آنارشیسم آمریکایی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34495
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۰۴ |
بایدن رسما ترامپ را تهدید قضائی کرد؛

آنارشیسم آمریکایی

 به نظر می‌رسد ترامپ قدرت مقاومت خود را در برابر آنچه«تقلب در انتخابات آمریکا» می‌داند از دست داده است!
آنارشیسم آمریکایی

گروه بین‌الملل
 به نظر می‌رسد ترامپ قدرت مقاومت خود را در برابر آنچه«تقلب در انتخابات آمریکا» می‌داند از دست داده است! شکایات انتخاباتی کمپین انتخاباتی ترامپ یک‌به‌یک در پنسیلوانیا، میشیگان، آریزونا و جورجیا رد شده است و حتی بازشماری آرا در شهر میلواکی  در ایالت ویسکانسین( جایی که ترامپ معتقد بود در آن قطعا تقلب صورت گرفته است ) منجر به افزایش حدود ۱۳۰ عدد رأی دیگر به سودجو بایدن شد! در چنین شرایطی مشاوران ترامپ به وی توصیه کرده‌اند تا بدون کشاندن کار به دیوان عالی آمریکا، شکست را در مقابل دموکرات‌ها بپذیرد. با تمامی این اوصاف، رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا دست ‌بردار نیست! ترامپ معتقد است که اگر در انتخابات شکست را بپذیرد، خط قرمز اصلی خود، یعنی «شکست‌ناپذیری در عالم سیاست» را رد کرده و موجبات ناامیدی میلیون‌ها نفر از کسانی که به وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رأی داده‌اند را فراهم خواهد کرد. اما اوضاع اکنون می‌تواند بازهم ( علیه ترامپ) بدتر شود! جایی که بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده بخواهد پرونده‌های قضائی وی را به جریان انداخته و در خصوص  عفو  یا   عدم عفو   وی تصمیم‌گیری کند! اما اصل ماجرا چیست؟
  پرونده‌های قضائی ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا دارای پرونده‌های قضائی متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها، به فرار مالیاتی گسترده، روابط نامشروع و ….می‌باشد. اگر بایدن در ژانویه سال ۲۰۲۱ در رأس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات‌متحده حضور پیدا کند، می‌تواند درخصوص به جریان انداختن این پرونده‌ها یا عفو ترامپ تصمیم‌گیری کند. این بدترین وضعیت ممکن برای ترامپ محسوب می‌شود! جو بایدن، رئیس‌جمهور  منتخب آمریکا، این احتمال را که وزارت دادگستری کابینه او، دونالد ترامپ را پس‌ازاین که شهروندی عادی شد مورد تحقیق و تفحص قرار دهد، رد نکرد و گفت که او نمی‌تواند جلوی تحقیق و تفحص از سوی ایالت نیویورک را بگیرد! این جدی‌ترین اولتیماتوم بایدن به ترامپ محسوب می‌شود. به عبارت بهتر، اصرار بیشتر ترامپ مبنی‌بر وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، می‌تواند سرنوشت سخت‌تری نسبت به شکست در انتخابات را برای وی رقم بزند. چنانچه  ایندیپندنت  گزارش داده است، بایدن به تحقیقات جاری درباره  ترامپ و کسب‌وکار او که از سوی ایالت نیویورک در جریان است، اشاره کرد. او تأکید کرده است که بابت این تحقیقات یا نتیجه آن‌ها «از دست من کاری ساخته نیست.» این جمله را می‌توان جدی‌ترین تهدید بایدن علیه ترامپ قلمداد کرد! تا قبل از این، بایدن اساسا ورودی به مباحث مربوط به بررسی اتهامات مالیاتی و دیگر شکایات مربوط به ترامپ نمی‌کرد اما این بار صراحتا وارد این موضوع شده است! مسئله‌ای که برای طرفداران رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا می‌تواند نگران‌کننده باشد. درصورتی‌که ترامپ در خصوص حتی یکی از اتهامات خود محکوم شود، بایدن می‌تواند با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری خود ، وی ( ترامپ) را مورد عفو قرار دهد! 
 آیا ترامپ می‌تواند خود را عفو کند؟
