اجرای الگوی کشت به منظور تأمین امنیت غذایی مردم ضرورت دارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70794
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۶:۱۰ |
قاسم‌ پیشه‌ور، رئیس نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

اجرای الگوی کشت به منظور تأمین امنیت غذایی مردم ضرورت دارد

قاسم‌ پیشه‌ور، رئیس نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفت‌و‌گو با «رسالت» اظهارکرد: اجرای الگوی کشت با‌ امنیت غذایی مردم در ارتباط است و دراین راستا ضرورت دارد تا وزارت نیرو و وزارت راه پای کار بیایند و این مهم را اجرا کنند. عدم اجرای این موضوع می‌تواند موجب عدم انگیزه کشاورز‌ و تولیدکننده شود.
اجرای الگوی کشت به منظور تأمین امنیت غذایی مردم ضرورت دارد

گروه اقتصادی
قاسم‌ پیشه‌ور، رئیس نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفت‌و‌گو با «رسالت» اظهارکرد: اجرای الگوی کشت با‌ امنیت غذایی مردم در ارتباط است و دراین راستا ضرورت دارد تا وزارت نیرو و وزارت راه پای کار بیایند و این مهم را اجرا کنند. عدم اجرای این موضوع می‌تواند موجب عدم انگیزه کشاورز‌ و تولیدکننده شود. متأسفانه در دولت و مجلس گذشته این موضوع جدی گرفته نشد و به همین خاطر‌نیاز‌است تا مجلس شورای اسلامی و دولت سیزدهم تحقق و اجرای این امر را در دستور کار خود قرار دهند. وی افزود: لازم به ذکر است تا بگوییم که‌ تولید تنها در ارتباط با‌ یک وزارتخانه نیست و با سایر بخش‌ها نیز در ارتباط است. به همین سبب می‌بایست الگوی کشت برای استان‌ها تعریف و اجرا شود. 
او اظهارداشت: ضرورت همکاری دو وزارتخانه نیرو و راه به این خاطر است که در بحث تولید محصولات و تأمین آب، ۵ ساعت قطعی‌برق چاه‌های کشاورزی کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تولید را به همراه دارد. همچنین امکان حمل زمینی و هوایی محصول پس از تولید به سبب فساد پذیری نیز وجود داشته باشد. پیشه‌ور تصریح کرد: تعریف الگوی کشت برای استان‌ها موجب می‌شود تا تولید کننده و کشاورز ترغیب شوند. عدم اجرای این موضوع آن‌ها را به کشت خارج از قرارداد خواهد کشاند. 
رئیس نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور همچنین خاطرنشان کرد: اکنون انتظا‌ر کشاورزان این است که وزارتخانه و دستگاه های مربوط برای تحقق خودکفایی محصولات استراتژیک و اجرای الگوی کشت که بحث امنیت غذایی است، پای کار بیایند. 
وی در‌ پایان این گفت‌وگو متذکر شد: خوشبختانه ظرفیت و پتانسیل خودکفایی در کشور وجود دارد و به کمک اجرای الگوی کشت می‌توان به این مهم دست یافت.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.