوده و به قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح کشورهای عربی پایبند هستیم. امیر قطر همچنین اعلام داشت که باید یک اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی جدی برای توقف جنگ شکل گیرد. وی بیان کرد: نمی‌توان پذیرفت که در عصر ما از قطع آب و غذا و کمک‌های دارویی به‌عنوان سلاحی علیه یک ملت استفاده کرد. ما خواهان یک اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی جدی در برابر این اقدامات خطرناک که امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند هستیم.
 امیر قطر اضافه کرد: این جنگ که تمام حدومرزها را زیر پا گذاشته باید متوقف‌شده و غیرنظامیان باید از پیامدهای این درگیری نظامی دورنگه داشته شوند. جنگ هیچ راهکاری از هیچ نوعی، ارائه نمی‌دهد و آنچه که برجای می‌ماند افزایش دردها و رنج‌ها و تعداد قربانیان است. در بررسی بیش‌تر این موضوع و نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی تحولات در غزه و اراضی اشغالی به گفت‌‌وگو با علی حدادی، نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد ، چهارباغ و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی و ابوالفضل ظهره‌وند، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

علی حدادی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس:
سازمان ملل پاسخگوی جنایات  رژیم صهیونیستی باشد

علی حدادی، نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد ، چهارباغ و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: آنچه که امروز که در سرزمین فلسطین و به‌ویژه غزه اتفاق می‌افتد، حمله وحشیانه و ویرانگر به زنان و کودکان است. اگر امروز مردم مظلوم فلسطین روزهای سیاه را پشت سرمی‌گذرانند، به سبب همکاری و طراحی آمریکا، حضور استکبار جهانی و حمایت‌های برخی کشورهای اروپایی است. متأسفانه سازمان‌های حقوق بشری طی روزهای اخیر هیچ واکنش و اقدام صریحی را در ارتباط با جلوگیری از کشتار وحشیانه مردم غزه به‌ویژه کودکان بی‌گناه انجام ندادند. وی با اشاره به لزوم مطالبه‌گری سازمان ملل متحد افزود: طی ۱۸ روز گذشته، سازمان ملل متحد و رسانه‌های غربی هیچ صدایی نداشتند و این امر بار دیگر‌ مظلومیت مردم فلسطین را مبرهن می‌‌سازد.

حدادی با تأکید بر همکاری نظام استکبار جهانی در حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه تصریح کرد: امروز صدایی واحد از جهان اسلام به گوش می‌رسد و آن‌هم این است که رژیم غاصب صهیونیستی باید محاکمه شود و به‌زودی پایان خود را ببیند. همچنین ضرورت دارد تا در این محاکمه نظام استکبار جهانی و هم‌پیمانان اسرائیل به سزای عمل خود برسند. عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی باید یک‌صدا مطالبه‌گری کنند و سازمان ملل متحد را به پاسخ‌گری وا‌دارند. امروز سازمان ملل وظیفه سنگینی دارد و نباید خاموش باشد. نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد و چهارباغ در مجلس یازدهم متذکر شد: درجایگاه صدای حقیقی مردم نسبت به بی‌تفاوتی سازمان‌های حقوق بشری اعتراض داریم. چطور ممکن است عده‌ای چنین حملات وحشیانه‌ای را ببینند اما‌ کور و کر باشند؟ مواضعی که در موضوعات مختلف از سوی مدافعان حقوق بشر اعلام ‌می‌شد، حال چه شده است؟ پرسشمان از مدعیان حقوق بشر این است که آیا کودکان وزنان غزه را بشر نمی‌بینند؟ امروز کودکان وزنان فلسطینی با مظلومیت هرچه‌تمام‌تر در محاصره کامل رژیم صهیونیستی قرار‌دارند و تحت حملات وحشیانه قرار‌گرفته‌اند. بی‌شک این حملات محکوم است و سازمان ملل می‌بایست با فریادی رسا پاسخگوی این امر باشد. 
او بابیان اینکه مدعیان حقوق بشر در مقام عمل، هیچ اقدام قاطعی ندارند، یادآور شد: در قرآن کریم اشاره‌شده است: «صُمٌّ بُكمٌ عُميٌ فَهُم لا يَرجِعونَ» آن‌ها کران، گنگ‌ها و کورانند؛ لذا (از راه خطا) بازنمی‌گردند. 
حدادی بابیان اینکه حکایت مظلومیت مردم فلسطین برای آیندگان تبیین خواهد شد، گفت: سازمان ملل به جهت رعایت حقوق بشر و قوانین انسانی باید اقدام مناسب و پاسخ قاطع نشان دهد. چنانچه این امر اتفاق نیفتد، تاریخ این موضوع را ثبت و به آیندگان گواهی خواهد داد. 
وی در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر روزهای پایانی حیات رژیم صهیونیستی بیان کرد: بی‌شک رژیم صهیونیستی به سبب ظلم‌های بی‌حدوحصر خود به‌زودی در آستانه فروپاشی کامل قرار خواهد گرفت و چیزی جز روسیاهی برای سازمان ملل و مدافعان این رژیم جعلی که تنها مدعیان حقوق بشر هستند، نخواهد ماند.

