ابعاد پنهان استيضاح ترامپ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15737
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۸:۵۸ |

ابعاد پنهان استيضاح ترامپ

اين روزها، ماجراي استيضاح ترامپ بار ديگر به موضوعي داغ در ايالات‌متحده تبديل شده است. چنانچه نيويورک تايمز و ديگر رسانه‌هاي آمريکايي اذعان کرده‌اند، هرچند که رئيس‌جمهور آمريکا نسبت به عدم برکناري خود اطمينان کامل دارد، اما از طرح برخي مسائل در جلسه استيضاح به‌شدت هراسان است.
ابعاد پنهان استيضاح ترامپ

اين روزها، ماجراي استيضاح ترامپ بار ديگر به موضوعي داغ در ايالات‌متحده تبديل شده است. چنانچه نيويورک تايمز و ديگر رسانه‌هاي آمريکايي اذعان کرده‌اند، هرچند که رئيس‌جمهور آمريکا نسبت به عدم برکناري خود اطمينان کامل دارد، اما از طرح برخي مسائل در جلسه استيضاح به‌شدت هراسان است. اگرچه تخلفات دونالد ترامپ رئيس‌جمهور ايالات‌متحده آمريکا در خصوص زد و بند غيرقانوني با زلنسکي رئيس‌جمهور اوکراين بر سر پرونده بايدن و پسرش محرز است، اما شواهد و مستندات موجود نشان مي‌دهد که نتيجه استيضاح ترامپ، تابعي از خطاکار بودن يا نبودن وي نبوده و نيست!بعد پنهان استيضاح ترامپ دقيقا همين‌جاست!
اخيرا مجلس نمايندگان آمريکا موافقت خود را با استيضاح ترامپ و ارجاع پرونده وي به مجلس سنا اعلام کرد. مجلس نمايندگان آمريکا در دو مرحله بر سر اين دو بند رأي‌گيري کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رأي گذاشته شد که با ۲۳۰ رأي موافق و ۱۹۷ رأي مخالف مورد موافقت قرار گرفت. قانون‌گذاران مجلس نمايندگان آمريکا ديگر بند اين قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقيقات کنگره» مربوط مي‌شد را نيز به تصويب رساندند. اين بند با ۲۲۹ رأي مثبت و ۱۹۸ رأي منفي به تصويب رسيد.با اين حال هنوز نانسي پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريکا حاضر به ارسال پرونده به سنا نشده است. دموکرات‌ها معتقدند که مجلس سناي آمريکا ( که اکثريت آن در دستان حزب جمهوري‌خواه است)، قصد افشاگري در خصوص ابعاد مبهم و پشت پرده اين پرونده جنجالي را ندارند. سناتورهاي جمهوري‌خواه در صدد آن هستند تا صرفا با يک رأي‌گيري ساده، رأي به برائت ترامپ داده و پرونده استيضاح وي را تا قبل از فرا رسيدن سال ۲۰۲۰ ميلادي مختومه کنند.
واقعيت امر اين است که با توجه به اکثريت جمهوري‌خواه حاکم بر سنا، احتمال برکناري ترامپ تقريبا ناممکن خواهد بود. هم‌اکنون جمهوري‌خواهان با ۵۳ کرسي، سناي آمريکا را در دست دارند و در مقابل، دموکرات‌ها ۴۷ کرسي را به خود اختصاص داده‌اند. جهت برکناري ترامپ، لازم است ۶۷ سناتور، به استيضاح وي رأي مثبت دهند . با اين حال به نظر مي‌رسد جمهوري‌خواهان سنا قصد ندارند در برهه فعلي پشت رئيس‌جمهور ايالات‌متحده را خالي کنند. در اين ميان، تنها موضوعي که براي جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها کمترين اهميتي ندارد، واقعيات پرونده اوکراين گيت است!
ميچ مک کانل رهبر اکثريت جمهوري‌خواهان سنا در واکنش به استيضاح ترامپ، خطاب به دموکرات‌ها اعلام کرده است :ماه استيضاح ريچارد نيکسون را به خاطر بياوريد. سال‌ها تحقيقات درباره بيل کلينتون را به خاطر بياوريد. دوازده ماه تحقيقات درباره دونالد ترامپ را هم در نظر بگيريد.
رهبر اکثريت سنا در حقيقت، سرنوشت ديگر استيضاح‌هاي صورت گرفته در آمريکا را به دموکرات‌ها خاطرنشان کرده است و اين‌که اساسا در ايالات‌متحده امکان ندارد يک رئيس‌جمهور ( حتي اگر خطاکار باشد) توسط مجلس سنا از سمت خود برکنار شود و حتي برکناري نيکسون از قدرت( پس از رسوايي واتر گيت) نيز توسط مجلس سنا صورت نگرفت و او خود از پست رياست جمهوري استعفا داد. به عبارتي گوياتر، ساختار سياسي آمريکا به‌گونه‌اي طراحي و تنظيم شده است که در آن، برکناري رئيس‌جمهور تقريبا امري ناممکن بوده و وي مي‌تواند با خيالي راحت و آسوده منافع ملي کشور را زير پا بگذارد. نهادهاي نظارتي و قضائي نيز در چنين شرايطي کاملا حامي رئيس‌جمهور مستقر در کاخ سفيد هستند و بقاي وي در قدرت را تضمين مي‌کنند.

| منبع خبر : نيويورک تايمز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.