آمریکا و اروپا امروز از همیشه عاجزتر شده‌اند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19767
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۳۶ |

آمریکا و اروپا امروز از همیشه عاجزتر شده‌اند

فعال اصولگرا: آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا امروز در بحران جهانی کرونا به شدت گرفتار شده اند.
آمریکا و اروپا امروز از همیشه عاجزتر شده‌اند

فعال اصولگرا گفت: آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا امروز در بحران جهانی کرونا به شدت گرفتار شده اند.
محمدناظمی اردکانی وزیر تعاون دولت نهم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شیوع ویروس کرونا و دورنمای آن گفت: در خصوص شیوع بیماری مهلک ایجاد شده در جهان، تحلیل های مختلفی از سوی افراد صاحب‌نظر صورت می پذیرد، به ویژه در این رابطه که در دوران پساکرونا چه دورنمایی باید داشت. اتفاقی که پیشامد نموده و روز به روز ابعاد آن گسترده تر می‌شود، آنچنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی اثر گذاشته که همه منطق های اداره جهان را
تحت الشعاع خود قرار داده و زیر سؤال برده است.
او با اشاره به نقش سازمان‌های بین المللی ادامه داد: سازمان ملل متحد منفعل تر از هر زمانی گیج و مبهوت مانده و ساختارهای عریض و طویل و سازمان‌های بین المللی تخصصی وابسته به آن در رویارویی با این بحران فراگیر و جهانی، درمانده شده اند.
وزیر تعاون دولت نهم تصریح کرد: همچنین از سازمان بهداشت جهانی گرفته که مسئولیت اول را دارد تا یونسکو ، سازمان بین المللی کار، سازمان تجارت جهانی، برنامه جهانی غذا، فائو، صندوق بین المللی پول، گروه بانک جهانی، سازمان جهانی گردشگری، صلیب سرخ جهانی، اتحادیه بین المجالس، سازمان بازدارنگی از به‌کارگیری جنگ افزارهای شیمیایی و دیگر سازمان‌های وابسته که هر یک به نحوی در اداره جهان نقش برجسته دارند همگی منفعل مانده و نظاره گر هستند.
ناظمی اردکانی با اشاره به گیجی این روزهای ابرقدرت‌های جهان نیز افزود: آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا هم که در رأس این سازمان های بین المللی قرار دارند و مدیریت آنان را عهده دار هستند، امروز در این بحران به شدت گرفتار شده اند و این نشان می‌دهد تا به چه میزان عاجز بوده به‌طوری که کشورهایی مانند کوبا که سال‌ها در محاصره و تحریم بوده است باید به آنان کمک کند.
فعال اصولگرا بیان کرد: این موضوع ثابت می‌کند که همواره ضعف و قوت مدیریت ها در سطح کلان سیاست‌گذاری و در سطح صف و اجرا در بحران‌ها خودنمایی می‌کند؛ پس با چنین رویکردی، همه آن‌هایی که مدعی مدیریت و گسترش حکمرانی خوب در عرصه جهانی بودند در شرایط بحرانی، با افتضاحات عملکردی مواجه شده‌اند که نمونه‌ای از آن به سرقت بردن محموله های بهداشتی یک کشور از سوی کشور دیگر است و نمونه دیگر رها کردن بیماران در آستانه مرگ به دلیل نداشتن تجهیزات پزشکی است.
وزیر تعاون دولت نهم خاطر نشان کرد: این سرنوشت قدرت‌های مستکبر و قلدر در جهان می باشد؛ سرنوشتی که در تاریخ بشر بارها و بارها برای عبرت نسل ها یادآوری شده و اینک پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اعلام پدیده جهانی شدن و نظم نوین جهانی توسط آمریکا و به تبع آن ایجاد ساختارهای مختلف برای تحقق آن، بیشتر از هر زمان دیگری امکان ارزیابی نتایج آن در پیش روی جهانیان قرار گرفته است؛ نتیجه ای که در برابر یک بحران، اعتبار و همه هست و نیست خود را از دست رفته می‌بیند درحالی که همه دارایی‌های مادی و معنوی سایر کشورها را به غارت برده و در خود جمع کرده است.او دور نمای جهان را این‌گونه تشریح کرد: با چنین تصویری اینکه آینده جهان به نحو دیگری رقم بخورد اجتناب‌ناپذیر است. نظم جهانی برآمده از غرب و دستاوردهای آن دیگر نمی تواند آمال و آرزوی سیاستمداران و روشنفکران غرب زده و غرب گرا در سرتاسر جهان باشد. از سازمان ملل متحد نیز تا زمانی که در سیطره آمریکا و غرب عمل کند جز اضمحلال خود و کشورها نباید انتظاری داشت.
ناظمی اردکانی در پایان گفت: کشورهای جهان سوم عقب نگه داشته شده و کشورهای غیرمتعهد همچون ایران، چین و روسیه که مقتدرانه عمل
می کنند، باید عزم خود را جزم کرده و بر ساختارهای ایجاد شده برای اداره جهان مسلط شوند و ارکان آن را به دست بگیرند تا اینکه بتوانند نظم جدیدی را بر جهان حاکم کنند.

نویسنده : ناظمی اردکانی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.