ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35562
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰:۵۲ |

ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای

سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین از قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.
ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای

کاظم غریب‌آبادی افزود: ما همچنین قویا معتقدیم که توقف تمامی آزمایش‌های انفجاری سلاح‌های هسته‌ای و سایر انفجارهای هسته‌ای و همچنین پایان دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح‌ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته‌ای می‌باشد.
وی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست‌نیافتنی شده است، افزود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته‌ای به خلع سلاح هسته‌ای ضروری است.
این دیپلمات ارشد ایران سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، افزود: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در مورد گزارش‌هایی درخصوص مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در مورد امکان انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای را ابراز می‌کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای تلقی می‌شود، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.
غریب‌آبادی از تصویب بودجه ۱۰ میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده‌سازی انجام چنین آزمایش هسته‌ای ابراز نگرانی شدید نمود و از آمریکا خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.
نماینده دائم ایران همچنین به وضعیت عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای نیز اشاره کرد و از اینکه این کشور این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هرچه سریع‌تر این معاهده را امضاء کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.