ابوالفضل ظهره‌وند، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی:
حمایت آمریکا و اروپا از رژیم صهیونیستی  تلاش برای برون‌رفت از چاله مرگ است

ابوالفضل ظهره‌وند، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار‌ «رسالت» به تشریح نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره غزه در روز پنج‌شنبه مورخ ۴ آبان ماه پرداخت و دراین‌باره عنوان کرد: نشست مجمع عمومی سازمان ملل از یک منظر می‌‌تواند به نفع حماس باشد و از منظر دیگر می‌تواند تلاشی برای حفظ آبروی آمریکائیان باشد تا درخواست آتش‌بس کنند. وی افزود: به‌منظور بررسی جزئیات نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره غزه باید منتظر‌ماند و روند نشست را واکاوی کرد و دید لابی‌های آمریکایی چه می‌کنند؛ ممکن است در‌ جریان نشست اسرائیل را به‌عنوان کشوری که علیه حقوق بشر اقدام کرده است، محکوم کنند و ممکن است میان حماس و رژیم صهیونیستی درخواست آتش‌بس کنند. ظهره‌وند بابیان اینکه آمریکایی‌ها درصدد نجات صهیونیست‌ها هستند، تصریح کرد: نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره غزه فرصتی است تا رژیم صهیونیستی و آمریکا خود را از چاهی که درون آن افتا‌ده‌اند، بیرون بکشند. امروز آمریکا و پایگاه نظامی آن‌که رژیم صهیونیستی است در سراشیب فروپاشی در منطقه قرارگرفته‌اند. ورود ماکرون به تل‌آویو نیز گویای این روند است.
وی در تشریح سفر رئیس‌جمهور فرانسه به تل‌آویو گفت: حمایت سران کشورهای غربی از کشتار مردم غزه و مقامات رژیم صهیونیستی و سفر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به فلسطین اشغالی به سبب تلاش برای از جلوگیری از فروپاشی رژیم صهیونیستی است چراکه فرصت طلایی را ازدست‌داده‌اند و دیگر قادر به عملیات زمینی نیستند. 
تحلیلگر مسائل سیاست خارجی بابیان اینکه رژیم صهیونیستی با عملیات وحشیانه خود هزاران کودک و زن را به شهادت رسانده است، همچنین خاطرنشان کرد: ابراز نگرانی بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین سفر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تلاش برای بیرون آوردن رژیم صهیونیستی از چاله مرگ است. 
وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: رژیم صهیونیستی در آستانه فروپاشی کامل است. محور مقاومت و جهان اسلام در انتظارند تا شرایط فروپاشی کامل رژیم جعلی رقم بخورد و مردم مظلوم غزه تقاص شهدای خود را از ارتش نامشروع رژیم صهیونیستی بگیرند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.