آژانس ؛ بازیگر مخرب مذاکرات دوحه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68748
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۴۵ |
یادداشت؛

آژانس ؛ بازیگر مخرب مذاکرات دوحه

اگرچه مقامات آژانس در نشست دوحه حضور نداشته اند، اما نقش مخرب آنها در این مذاکرات غیر قابل انکار است.اگرچه چارچوب زمانی و عملیاتی حل اختلاف ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه مارس امسال ( اسفند ماه 1400) مورد توافق رئیس این سازمان و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان قرار گرفت، اما این چارچوب همکاری  به واسطه نگاه سیاسی آژانس و اصرار این نهاد بر «بسط موارد ادعایی» علیه کشورمان تحقق پیدا نکرد. 
آژانس ؛ بازیگر مخرب مذاکرات دوحه
محمد مهرعلی 
اگرچه مقامات آژانس در نشست دوحه حضور نداشته اند، اما نقش مخرب آنها در این مذاکرات غیر قابل انکار است.اگرچه چارچوب زمانی و عملیاتی حل اختلاف ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه مارس امسال ( اسفند ماه ۱۴۰۰) مورد توافق رئیس این سازمان و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان قرار گرفت، اما این چارچوب همکاری  به واسطه نگاه سیاسی آژانس و اصرار این نهاد بر «بسط موارد ادعایی» علیه کشورمان تحقق پیدا نکرد. 
یکی ازاصلی ترین مطالبات ایران در مذاکرات دوحه، حل و فصل موارد ادعایی آژانس و بسته شدن پرونده‌هایی است که اتفاقا بسیاری از ابهامات مربوط به آنها در سال ۲۰۱۵ و در قالب پرونده PMD پاسخ داده شده بود. اخیرا لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال به نقل از منابع غربی مدعی شده است که ایران خواسته در صورت بازگشت به برجام، پرونده آژانس در بحث تهران بسته شود.در همین حال، فیلیپ ارا، مذاکره کننده ارشد فرانسه در خصوص این موضوع عنوان کرد: 
«سه کشور اروپایی و آمریکا کاملا موضع شفافی در این رابطه در وین داشتند، این موضوع در جلسات فشرده و سخت اواخر شب حل و فصل شده بود؛ راه حل هم از سوی آمریکا، روسیه و چین مورد حمایت قرار گرفته بود.»
این ادعای گنگ و مبهم، در حالی مطرح شده است که جمهوری اسلامی ایران به صورت صریح و آشکار، خواستار بسته شدن پرونده های مفتوح آژانس در قبال فعالیت‌های هسته ای خود بوده است. بدون شک یکی از اصلی ترین عوامل ناکامی مذاکرات دوحه، اقدامات
ضد ایرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی و نقش آفرینی معکوس و سلبی رافائل گروسی در این مسیر می باشد. در بررسی تأثیر اقدام ضد ایرانی اخیر آژانس( صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام)بر مذاکرات وین،در ابتدا باید نسبت میان مذاکرات وین و ادعاهای  آژانس 
بین المللی انرژی اتمی  را با یکدیگر مشخص کرد. در ادبیات گروسی و مقامات آژانس، این نهاد به مثابه « متغیر مستقل» و توافق برجام و مذاکرات( اعم از وین و دوحه )  به مثابه «متغیر وابسته» در نظر گرفته می شود. البته غرب نیز در مواضع اعلامی خود، بر همین رابطه تأکید دارد. به عنوان مثال، مقامات آمریکایی در طول سال‌های گذشته و اخیر تأکید دارند که اصلی ترین دغدغه های آنها در قبال فعالیت‌های هسته ای ایران، منبعث از گزارش‌های آژانس و موارد ادعایی مطروحه از سوی این نهاد می باشد.
در حال حاضر، گروسی و همراهانش در آژانس باید نقش خود را در ایجاد گره در مذاکرات احیای توافق هسته ای بپذیرند. اکنون، پس از صدور قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام، کماکان همین نسبت ( وابستگی آژانس به غرب ) میان این دو برقرار است.در اینجا ما از نسبتی حقوقی اساسا سخن نمی گوییم، بلکه از نسبتی سیاسی با محوریت غرب و تابعیت آژانس از غرب سخن می گوییم. رافائل گروسی طی روزهای اخیر درمقابل مخاطبان بین‌المللی خود چندین سیگنال متفاوت را مطرح کرده است.وی  ابتدا اعلام کرد تا زمانی که آژانس نتواند نظارت کافی را بر برنامه‌های هسته‌ای ایران داشته باشد، هیچ خبری از توافق نیست و ما نمی‌‌توانیم آن را تأیید کنیم. اما وی از طرف دیگر اعلام کرد دیپلماسی بهترین راه است و باید این مسیر را ادامه دهیم و بعد از آن هم اشاره کرد که توافق امکان‌پذیر است. یعنی یک‌بار اظهارنظر سلبی و بار دیگر اظهارنظری ایجابی کرد. این رویکرد پارادوکسیکال، منبعث از سردرگمی گروسی و عدم اصالت حقوقی قطعنامه ضد ایرانی اخیر می باشد. 
نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.