اتحادی که کمر نتانیاهو را شکست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24342
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۱۲ | 535 بازدید |
بیانیه مشترک فتح و حماس در مخالفت با اشغالگری دوباره صهیونیست‌ها؛

اتحادی که کمر نتانیاهو را شکست

 اتحاد دو جنبش فتح و حماس علیه طرح الحاق بخش‌های دیگری از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، مولد نگرانی‌های گسترده‌ای در میان سیاستمداران صهیونیستی شده است.
اتحادی که کمر نتانیاهو را شکست

‌|  گروه بین‌الملل‌|
 اتحاد دو جنبش فتح و حماس علیه طرح الحاق بخش‌های دیگری از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، مولد نگرانی‌های گسترده‌ای در میان سیاستمداران صهیونیستی شده است. این اتحاد بهنگام و مؤثر، درست درزمانی صورت گرفته است که تل‌آویو به‌واسطه سیاست‌های نتانیاهو و بنی گانتز و بحران‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی شکل‌گرفته در آن به کانون بحران و ناامنی تبدیل‌شده است. 
موضع واحد  فتح و حماس در رد اشغالگری صهیونیست‌ها 
«صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین و «جبریل الرجوب»  دبیر کل کمیته مرکزی «کمیته فتح» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک برنامه مشترک خود را در مقابله با طرح اشغال اعلام کردند.
به گزارش پایگاه خبری «عربی۲۱»، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در این کنفرانس گفت: «می‌خواهیم پیامی آشکار و قوی برای ملت و دشمنان‌مان بفرستیم.فلسطینی‌ها امروز به شهروندان درجه‌دو و سه تبدیل شدند.تصمیم الحاق در تاریخ اشغالگران از سطحی بی‌سابقه برخوردار است. اگر این طرح اجرا شود، این یعنی این  سریال ادامه دارد.»
العاروری در ادامه تأکید کرد :« اشغالگران فکر می‌کنند که کرانه باختری جزء لاینفک آن‌هاست.وجود سه میلیون فلسطینی در کرانه باختری به این معناست که اشغالگران به فکر چگونگی خلاص شدن از آن‌ها هستند. آن‌ها چنین سابقه‌ای دارند.اشغالگران به کرانه باختری به‌عنوان سرزمین موعود می‌نگرند و رهبران آن‌ها به فکر ایجاد راه‌حل برای مسئله ساکنان آن هستند. رهبران رژیم اشغالگر به سناریوهایی برای رهایی از ساکنان کرانه می‌اندیشند. کوچاندن آن‌ها از طریق جنگ یا فشار و تسهیل روند مهاجرت.»
 در مقابل، عضو ارشد فتح گفت: «واکنش به طرح الحاق، نوعی اجماع مردمی علیه گام تل‌آویو ظاهر ساخت.اجماع در فتح و حماس در خصوص رد تصمیم الحاق ما را به‌سوی یک نگرش راهبردی برای رهبری مردم رهنمون خواهد کرد.ما می‌خواهیم یک صفحه جدید با حماس ایجاد کنیم و همچنین یک الگوی جدید از اسرا و ملت خود ارائه کنیم.»
الرجوب در ادامه از کشورهای عربی و اسلامی خواست که به تصمیمات سران احترام بگذارند و با اشغالگران و عادی‌سازی، تعامل نداشته باشند.
فتح و حماس مرحله تازه‌ای را آغاز کرده‌اند 
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: اعلام موضع واحد جنبش‌های فتح و حماس علیه نقشه‌های اشغالگران خواه از طریق برگزاری کنفرانس مشترک یا راهپیمایی واحد در غزه و کرانه باختری و خارج از سرزمین فلسطین، آغازگر مرحله جدیدی از فعالیت مشترک و گامی مهم در مسیر وحدت مواضع و تلاش ملی است.وی افزود: ما از این گام حمایت می‌کنیم که بیانگر مسئولیت‌پذیری ملی است و از ملت فلسطین و همه نیروهای فلسطینی می‌خواهیم که کار و فعالیت مشترک در همه صحنه‌ها در داخل و خارج از فلسطین را تقویت کنند تا از این طریق در راستای مقابله فراگیر با اشغالگران گام برداشته شود تا اشغالگری از سرزمین فلسطین به‌ویژه شهر قدس به‌عنوان قلب این سرزمین و مقدسات اسلامی و مسیحی برچیده شود و پناهندگان ما بازگردند و اسیران‌مان آزاد شوند.