آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39914
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲ |
سخنگوی دولت:

آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

سخنگوی دولت تأکید کرد که سیاست فشار حداکثری امروز شکست خورده و برای آمریکا راهی جز بازگشت به برجام نمانده است.
آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه شما در یادداشتی بیان داشته اید که «عدم موافقت با FATF در دوران پس از تحریم و عقب راندن تحریم‌ها چالش جدیدی در پیش‌روی مبادلات تجاری و مالی ما نمایان خواهد شد» حالا سوال از شما این است اولا بفرمایید چطور میگویید تحریم ها دارد برداشته می شود در حالی که نشانه‌ای از رفع تحریم نیست و ثانیا شما ضمانت می‌دهید که با تصویب FATF مشکلات کشور حل شود؟ گفت: سوال شما حاوی سه نکته است: نکته اول؛ بله همانگونه که نوشتم معتقدم عدم تصویب FATF چه در دوران تحریم و چه در عقب رانده شدن تحریم هزینه زیادی بر کشور تحمیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: نکته دوم از من پرسیده اید چگونه تحریم ها دارد برداشته می شود در حالی که نشانه ای از رفع تحریم دیده نمی شود و آن را وعده پوچ دولت می خوانید. شرایط سال ۹۲ را هیچ کس فراموش نکرده؛ دورانی که با چندین قطعنامه شورای امنیت و تهدید جنگ، مواجه بود و کشور توسط منتخب مردم تحویل گرفته شد اما ما تحریم ها را با حمایت مقام معظم رهبری به عقب راندیم.

ربیعی تاکید کرد: شاید عده ای نخواهند قبول کنند ولی هم مردم ایران و دولت‌ها و ملت‌های جهان می دانند سال ۹۷ ایران با یک پدیده مالیخولیایی ترامپ روبرو شد. او هم چاره‌ای جز عقب نشینی از تحریم نداشت و اظهارات اخیر او هم این را نشان می دهد. سه مقام امریکایی هم گفته اند فشار حداکثری تاثیر نداشته است. بله هنوز هم من معتقدم تحریم ها راهی جز عقب نشینی و شکسته شدن ندارد.

وی افزود: نکته سوم آمریکا چاره ای جز لغو تحریم ها که لازمه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است، ندارد. هرچند دولت جدید امریکا به سبک دولت پیشین، بازی بیهوده و باخت ـ باختی را آغاز کرده که نتیجه ای بهتر از آنچه ترامپ بدست آورد نخواهد داشت.اما بزودی خواهد فهمید که لغو تحریم ها بهترین و سریع ترین راه مطمئن برای بازگشت همه طرف ها به تعهدات و ازسرگیری دیپلماسی نتیجه بخش است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اما درباره FATA نوع سوال شما نادرست است، کدام موضوع در عرصه سیاست هست که همه مشکلات را به تنهایی حل کند؟ این انتظاری بیجا از پذیرش یک سلسله مقررات مالی بین المللی است اما در عوض ضمانت می دهم رفتن در لیست آثار زیانباری خواهد داشت و هزینه مبادله در کشور را افزایش خواهد داد، صادرات و آوردن ارز به چرخه اقتصاد با مشکل روبرو خواهد شد، دوستان و همسایگان هم تمایل کار با ایران را از دست خواهند داد. کسب منفعت از اقتصاد جهانی تقریبا با مشکل مواجه خواهد شد. و این را هم تضمین می دهم که با تصویب این لوایح، مشکلات اقتصادی کشور را با خودتحریمی بیشتر همراه نخواهیم کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.