ابهت آمریکایی‌ها در ۱۳ آبان فرو ریخت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32593
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹ |
جواد منصوری، پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی:

ابهت آمریکایی‌ها در ۱۳ آبان فرو ریخت

جواد منصوری، پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» درباره اهمیت 13 آبان و ضرورت استکبارستیزی گفت: آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد 1332 به‌تدریج بر تمامی ارکان حاکمیت پهلوی مسلط شد، به‌گونه‌ای که تا حدود زیادی اروپایی‌ها را هم به عقب زد و درواقع آمریکا گرداننده اصلی ایران شد.
ابهت آمریکایی‌ها در ۱۳ آبان فرو ریخت

گروه سیاسی
جواد منصوری، پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» درباره اهمیت ۱۳ آبان و ضرورت استکبارستیزی گفت: آمریکا بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به‌تدریج بر تمامی ارکان حاکمیت پهلوی مسلط شد، به‌گونه‌ای که تا حدود زیادی اروپایی‌ها را هم به عقب زد و درواقع آمریکا گرداننده اصلی ایران شد. اسناد و مدارک اقدامات سران رژیم گذشته در این زمینه وجود دارد و حتی اسدالله علم در یادداشت‌های خود به‌صراحت گفته شیشه عمر ما دست آمریکاست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این تصور به وجود آمد که آمریکایی‌ها با مختصر عقلانیت و واقع‌بینی با انقلاب اسلامی کنار بیایند و زندگی کنند تا شاید به‌تدریج بتواند آن‌ها را از بین ببرند.
 منصوری افزود: آمریکایی‌ها از خرداد ۵۷ به اشکال مختلفی اقدامات خودشان علیه ایران را شروع کردند و سرانجام در مهر ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی را به آمریکا بردند. گرچه توجیه آنان این بود که برای معالجه رفته است، اما نه تنها او را تحویل ایران ندادند، بلکه حتی ثروت و سرمایه‌های کشورمان هم در آنجا ماند. بدین ترتیب گروهی برای این‌که واقعیت انقلاب، اهداف آن و همچنین ماهیت و عملکرد آمریکایی‌ها را به دنیا نشان بدهند، تصمیم گرفتند سفارت آمریکا را تصرف کنند. اما متأسفانه رسانه‌های دنیا با انعکاس بخشی از واقعیات انقلاب اسلامی سعی کردند تا حجم عظیمی از دشمنی‌های آمریکا را پنهان کنند.
دیپلمات سابق کشورمان اظهار کرد: بعد از تصرف سفارت، آمریکایی‌ها با قلدری خودشان عملا باعث شدند تا جریان تصرف سفارت ۴۴۴ روز ادامه پیدا کند. البته تصرف سفارت آمریکا تحولات بزرگی را در ایران رقم زد که ازجمله آن می‌توان به حذف تدریجی بسیاری از غرب‌گراها و معارضین انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نیروهای فعال انقلابی درصحنه‌های مختلف اجرایی کشور اشاره کرد. طبعا این مسئله برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند بود، بنابراین عملیات طبس را به اجرا درآوردند و پس‌ازآن کودتای نقاب و حتی جنگ علیه کشورمان را طراحی کردند. در تمامی این‌ها به اهداف خود نرسیدند بلکه حتی می‌توان گفت انقلاب اسلامی توانست علاوه بر خنثی‌سازی توطئه‌ها، به‌نوعی تجربه‌آموزی، استحکام و ثبات برسد. وی معتقد است: آمریکا هرگز دست از توطئه‌های خود برنخواهد داشت، چراکه هرگز امکان ندارد آن‌ها بتوانند یک نظام مستقل دینی را تحمل کنند. تصرف سفارت آمریکا اقدام بی‌نظیری در سطح جهان بود و ابهت آمریکایی‌ها با این اقدام لطمه زیادی دید.  منصوری خاطرنشان کرد: درواقع شاید بتوان گفت ۱۳ آبان، نقطه آغاز افول تدریجی آمریکا شد. عملکرد جمهوری‌اسلامی در استکبارستیزی به‌گونه‌ای است که امروز تقریبا تمامی جریان‌های سیاسی و اجتماعی اعتراف می‌کنند که ایران نه‌تنها تسلیم آمریکا نشده است، بلکه همچنان به مقابله بانفوذ و سلطه آمریکا در منطقه می‌پردازد.  سفیر سابق ایران در چین تأکید کرد: علاوه بر این، ایران در افشای ماهیت آمریکا هم تا حدود زیادی موفق بوده است، به‌گونه‌ای که امروز حتی در داخل آمریکا هم بخشی از مردم، نظام حاکم را به‌عنوان نظام استکباری و فاسد می‌دانند و به آن اعتراض دارند. اگر تا آن زمان در تمام دنیا حداکثر شعاری که علیه آمریکا داده می‌شد این بود «آمریکایی به خانه‌ات برگرد»، اما در حال حاضر مردم در داخل این کشور شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند که این هم از نتایج و دستاوردهای روز ۱۳ آبان و جریان دنباله‌دار آن است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.