در این میان، ممکن است رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد از اختیارات ویژه خود استفاده کرده و حکم  «عفو» خودش را قبل از پایان حضورش در کاخ سفید صادر کند. بااین‌حال اکثر کارشناسان حقوقی می‌گویند که وی ( ترامپ) نمی‌تواند خود را بابت اقداماتش مورد عفو قرار دهد و تصمیم‌گیری در این خصوص، می‌تواند به رئیس‌جمهور بعدی واگذار شود.به‌عنوان‌مثال، پس از وقوع ماجرای «واتر گیت»و استعفای ناخواسته «نیکسون»، شاهد بودیم که «جرالد فورد»  رئیس‌جمهور بعدی آمریکا در یکی از نخستین تصمیم‌های خود پس از حضور در قدرت، نیکسون را عفو کرد.  دویچه وله در این خصوص می‌نویسد:«رئیس‌جمهور  آمریکا وقتی ژانویه از کاخ سفید خارج شود، همچنین مصونیت قضائی خودش را از دست می‌دهد. پس از ۲۰ ژانویه، ترامپ که فعلا از اذعان به شکست خودداری کرده و برای ماندن تقلا می‌کند، بیشتر از همیشه در معرض تحقیقات دادستان منطقه منهتن درباره کسب‌وکارهای خانوادگی و فعالیت‌هایش و همچنین مالیات‌هایش قرار می‌گیرد.»
این تحقیق دوساله که تنها پرونده کیفری شناخته‌شده باز علیه ترامپ است، از پاییز گذشته متوقف شده است؛ زمانی که رئیس‌جمهور  آمریکا برای متوقف کردن احضاریه برای عواید مالیاتی‌اش و دیگر سوابق وارد عمل شد.
  ترامپ فعلا قصد عقب‌نشینی ندارد!
با همه آن اوصاف، ترامپ نشان داده است که فعلا قصد عقب‌نشینی از ادعاهای خود را ندارد. رئیس‌جمهور آمریکا که باید تا کمتر از دو ماه دیگر جای خود را به جو بایدن رئیس‌جمهور  منتخب بدهد، اخیرا  بار دیگر اتهام تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را مطرح کرده است. 
ترامپ در توییتی نوشت: «بایدن تنها در صورتی می‌تواند در کسوت رئیس‌جمهوری وارد کاخ سفید شود که بتواند ثابت کند که رقم احمقانه «هشت میلیون رأی» [برتری نسبت به رقیب] را به‌صورت تقلب‌آمیز یا غیرقانونی به دست نیاورده است. وقتی می‌بینید که در دیترویت، آتلانتا، فیلادلفیا و میلواکی چه اتفاقی افتاد [به این نتیجه می‌رسید که] تقلب عظیمی در شمار رأی‌دهنده‌ها رخ‌داده. بایدن مشکلی بزرگ و لاینحل دارد!»
توییتر در زیر توییت آقای ترامپ هشداری منتشر کرد که می‌گوید: «این ادعا درباره تقلب در انتخابات، مورد مناقشه است.»
این در حالی است که ترامپ قبل از این اظهارات تأکید کرده بود  درصورتی‌که رأی مجمع گزینندگان (کالج الکترال) به نفع جو بایدن باشد، کاخ سفید را ترک می‌کند. مجمع گزینندگان دو هفته دیگر برای اعلام رأی نهایی خود در خصوص نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر آمریکا تشکیل جلسه می‌دهد.رویترز نوشت ؛ترامپ در سخنانی که نشان‌ از مصالحه دارد، گفت درصورتی‌که مجمع گزینندگان پیروزی بایدن در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ را تأیید کند، در تاریخ مقرر کاخ سفید را ترک می‌کند.
   ترامپ به دیوان عالی شکایت می‌کند!
پس از ناکامی ترامپ در اثبات ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، وی قصد دارد آخرین مسیرها برای تغییر بازی را امتحان کند اما چشم‌اندازی برای موفقیت وی وجود ندارد. اخیرا یک  دادگاه استیناف فدرال دعوی ستاد آقای ترامپ را برای احیای شکایتی در مخالفت با نتیجه شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا را رد کرد، اما تیم حقوقی ترامپ گفت که موضوع را به دیوان عالی ارجاع خواهد داد. دونالد ترامپ که از هفته‌ها قبل از برگزاری انتخابات به رأی‌گیری پستی اعتراض داشت و آن را زمینه‌ای برای ایجاد ابهام و فساد در انتخابات عنوان می‌کرد، پس از برگزاری انتخابات پرونده‌های حقوقی متعددی را در ایالت‌های مختلف به جریان انداخت، اما در به نتیجه رساندن اغلب این پرونده‌ها ناکام ماند.قرار است مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ برگزار شود و ترامپ فرصتی برای تغییر نتیجه انتخابات ندارد! 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.