آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار غربی‌هاست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 51159
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۱۶ | 354 بازدید |
سیدعلی آقازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار غربی‌هاست

سیدعلی آقازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» به دیدار رافائل گروسی، مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی کشورمان اشاره کرد و گفت: رافائل گروسی طی چند روز اخیر سفری به ایران داشته است و با مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران گفت‌وگوهایی انجام داده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار غربی‌هاست

گروه سیاسی
سیدعلی آقازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» به دیدار رافائل گروسی، مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی کشورمان اشاره کرد و گفت: رافائل گروسی طی چند روز اخیر سفری به ایران داشته است و با مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران گفت‌وگوهایی انجام داده است. دراین‌بازه زمانی نیاز بود که مسئولان جدید آژانس با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌و‌گویی حضوری داشته باشند و نظرات یکدیگر را بشنوند و از آخرین مواضع یکدیگر مطلع شوند.
وی افزود: ازآنجایی‌که اعلام شده قرار است گفت‌وگوهایشان ادامه داشته باشد، آنچه موردتوجه بود و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به آن‌ها توجه می‌کرد این بود که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بدون هیچ خللی انجام شود و ۱۱ بندی که به‌عنوان قانون درمجلس تصویب‌شده موردتوجه قرار گیرد و آژانس نیز مایل بود بازدیدهای خود را ادامه دهد و تمایلی به اجرای کامل این قانون نداشت.آقازاده ادامه داد: این مسئله نیز ناشی از القائات و فشارهای سیاسی آمریکا و کشورهای غربی بود. کشورهایی که در سال‌های اخیر هیچ‌یک از تعهدات خود را ذیل توافق بین‌المللی برجام اجرا نکردند و در مقابل ایران را به نقض برجام متهم کردند. این درحالی بود که جمهوری اسلامی ایران سال‌ها تمام تعهدات خود را اجرا کرد و طبق بندهای برجام پیش رفت. اما طرف‌های غربی واکنشی که اکنون به ایران نشان می‌دهند را زمان خروج آمریکا از برجام نشان نمی‌دادند.
 اقدامات هسته‌ای ایران طبق قانون و صلح‌آمیز است
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اقدامات ایران صلح‌آمیز و طبق قانون است. جمهوری اسلامی نیز این مسئله را به رافائل گروسی گوشزد و یادآوری کرد. اما ازآنجاکه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی تا حد زیادی تحت تأثیر و فشار آمریکا کشورهای غربی است، فهماندن این مسئله کمی سخت است. اما این گفت وگو و دیدارها می‌تواند به تعامل ارتباط بیشتر ما شود. هرچه جلسات و دیدارها و انتقال مواضع ما با سازمان‌های بین‌المللی و غربی و حتی آسیایی بیشتر باشد منجر به افزایش قدرت و توجیه کردن مسائل برای ما می‌شود.
او خاطرنشان کرد: بنابراین تعادل در روابط با کشورهای خارجی ازجمله اقدامات لازم در دولت سیزدهم است. در این دولت باید به تمام کشورهای دنیا ازجمله شرق و غرب نگاه یکسانی داشته باشیم و تنها توجه ما به سمت غرب و آمریکا نباشد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.