اجرای طرح‌های‌ حمایتی دولت موجب‌ بهبود بازار‌ مسکن خواهد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75170
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۲۲ |
ایرج رهبر، نایب‌ رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران:

اجرای طرح‌های‌ حمایتی دولت موجب‌ بهبود بازار‌ مسکن خواهد شد

آشفته‌حالی این روزها مهم‌ترین خصیصه بازار‌مسکن است. بازاری‌ که به سبب‌ افزایش قیمت‌ها متقاضی چندانی ندارد و از دور تقاضا خارج شده است. آگاهان این عرصه براین باورند که به سبب گرانی‌های بازار‌مسکن، استطاعت مالی خانوارها کاهش یافته و علی‌رغم متقاضی بودن اما‌ توانایی خرید ملک را‌ ندارند.
اجرای طرح‌های‌ حمایتی دولت موجب‌ بهبود بازار‌ مسکن خواهد شد

گروه اقتصادی 
آشفته‌حالی این روزها مهم‌ترین خصیصه بازار‌مسکن است. بازاری‌ که به سبب‌ افزایش قیمت‌ها متقاضی چندانی ندارد و از دور تقاضا خارج شده است. آگاهان این عرصه براین باورند که به سبب گرانی‌های بازار‌مسکن، استطاعت مالی خانوارها کاهش یافته و علی‌رغم متقاضی بودن اما‌ توانایی خرید ملک را‌ ندارند. مطابق اعلام بانک مرکزی، در شهریور ماه  سال جاری تنها ۶۰۳۳ فقره معامله مسکن در تهران منعقد شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از کاهش ۲۳ و ۲۲/۵ درصدی برخوردار است. افزون براین متوسط قیمت هر متر خانه در تهران به ۴۳/۲ میلیون تومان رسیده که افزایش ۱/۱ درصد نسبت به ماه گذشته  و ۳۶/۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد. در بررسی بیش‌تر این موضوع‌ با ایرج رهبر، نایب‌ رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران به گفت‌وگو پرداختیم تا‌ مهم‌ترین دلیل رکود بازار مسکن را جویا شویم و راهکارهای رهگشای مسکن را بررسی کنیم. 
ایرج رهبر، نایب‌ رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران در تشریح کاهش متقاضیان بازار مسکن به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: بازار مسکن مدت‌هاست که در رکود قرار گرفته و مهم‌ترین علت آن، عدم توانایی خرید مسکن در میان متقاضیان است. 
وی افزود: متقاضیان بازار مسکن به سبب آنکه توان مالی‌شان برابر با افزایش قیمت‌ها نیست، قادر به خرید مسکن نیستند و به همین خاطر است که شاهد رکود متقاضیان دراین بازار هستیم. 
رهبر در تشریح نیاز بازار مسکن به ساخت ‌و ساز تصریح کرد: به طورحتم نیازمند افزایش واحدهای مسکونی در سراسر کشور هستیم چراکه عرضه‌مان در مقایسه با تولید کمتر است و به نوعی پاسخ‌گوی نیازهای فعلی نیست. 
نایب‌ رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران همچنین خاطرنشان کرد: به سبب گرانی قیمت‌ها در بازا‌ر مسکن، متقاضیان خرید مسکن کاهش پیدا می‌کند و متقاضیان اجاره بها افزایش می‌یابد. شرایط حال حاضر این چنین است و متقاضیان به سمت و سوی‌ بازار اجاره رفته‌اند. 
وی‌ متذکر شد: به سبب عدم توان خرید مسکن، متقاضیان اجاره مسکن بیش از پیش‌ می‌شوند و به همین خاطر قیمت اجاره بهای مسکن نیز افزایش پیدا می‌کند. 
  لزوم تسریع روند طرح جهش تولید مسکن
او با بیان اینکه عدم توانایی خرید مهم‌ترین عامل رکود خرید مسکن و افزایش نرخ اجاره بها است، گفت: طرح‌های حمایتی دولت می‌تواند شرایط حال حاضر بازار مسکن را ساماندهی کند. 
وی با تاکید بر افزایش و تسریع روند طرح‌‌های حمایتی از سوی دولت، ابراز کرد: ضرورت دارد تا طرح‌های حمایتی دولت در‌حوزه مسکن با شدت بیش‌تری اجرا شود و در دستورکار قرار گیرد. امروز مدیریت عرضه و تقاضا مهم‌ترین اصل کنترل بازار مسکن است و به همین سبب اهمیت دارد تا طرح‌های حمایتی دولت همچون ساخت و جهش تولید مسکن با قدرت اجرا شود. 
رهبر با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی طرح جهش تولید مسکن طی یک سال گذشته رضایت بخش نبوده است، بیان کرد: در رکود مسکن قرار داریم و نگرانی‌های بسیاری به سبب عدم تحقق برنامه‌های حمایتی دولت وجود دارد. 
نایب‌ رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: به منظور تحقق مدیریت عرضه، تقاضا و کنترل بازار‌مسکن نیازمند اجرا شدن طرح‌های حمایتی دولت هستیم. چنانچه این مهم با شدت بیش‌تری اجرا شود، شاهد بهبود بازار مسکن خواهیم بود.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.