آمریکا، ارتش افغانستان را بی‌خاصیت کرد/ لزوم توسعه قدرت دفاعی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 49720
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۳۳ |
سرلشکر باقری:

آمریکا، ارتش افغانستان را بی‌خاصیت کرد/ لزوم توسعه قدرت دفاعی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آخرین جنایت آمریکا اتفاقات افغانستان است که با ۲ هزار میلیارد هزینه هنگفت، ارتش افغانستان را به ارتشی بی‌خاصیت تبدیل کرد.
آمریکا، ارتش افغانستان را بی‌خاصیت کرد/ لزوم توسعه قدرت دفاعی

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای در آئین تکریم امیر سرتیپ امیر حاتمی و مراسم معارفه امیر محمدرضا قرائی آشتیانی وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که صبح امروز در مرکز همایش‌های امام علی (ع) شهرک امام خمینی (ره) برگزار شد، طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، اظهار داشت: توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی به دلایل گوناگون یک وظیفه قطعی و اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به آیات قرآن درباره تقویت قوای دفاعی، تاکید کرد: بنا بر آیات قرآن، مسئولان جامعه اسلامی موظف هستند که توان دفاعی را برای بازدارندگی افزایش دهند. همچنین همواره تقویت این توان مورد تاکید فرمانده کل قوا قرار دارد. نظام اسلامی ما در حساس‌ترین نقطه جغرافیای جهان قرار دارد که در سال‌های اخیر همواره اتفاقات و ناآرامی‌های متعددی رخ داده و آینده نیز دستخوش این تهدیدات است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به جنایات آمریکا و لشکرکشی‌های متعدد به منطقه غرب آسیا، افزود: آخرین جنایت آمریکا اتفاقات افغانستان است که با دو هزار میلیارد هزینه هنگفت، ارتش افغانستان را به ارتشی بی خاصیت تبدیل کرد که تنها یازده روز مقاومت کرد. سایر توطئه‌ها در جای-جای منطقه مشهود است و ادامه دارد در چنین شرایطی حفظ توان دفاعی و پیشرفت، امری ضروری است که بدون توان دفاعی بومی و کارآمد محقق نخواهد شد.

سرلشکر باقری با اشاره به تغیر شکل جنگ‌ها، گفت: جنگ‌های امروز و آینده شباهت اندکی با گذشته دارد و جنگی که سال گذشته در قره باغ اتفاق افتاد با جنگ‌های گذشته هیچ شباهتی نداشت و در آن جنگ از فناوری‌های نوین استفاده شد. پس وزارت دفاع وظیفه تولید قدرت متناسب با تغییرات جدید و جنگ‌های آینده را برعهده دارد تا تجهیزات و تسلیحاتی متناسب با جنگ‌های آینده را تولید کند.

وی با بیان اینکه وظیفه وزرات دفاع، تحقیقات پیشرفته در لبه فناوری جهانی است، اظهار داشت: همچنین توسعه کمی و کیفی تجهیزات متناسب با صنایع جهانی و تولید تجهیزات و تسلیحات وظیفه وزارت دفاع است؛ توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی یک وظیفه قطعی و اجتناب‌ناپذیر است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: در کنار این مسئولیت، اداره بازنشستگان نیروهای مسلح نیز از وظایف اساسی وزارت دفاع است. سایر پشتیبانی‌ها از نیروهای مسلح و نمایندگی نیروهای مسلح در دولت نیز از وظایف سنگین این وزارتخانه است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه بودجه بسیار اندکی را در مقایسه با سایر کشورها در اختیار نیروهای مسلح قرار دادیم، تاکید کرد: اما خروجی و نتیجه کار نیروهای مسلح ما هم قابل قیاس با سایر کشورها نیست. اتفاقاتی در این وزارتخانه افتاده است که ما خودمان هم باور نمی‌کردیم. مثلاً نقطه زنی موشکی «بالستیک» کار آسانی نیست. موشک «اسکندر» که ۳۰۰ کیلومتر بُرد دارد و نقطه زن است را روس‌ها حاضر نشدند شکل و شمایل آن را در اختیار ما بگذارند، اما با این حال ما به فناوری نقطه زنی دست پیدا کردیم.

وی با بیان اینکه امیر حاتمی عملکرد خوبی در وزارت دفاع داشت، تصریح کرد: با توجه به میزان ارتقا برنامه‌ها در مقایسه با بودجه در اختیار باید اذعان داشت که عملکرد او بسیار خوب بوده است و در حوزه بازنشستگان هم وی تلاش چشمگیری انجام داد. امروز در وزارت دفاع در همه حوزه‌ها شاهد رشد هستیم و برای وی آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: کسب بیشترین رای اعتماد به امیر آشتیانی نشانه اعتماد نمایندگان ملت به او است و در این مسئولیت هم خواهند درخشید و مسیر رشد و ارتقا صنعت دفاعی و سایر ماموریت‌ها را بخوبی پیش خواهند برد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه امروز به برکت راهنمایی مقام معظم رهبری هیچ تنش و مشکلی بین فرماندهان نیروهای مسلح وجود ندارد، افزود: من تاکید می‌کنم که باید بتوانیم از منابع، حداکثر کار آمدی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وزیر دفاع از دو بازوی توانمند، عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات بهره لازم را بگیرد تا بتواند وظیفه سنگین خود را به پیش ببرد، گفت: ما هم در ستاد کل و سازمان‌های نیروهای مسلح وظیفه خود می‌دانیم که به امیر آشتیانی کمک کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.