آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویه سیاسی خود خاتمه دهد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73333
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۶:۱۳ |

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویه سیاسی خود خاتمه دهد

عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» و در تشریح سفر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی به وین و محور مذاکرات وی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهارکرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکی از سازمان‌های زیرمجموعه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است که وظیفه ذاتی آن خدمت‌رسانی در قبال انجام تعهداتی است که اعضای مجموعه انجام می‌دهند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویه سیاسی خود خاتمه دهد

گروه سیاسی 
عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» و در تشریح سفر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی به وین و محور مذاکرات وی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهارکرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکی از سازمان‌های زیرمجموعه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است که وظیفه ذاتی آن خدمت‌رسانی در قبال انجام تعهداتی است که اعضای مجموعه انجام می‌دهند. واقعیت آن است که از ماه‌ها گذشته تا به امروز جمهوری اسلامی ایران وظایف خود را حتی فراتر از ابعاد حقوقی انجام داده درحالی‌که آژانس خدمت‌رسانی به ایران را همواره موکول به موضوعات مختلف کرده است. 
وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقطه‌ضعفی بزرگ در عملکرد خود دارد و به نظر می‌رسد تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ است و برخی فعالیت‌های خود را زیر نظر کشورهایی که عضو این سازمان نیستند، انجام می‌دهد. 
مقتدایی تصریح کرد: انتقاد جمهوری اسلامی ایران این بود که چرا مسئول اجرایی آژانس به رژیم اشغالگر قدس سفر می‌کند و به رژیم صهیونیستی گزارش کار می‌دهد درحالی‌که این رژیم عضو سازمان نیست.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: درحال حاضر حدود ۳ درصد از تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای جهان را در اختیارداریم و بیش از ۲۷ درصد بازرسی‌های آژانس انجام می‌شود. این موضوع به‌صراحت عنوان می‌کند که ایران همکاری فراوانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد. 
او متذکر شد: چندین گزارش آژانس حمل بر موضوع راستی‌آزمایی‌ها و صحت ادعاهای ایران است. بنابراین بهانه‌گیری‌ها، اقدامات مبتنی بر سیاسی‌کاری و اعمال قدرت سایر کشورها درباره جمهوری اسلامی ایران از سوی آژانس انجام شده است که این موضوع به‌هیچ‌عنوان پذیرفتنی نیست. 
وی ابراز کرد: رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران بارها و به‌صراحت این موضوع را با مقامات ارشد آژانس مطرح کرده و در این دوره از مذاکرات نیز موضع بسیار شفاف و مشخصی دارد. همواره اعلام داشته‌ایم که اگر‌ به وظایف خود عمل کنند، آماده همکاری خواهیم بود مشروط براین که سازمان‌های بین‌المللی متناسب با حجم همکاری ایران، اقدامات مفید، مؤثر و به نفع ایران‌ انجام دهند. 
مقتدایی در پایان این گفت‌وگو بیان داشت: امیدواریم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویه سیاسی خود خاتمه دهد و موضوع ارتباط با ایران را از منظر تکنیکی و فنی دنبال کند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.