هنیه همچنین از امت اسلامی خواست تا از موضع واحد فلسطینی‌ها در مرحله آزادسازی ملی آن‌ها و نیز پایداری ملت دلاور و قهرمان فلسطینی‌ها حمایت و پشتیبانی کنند.«محمود الزهار» از رهبران جنبش حماس فلسطین نیز  تأکید کرد که همه مردم این کشور باید در راستای پروژه آزادسازی فلسطین با یکدیگر متحد شوند.
الزهار در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت که حماس قصد دارد دست خود را به سمت تشکیلات خودگردان  و جنبش فتح دراز کند تا بتواند اصول و مکانیزم‌های جدید را تدوین کند.وی ضمن درخواست برای تعیین هدف اصلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و کنار گذاشتن توافقنامه اسلو، تأکید کرد: «امروز باید همان الگویی را در کرانه باختری اجرایی کرد که پیش‌تر در غزه پیاده شده بود.»
حمایت جهاد اسلامی از همکاری فتح و حماس
«نافذ عزام» از اعضای ارشد دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ارتباط  باهمکاری مشترک جنبش‌های مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و «فتح» در راستای مقابله با طرح اشغال گفت که از این گام حمایت می‌کنیم. به گزارش پایگاه خبری «دنیال الوطن»، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی در این خصوص گفت: «ما از این گام حمایت می‌کنیم و بر این باوریم که این اقدام تحولی مثبت در ارتباط با اوضاع داخلی فلسطین است.»نافذ عزام در ادامه تأکید کرد:‌ «همگی در راستای مقابله با رژیم اشغالگر برای وحدت ملت‌مان و اقدام درزمینه دفاع از حقوق مردم فلسطین و اصول‌مان تلاش می‌کنیم.در این برهه دشوار و با توجه به چالش‌ها و خطراتی که فلسطین با آن مواجه است، همه باید در یک صف در مقابل دشمن بایستیم.
صهیونیست‌ها وحشت‌زده هستند 
«ایهود یعاری» تحلیلگر مسائل کشورهای عربی «کانال۱۲» رژیم صهیونیستی و «ایوب قرا» وزیر سابق ارتباطات رژیم صهیونیستی، به خبر اعلام همکاری مشترک جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)‌ و جنبش «فتح» واکنش نشان داده و درباره آن هشدار دادند.این تحلیلگر صهیونیست در این خصوص گفت: باید اعتراف کرد باآنکه صحبت درباره همکاری جنبش فتح و حماس از زمان آغاز طرح «اشغال» آغازشده بود؛ اما سرویس‌های امنیتی تل‌آویو از این اقدام جاخوردند.ایهود یعاری در ادامه گفت که چیزی نگران‌کننده درباره کنفرانس مطبوعاتی مشترک میان «الرجوب» و «العاروری»  وجود ندارد؛‌ بلکه تعهد تشکیلات به عدم دستگیری نیروهای حماس در کرانه باختری نگران‌کننده است. وی همچنین هشدار داد که این مسئله باعث خواهد شد برخی نیروها در کرانه باختری مجددا سازمان‌دهی شوند.یعاری هشدار داد که تل‌آویو در برابر یک نوع حقیقت جدید قرارگرفته است به‌طوری‌که جدال‌ها و درگیری‌های دائمی فتح و حماس به هماهنگی تبدیل خواهد شد.این تحلیلگر صهیونیست همچنین خاطرنشان کرد که الرجوب  پیش‌تر با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان دیدار داشته و مسئله توافق با حماس را به او ارائه کرده است که این توافق مربوط به آشتی دو جنبش نبوده؛ بلکه هدف آن اساسا جنبش مردمی مسالمت‌آمیز علیه تل‌آویو بوده است.به گزارش پایگاه خبری «المیادین»، «ایوب قرا» وزیر ارتباطات سابق رژیم صهیونیستی نیز در این خصوص هشدار داد که همکاری میان فتح  و حماس نگران‌کننده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.